Oyun Haberleri

Google, iki yıl içinde kullanılmayan etkin olmayan hesapları silmeye başlayacak

Shot of a google apps.

Hayatınız boyunca kaç tane Google hesabı oluşturdunuz? Ve onlara ne sıklıkla giriş yapıyorsunuz? Bu sorulara cevabınız “Bilmiyorum” ise, Google’ın en son politika güncellemesi büyük olasılıkla sizi hedefliyor demektir.

Google, kullanıcıları “spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve hesap ele geçirme gibi güvenlik tehditlerinden” korumak için etkin olmayan hesaplarla ilgili politikasını güncelliyor. Bunu yapmak için, en az iki yıldır kullanılmayan veya oturum açılmayan Google hesapları, bu yılın sonlarından itibaren silinecektir.

Bu, tüm Google Workspace paketine (Drive, Gmail, Dokümanlar vb.), Youtube hesabına ve Google Fotoğraflar’a veda ettiğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, üniversite günlerinizden bir klasörünüz varsa veya bitireceğimi söylediğiniz o bilim kurgu romanının eski bir taslağı varsa, oturum açmalı ve bu hesabı aktif tutmalısınız.

Google’a göre, politika değişikliğinin arkasındaki mantık bir güvenlik meselesi. Kullanılmayan hesapların tehlikeye girme şansının daha yüksek olduğunu iddia ediyor çünkü bunlar genellikle eski parolaları kullanıyor ve hesaba eklenmiş iki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip olma olasılıkları daha düşük.

Politika değişikliği şu anda yürürlükte olsa da Google, Aralık 2023’te oluşturulmuş ancak hiç kullanılmamış hesaplardan başlayarak hesapları silmeye başlayacak. Bir hesap silinmeden önce, etkin olmayan hesabınızın e-postasına ve silinmesine yol açan kurtarma e-postasına birden fazla uyarı gönderilir.

Aktif tutmak için tek yapmanız gereken en az iki yılda bir oturum açmak veya hesabınızda oturumunuz açıkken okuyup e-posta göndermek, Youtube videosu izlemek veya Google Play mağazasından bir uygulama indirmek gibi şeyler yapmaktır.

Bu politika yalnızca kişisel Google hesapları için geçerlidir, okul veya işletme hesapları için geçerli değildir. Kullanmayı planlamadığınız veya silinmelerini umursamadığınız hesaplarınız varsa, olası güvenlik risklerinden kaçınmak için tüm önemli dosyaları yedeklemeli ve hesabı kendiniz silmelisiniz.

Serinlemek

İki tonlu gri arka planda Cooler Master MasterLiquid ML360R ve EK-AIO Basic 240 CPU soğutucuları

(İmaj kredisi: Cooler Master, EKWB)

CPU’lar için en iyi AIO soğutucu: Hepsi bir arada ve hepsi için bir… bileşenler.
En iyi CPU hava soğutucuları: Brrr gitmeyen CPU fanları.

OKU  Pokemon Görüntüsü Tüm Eeveelutions'ları ve Karşılık Gelen Poke Toplarını Gösterir

Güvenli taraf olmak için, kullandığınız hesaplara iki faktörlü kimlik doğrulama eklemek de iyi bir fikirdir.

Dikkate alınması gereken bir nokta, ölen kişilerin hesapları ve bu hesaplarla ilişkili fotoğraflar ve videolar gibi içeriklerin sonsuza kadar kaybolabileceğidir.

Twitter benzer bir politika açıkladı etkin olmayan hesapları temizleme Bu ayın başlarında, eski Id kurucusu John Carmack gibi kullanıcıların bunun pek çok eski içeriği ortadan kaldıracağına ve serbest bırakılan kullanıcı adlarının “toprak gaspına” başlayacağına işaret etmesinden sonra tepkiyle karşılaşan.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.