Sağlık

Günde 40-50 tane yerseniz, badem egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırabilir.

Günde 40-50 tane yerseniz, badem egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırabilir.

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, bademlerin egzersiz sonrası iyileşme de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı olduğunu söylüyor. Jeremy Pawlowski/Stocksy
  • Endüstri tarafından finanse edilen bir çalışmada araştırmacılar, günde birkaç avuç badem yemenin vücudunuzun egzersizden kurtulmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Araştırmacılar, badem yiyen çalışma katılımcılarının egzersizden sonra daha az kas hasarı ve yorgunluk bildirdiklerini söyledi.
  • Uzmanlar, bademin bir dizi sağlık yararı olduğu konusunda hemfikirdir, ancak ceviz gibi diğer kuruyemişlerin de fayda sağlayabileceğini unutmayın.

Her gün birkaç avuç badem yemek, antrenmanınızdan kurtulmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bu, Kuzey Karolina’daki Appalachian Eyalet Üniversitesi’nin badem endüstrisi tarafından finanse edilen yeni bir araştırmasına göre.

Dergide yayınlanan araştırma sonuçları beslenmede sınırlar bir ay boyunca günde 57 gram badem yiyen erkek ve kadınların – bu günde yaklaşık 40 ila 50 badem – 12,13-dihidroksi-9Z-oktadesenoik asit (12,13-DiHOME) adlı yararlı yağ seviyelerinin daha yüksek olduğunu bildiriyor. badem yemeyen kontrollere kıyasla yoğun bir egzersiz seansından hemen sonra kanları.

12,13-DiHOME, linoleik asitten sentezlenir ve bildirildi metabolik sağlık ve enerji regülasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması.

Appalachian Eyaleti İnsan Performans Laboratuvarı Üniversitesi profesörü ve yöneticisi DrPH araştırmacısı David C. Nieman’a göre, çalışmadaki badem yiyenler ayrıca egzersizden sonra daha az yorgunluk ve gerginlik, daha iyi bacak ve sırt kuvveti ve daha az kas hasarı hissettiklerini bildirdiler.

Nieman, Healthline’a yaptığı açıklamada, çalışmanın – zaten besin açısından yoğun bir gıda olarak bilinen – badem yemenin egzersiz sonrası iyileşmeyi desteklediğini güçlü bir şekilde öne sürse de, aynı şeyin ceviz gibi diğer kuruyemişler için de geçerli olabileceğini söyledi.

Nieman, “Bu sonuçlar, sporculara bir spor beslenme diyetinin yalnızca performans için değil, aynı zamanda uzun vadeli sağlık için de iyi olması gerektiğini söylüyor.” Dedi. “Birçok sporcu, karbonhidrat için şekerli su tüketme Gatorade rutinine girdi. Başka araştırmalarda zaten orada meyvenin ikame edilebileceğini göstermiştik ve şimdi bu bilgiyle, bir sporcu beslenme diyetinin badem gibi kuruyemişleri de içermesi gerektiğini biliyoruz.”

OKU  Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

Araştırmacılar, bademdeki hangi besin maddelerinin egzersizle ilgili faydalar sağladığını belirleyemediler. Nieman, başlıca şüphelilerin bademlerin kahverengi kabuğunda bulunan antioksidanlar olan polifenolleri ve yemişlerde bulunan yüksek E vitamini seviyelerini (aynı zamanda bir antioksidan) içerdiğini söyledi.

Badem çalışması nasıl yapıldı?

Klinik çalışmaya yaşları 30 ile 65 arasında değişen 38 erkek ve 26 kadın katıldı. Nieman, araştırmacıların, nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu için düzenli egzersiz yapmayan insanlara odaklanmayı seçtiklerini söyledi.

Çalışma grubunun yaklaşık yarısı badem içeren bir diyete tabi tutulurken, diğer katılımcılara her gün kalorisi ayarlanmış bir granola bar yemeleri talimatı verildi.

Kan ve idrar örnekleri çalışmanın başında, sonunda ve haftalık 90 dakikalık egzersiz programının hemen ardından analiz edildi. Antrenman programında 50 metre mekik koşusu, dikey sıçrama, bench press ve bacak-sırt kuvvetlendirme çalışmaları yer aldı.

Badem egzersizden sonra nasıl yardımcı oldu?

Araştırmacılar, çalışma katılımcılarının egzersiz sonrası daha fazla kas hasarı ve ağrı ile birlikte azalan güç ve artan yorgunluk, kaygı ve depresyon bildirdiklerini söyledi.

Bununla birlikte, 12,13-DiHOME kan seviyeleri yüksek olan bademcik grubunun üyeleri, egzersizden sonra daha az yan etki bildirdi.

Çalışma araştırmacıları, bademcik grubundaki katılımcıların kan plazmasındaki 12,13-DiHOME konsantrasyonunun, kontrol grubundaki katılımcılara göre %69 daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Tersine, genel sağlık ve egzersiz sonrası iyileşme üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen hafif toksik 9,10-dihidroksi-12-oktadesenoik asit (9,10-diHOME) seviyeleri kontrol grubunun kanında %40 azaldı. egzersiz sonrası badem grubuna göre daha yüksek grup.

Çalışma grubu tarafından her gün tüketilen badem miktarı yaklaşık olarak iki avuç fındık veya iki ons bademe eşdeğerdir.

Nieman, sonuçların insanların günlük olarak bu kadar çok badem tüketmeleri yönünde bir tavsiye teşkil etmediğini, bunun yerine fındık yemenin sporla ilgili potansiyel faydalarına yönelik gelecekteki araştırmalar için bir yol sağladığını söyledi.

Fitness uzmanları badem çalışması hakkında ne düşünüyor?

“Badem, vücuda protein, sağlıklı yağlar ve temel vitaminler ve mineraller sağladığı için sporcuların zirvede performans göstermelerine yardımcı olabilecek, besleyiciliği yoğun bir atıştırmalıktır. Kanada’daki Brentwood Fizyoterapi Calgary’de fizyoterapist olan Lalitha McSorley, Healthline’a verdiği demeçte, hücrelerin egzersizden kaynaklanan oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olan E vitamini bakımından yüksekler.

OKU  Akıllı Saatler Atriyal Fibrilasyonu (AFib) Doğru Olarak Saptayabilir mi?

“Ayrıca araştırmalar, bademlerin egzersize bağlı iltihaplanmayı azaltmaya ve sporcuların iyileşmesini ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini buldu” diye ekledi. “Sporcular en yüksek performans için çabalarken, ihtiyaç duydukları tüm besinleri diyetleri yoluyla aldıklarından emin olmak önemlidir. Bir sporcunun beslenme planına badem eklemek, fiziksel performansı artırmaya ve iyileşme sırasında kas hasarını azaltmaya yardımcı olabilecek temel vitamin ve mineralleri sağlayabilir.”

Louis merkezli More 4 Life’ın sahibi ve ortopedik fizik tedavi uzmanı DPT’den Dave Candy, çalışmanın bademlerin “yüksek oranda işlenmiş, yüksek şeker” olarak adlandırdığı granola barları yemekten açıkça daha faydalı olduğunu gösterdiğini söyledi. .

Healthline’a “Diyetin egzersiz sonrası iltihaplanmayı etkilediği sonucuna kesinlikle varılabileceğini düşünüyorum” dedi. “Ancak, antrenmanı yer fıstığı, ceviz, kaju fıstığı veya protein içeceği yerine bademle desteklemesi gerektiğini özellikle belirtmek, bu çalışmanın sonuçlarını abartmak olur.”

Çalışmadaki badem porsiyon büyüklüğü 12 gramdan fazla protein, aynı zamanda 340’tan fazla kalori, 12 gram karbonhidrat ve 28 gram yağ sağladı.

Healthline’ın karşısındaki UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda kıdemli beslenme uzmanı ve doçent olan PhD Dana Ellis Hunnes, “Bademlerin çok tatmin edici ve doyurucu olduğu göz önüne alındığında, günün ilerleyen saatlerinde fazla yemek yeme olasılığınız azalır” dedi. “Ayrıca, toplam kalori alımınızı sürdürdüğünüz sürece bademlerin sağlığı hakkında endişelenmem. Bunlar yüksek kaliteli kaloriler, proteinler ve yağlardır.”

Nieman, bademleri başka şekillerde yemenin, örneğin Örneğin, badem sütü içmek, polifenolik kabukları çıkarılmış bademlerden yapılırsa aynı sağlık yararlarını sağlamayabilir – ki muhtemelen öyledir.

Çalışma California Badem Kurulu tarafından finanse edildi. Appalachian State Üniversitesi’nin İnsan Performansı Laboratuvarı, daha önce muz ve yaban mersini gibi meyvelerin de egzersiz performansı diyetinin faydalı bileşenleri olabileceğini gösteren çalışmalar yayınladı.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir