Sağlık

Sızdıran bağırsak astım riskini nasıl etkileyebilir?

Sızdıran bağırsak astım riskini nasıl etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
Mayur Kakade/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, “sızdıran bağırsak” ile astım riski arasındaki olası bağlantıyı inceliyor.
  • Şiddetli astımı olan kişilerin, sızdıran bir bağırsak olduğunu gösteren daha yüksek biyobelirteç seviyelerine sahip olduğu bulunmuştur.
  • Araştırmacılar hala sızdıran bağırsağın sağlık üzerindeki etkilerini öğreniyorlar.

Bu hafta Birleşik Krallık’taki Endokrinoloji Derneği, obezite, bağırsak ve astım arasındaki olası bağlantıyı inceleyen yeni bir çalışmayı duyurdu.

Araştırmacılar bulgularını örgütün İngiltere, Harrogate’deki yıllık konferansında açıkladılar.

Araştırma, daha ağır vücut ağırlığına sahip kişilerde ayrıca artmış iltihaplanma, daha kötü astım semptomları ve bazen “geçirgen bağırsak” olarak adlandırılan bağırsak sızıntısı belirtileri olduğunu buldu.

“Sızdıran bağırsak” nedir?

Araştırmacılar, bağırsak geçirgenliği veya “sızdıran bağırsak” ve bunun vücudu nasıl etkilediği hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorlar.

Bağırsakların tamamen geçirimsiz olması amaçlanmasa da, sağlıklı bir bağırsak çoğu yiyeceğin ve toksinin bağırsak sisteminden çıkmasını engeller.

Hassas bağırsak mukozası daha geçirgen hale gelirse, gıda, toksinler veya bakteriler kan dolaşımına girebileceğinden bağırsak bölgesinde iltihaplanmanın artmasına neden olabilir.

Çalışmanın bulduğu şey

Bu ilk çalışmada, çoğunluğu kadın, tamamı beyaz ve şiddetli astımı olan 98 katılımcı vardı.

Araştırmacılar, oruç tuttuktan sonra katılımcılardan kan aldı. Bu, araştırmacıların daha yüksek bağırsak geçirgenliğini gösterecek belirli biyobelirteçleri aramasına izin verdi.

Ayrıca astım semptomları hakkında bir anket doldurdular.

Daha yüksek vücut kitle indeksine (VKİ) sahip olanların astımı kötü bir şekilde kontrol ettiği ve lipopolisakarit bağlayıcı protein (LBP) gibi ‘geçirgen bağırsak’a işaret edebilen daha yüksek inflamatuar biyobelirteçlere sahip olduğu bulundu.

Uzmanlar, astımın obezite ve bağırsakla ilgili konuşmalarda sık sık ortaya çıkmamasına rağmen, bu çalışmanın değerinin, vücudun birbiriyle ne kadar bağlantılı olabileceğini vurgulaması olduğunu söylüyor.

OKU  Mavi Alanlar nedir ve zihinsel sağlığa nasıl fayda sağlayabilirler?

Mallory Bobzien, “Bence bu çalışma en az iki büyük pandemiyi gerçekten iyi özetliyor, birincisi obezite, ikincisi bağırsak sorunları ve bunların astımla veya tersiyle nasıl ilişkili olabileceğine iyi bir şekilde bağlıyor” dedi. Denver, Colorado merkezli kayıtlı bir diyetisyen, Healthline’a söyledi.

doktor Florida, Port St. Lucie’deki HCA Florida St. Lucie Hastanesi’nde endokrinolog olan Ahmet Ergin, Healthline’a çalışmanın aynı zamanda değerli olduğunu çünkü kapsamlı bir şekilde incelenmemiş bir tıbbi konuyu doğrudan ele aldığını söyledi.

“İlginç olan bir şey, sızdıran bağırsakların tıp camiasından, doktorlardan daha fazla ilgi görmesiydi, çünkü sızdıran bağırsak mutlaka resmi bir teşhis değildir.”

Ergin, çalışmanın “bağırsak geçirgenliğini azaltmak için bağırsağın terapötik hedeflenmesi” olarak adlandırdığı şeyin tıbbi veya diyet değişikliklerini içerebileceğini ve hastaların “sızdıran bağırsak” olarak bilinen şeyin birçok insanın sahip olmak için mücadele ettiği bir şey olduğunu akılda tutmaları gerektiğini söyledi.

“Kimsenin kusursuz bir içgüdüsü yoktur. Derecesi ve ciddiyeti ile ilgili” dedi Ergin.

Daha fazla bilgi

  • Obez olanlarda kilolu veya zayıf olarak etiketlenenlere göre LBP seviyeleri daha yüksekti.
  • Bu puanlar, iyi kontrol edilen astımı olanlarda daha düşük puanların aksine, zayıf kontrollü astımı olanlarda daha yüksekti.

Bağırsak astımı nasıl etkiler?

Çalışma, bağırsak ve astım arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamada erken bir adımdır.

Projenin baş araştırmacısı, Nottingham Trent Üniversitesi’nden Cristina Parenti, basın açıklamasında şunları söyledi: “İlk sonuçlarımız, bağırsak geçirgenliğinin artmasının, obezitesi olan hastalarda astım semptomlarını kötüleştirmede muhtemelen bir faktör olduğunu gösteriyor, bu yüzden bunu takip etmek ilginç olacak.” Diyet müdahalelerinin bu hastaların semptomlarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini görün.

Paydaşların, farklı BMI aralıklarına giren ve astımı kontrol altında olmayan astımı olan ek katılımcıları işe almaya çalışmasıyla, araştırmalar şu anda devam etmektedir.

OKU  Bir fare çalışmasında, bu protein obezitenin ana nedenini hedef alabilir

Bir sonraki aşamada, diyetin astım hastaları için sonuçları nasıl değiştirebileceğine de bakılacaktır. Uzmanlara göre, bu ilk sonuçların etkisini anlamak için bu demografik değişiklik önemlidir.

“Bu bir pilot çalışma olduğu için, bu araştırmanın sonuçları bizi heyecanlandırdığında hemen ileri atlamak istemiyoruz. Ancak çok umut vericiler ve son on yılda bağırsak sağlığı hakkında bildiklerimizle veya öğrendiklerimizle çok tutarlılar” dedi.

Bobzien, obezite ve bağırsak bakterileri üzerine yapılan önceki araştırmaların vücuttaki farklı sistemlerin birbirine ne kadar bağlı olabileceğini gösterdiğini söyledi.

“Ayrıca obezitenin izole bir hastalık olmadığını, obezitenin de sistemik etkileri olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, bu araştırmacıların obezite ve astım arasındaki bağlantıya bakıp bağırsağa bakmaya karar vermelerini ve “Bağırsakların astım ve obezite için hastalık sonuçlarında bir rolü olabilir mi?” demelerini çok ilginç buldum.

Gelecekteki çalışmalar BMI’nin yaşla birlikte etkilerini inceleyebilir

Bu arada Ergin, daha geniş bir çalışmanın uygulayıcılara BMI’nin yaş ve ırk gibi faktörler söz konusu olduğunda denkleme nasıl girdiğini daha iyi anlamasını sağlayacağını söyledi.

“Milletler ve ırklar arasında farklılıklar olduğu doğrudur. [when it comes to things like BMI], ancak bilimsel bir bakış açısıyla, bence bu çalışma astımlı kilo verebilen ve daha sonra diyetlerini iyileştirebilen hastaların yine de fayda sağlayacağını gösteriyor. Şimdi, ne kadar fayda sağlayacaklar ve en çok kim fayda sağlayacak? Evet, bilmiyoruz.”

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Ozempic Gibi Zayıflama İlaçları Gebe Kalmaya Çalışırken Güvenli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir