Sağlık

Kadın Genital Yolu Anatomisi

kadın genital yolu

Kadın genital yolu, üremede hayati bir rol oynayan iç ve dış organlardan oluşur. Doğumda, üreme sistemi olgunlaşmamıştır ve ergenlik döneminde olgunluğa ulaşır. Bu zamanda, üreme sistemi gamet üretmek ve bir fetüsü terme kadar taşımak için olgunlaşır. Bununla birlikte, herhangi bir noktada üreme sisteminin durumu tehlikeli hale gelebilir veya çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Kadın Genital Yolu Yapısı

Bir kadının üreme sistemi, serviks, labia minora, üretra ve fallop tüpleri dahil olmak üzere çeşitli yapılardan oluşur. Vajina olarak da bilinen bir pelvik yapı tarafından desteklenir. Vajina rahim ve rektuma bağlıdır ve doğumda rol oynar. Her iki cinsiyette benzer anatomik yapılara sahiptir.

Kadın genital yolu, dış ve iç olmak üzere iki kısımdan oluşur. Yolun dış kısmı vajina, labia majora ve labia minora’dan oluşur. Vajina serviks ile uterusu birbirine bağlar ve erektil doku içerir. Yumurtalık pelviste bulunur ve fallop tüpleri ile rahme bağlanır. Kadınlarda erektil doku kadın orgazm oluşmasında etkilidir.

kadın genital yolu

Kadın genital yolu, vajina erektil dokusu kadın orgazmı üzerinde etkilidir.

Kadın genital sistemi, iç ve dış genital organlardan oluşur. Dış genital organlar vajina, rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve vestibülden oluşur. İç genital sistem, yumurtalıkları, uterusu ve iki fallop tüpünü içerir. Vajina, üreme sisteminin yağ içermeyen tek parçasıdır. Erkek-erkek-fetüs iç cinsiyeti etkilemez; çok çeşitli hormon düzeylerinden etkilenir.

Kadın Genital Organları İç ve Dış Yapılar Nelerdir?

Kadın genital yolu iki ana bölümden oluşur. Dış genital bölge mons pubis, labia minör ve vestibülden oluşur. İç genital sistem vajina, yumurtalıklar ve fallop tüplerini içerir. İç ve dış genital organlara ayrılır ve bireysel yapı ve dokulardan oluşur. Dış genital organlara ek olarak, iç genital sistem yumurtalık ve uterusu içerir.

OKU  Yeni uygulama, duygusal durumunuzu artırmak için müzik çalma listesi oluşturur

Kadın genital sistemi çeşitli organlardan oluşur. Vajina doğum kanalı, adet kanının çıkışı ve cinsel ilişki için boşluktur. Rahim armut biçimli, içi boş merkezi bir dönüm noktası organıdır. İskiyal omurga seviyesinde bulunur ve pelvik taban kasları tarafından desteklenir. Rahim astarı endometriumdan yapılmıştır. Birkaç patolojik durum endometriyumu etkileyebilir.

Labia minör, labia majora ile uterus arasında uzanan tüysüz deri kıvrımlarıdır. Bu kıvrımlar, kadın genital yolunun iç koruyucu tabakasıdır. Labia majora ve labia minora, üretra ve vajinal açıklık ile birbirine bağlanır. Vulva ve yumurtalıklar kadın genital sisteminde yer alan diğer organlardır.

 

Kaynaklar

Vajina

Rahim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir