Sağlık

Çalışma, bu basit ilaçsız müdahalelerin Alzheimer hastalığı olan insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Çalışma, bu basit ilaçsız müdahalelerin Alzheimer hastalığı olan insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
6 milyondan fazla Amerikalı, Alzheimer hastalığına veya buna bağlı bir demansa sahiptir. FG Ticaret/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, dört demans tedavisini inceledi ve farmasötik olmayan tedavi modellerinin 2.800 ila 13.000 dolar arasında maliyet tasarrufu sağladığını buldu.
  • Alzheimer hastalığı ve Alzheimer ile ilişkili demanslar 6 milyondan fazla Amerikalıyı etkilemektedir.
  • Hastalığın tedavisi yoktur.

Alzheimer ve bunama hastalarına geleneksel bakım yönteminin yalnızca ilaçları içerdiğine inanılıyor, ancak şimdi uzmanlar, yalnızca ilaçlara güvenmeden insanlara yardım etmenin daha iyi yollarını arıyor.

Uyuşturucular karşılaştırıldığında halkın daha fazla dikkatini çekse de, yayınlanan yeni bir araştırmaya göre ilaç dışı tedaviler “hastaneye yatış ve ölüm gibi olumsuz olaylarla ilişkili değil”. Alzheimer ve Demans: Alzheimer Derneği Dergisi.

Yeni bir çalışma, bunama hastalarının bakıcılarına öncelik veren programların, insanları hastanelerden uzak tutmaya ve daha sağlıklı kalmaya nasıl yardımcı olabileceğini inceledi.

Alzheimer hastalığı ve Alzheimer ile ilişkili bunama, 6 milyondan fazla Amerikalıyı etkiliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en maliyetli hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. İlaç kullanımıyla ilişkili bir maliyet olmakla kalmaz, aynı zamanda bu kişilerin bir huzurevine gitme, ek yardıma ihtiyaç duyma ve ayrıca acil servise veya hastane.

İlaç müdahaleleri sadece hastalığın maliyet yükünü azaltmayı değil, aynı zamanda hastanın genel iyilik halini de düşürmeyi amaçlamaktadır.

Bu, büyük halk sağlığı gruplarının Alzheimer ve demansı olan kişilerin evde bakım almalarına yardımcı olma çabasını takip ediyor.

Çalışmanın bulduğu şey

Yeni çalışma, bilgisayar simülasyon modelleri aracılığıyla dört demans bakım müdahalesini inceledi ve farmasötik olmayan bakım modellerinin toplumsal maliyetlerde 2.800 ila 13.000 dolar arasında tasarruf sağladığını buldu.

Araştırmanın baş yazarı ve Brown’da doçent olan PhD Eric Jutkowitz, bu tasarrufların “bakıcı zamanını ve ilgili maliyetleri azaltmanın yanı sıra cepten yapılan harcamaları azaltmanın – özellikle insanların daha uzun süre evde kalmasından” kaynaklandığını söyledi. Providence, Rhode Island’daki Üniversite Halk Sağlığı Okulu.

OKU  Alzheimer hastalığı: Yüksek risk altındaki kadınlar hormon replasman tedavisinden yararlanabilir

“Evde bakım çok pahalı olabilir ve birçok kişi bunu cebinden öder” diye devam etti.

Jutkowitz’in ekibi, bu farmasötik olmayan müdahalelerin etkisini anlamak için dört müdahaleyi inceledi: Evde Bağımsızlığı En Üst Düzeye Çıkarma, New York Üniversitesi Bakıcı, Alzheimer ve Demans Bakımı ve Yetişkin Gündüz Hizmeti Plus.

Bu programlar, ailelere demanslı sevdiklerine bakmanın zorluklarını aşmak için ihtiyaç duydukları eğitimi, becerileri ve desteği sağlar.

Brown Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, “Bu müdahalelerin bakım verenin ve bunama ile yaşayan kişinin yaşam kalitesini iyileştirdiği, bakımevlerine başvuruları azalttığı ve hastaneye yatış ve ölüm gibi olumsuz olaylarla ilişkili olmadığı gösterilmiştir.”

Ayrıca, bu müdahaleler yalnızca toplumsal açıdan maliyet etkin olmakla kalmayıp, aynı zamanda bu müdahalelerin ilaç tedavisi gibi geleneksel tedavilere kıyasla çok az ek maliyeti olduğunu veya hiç ek maliyeti olmadığını ve bu programların Alzheimer ve demans hastalarının yaşam kalitesini iyileştirdiğini de bulmuşlardır. .

Alzheimer hastalığı olan insanlara yardım etmenin daha iyi bir yolu

“Alzheimer hastalığı için ilaç keşif ortamı hayal kırıklıklarıyla dolu, ancak bu hastalıkla uğraşan hastalar ve aileleri, bu hastalık için mükemmel ilaçlarımız olmasa da semptomları tedavi etmek için yapabileceğimiz çok şey olduğunu bilmeli. “diyor Dr. Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde nöroloji profesörü olan Matthew Schrag.

Bu müdahaleler umut verici görünse de, bunların AD hastalarının rutin bakımında uygulanmasında bazı zorluklar vardır.

Jutkowitz Healthline’a “Mevcut sağlık sistemimizin yapısına pek uymuyorlar” dedi.

hemşirelikte zorluklar

İlaçlar da dahil olmak üzere birçok Alzheimer prosedürü sigorta kapsamındadır, ancak bu prosedürlere erişimde hala sorunlar vardır.

Engellerden bazıları, bu müdahalelerin mevcudiyeti ve anlaşılmasıyla ilgilidir. Bu hizmetler bu hastaların hayatlarını etkilese de tüm doktorlar bunların farkında değil.

OKU  Chris Hemsworth Alzheimer için Yüksek Risk Altında Olduğunu Öğrendi: Bilmeniz Gerekenler

Diğer bir sorun da, sağlık hizmeti sağlayıcılarının bu farmasötik olmayan müdahaleleri gerçekleştirmeleri için ödeme veya tazmin edilmesi için çok az fırsata sahip olmalarıdır.

Ayrıca, bu farmasötik olmayan müdahaleleri kullanmanın maliyet etkinliğini gösteren herhangi bir ölçü veya ölçüm yoktur.

Jutkowitz, “Tıbbi sağlayıcılar ve bunama hastalarına bakan diğerleri muhtemelen bu programları duymamış olsalar da ilaçları duymuş olabilirler.” Dedi.

Basın açıklamasına göre, Jutkowitz ve diğer çalışma yazarları, “sağlık sigortası şirketlerinin sağlayıcıları ve sağlık sistemlerini farmakolojik olmayan müdahaleleri uygulamaya teşvik etmenin yollarını bulması gerektiğini” savunuyorlar.

Alzheimer hastalığı olan insanlar için en iyi seçenek

Mevcut tüm araçları kullanarak, hasta sonuçlarının daha iyi olması muhtemeldir.

“Hastalarımızın hem ilaç hem de ilaç dışı müdahaleler olmak üzere çok çeşitli araçlara erişimini kesinlikle sağlamalıyız. Hastalar fiziksel, sosyal ve entelektüel olarak aktif kaldıklarında en iyisini yaparlar; Farmakolojik olmayan müdahaleler buna yardımcı olabilirse, onları denemeliyiz, “dedi Schrag Healthline’a.

Bazıları Alzheimer hastalığı olan hastalara bu farmakolojik olmayan bakım yöntemlerinin farkında olmayabilirken, ilk konuşmalardan biri hastanın doktoruyla olabilir. Onlara diğer yöntemler ve kullanabilecekleri topluluk kaynakları hakkında sorular sormak, yalnızca hastaneye yatışları ve maliyetleri azaltmak için değil, aynı zamanda bu hastaların konforunu artırmak için de bir giriş olabilir.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Tıp Doktorları Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir