Sağlık

Kadınlarda atriyal fibrilasyon: Kardiyak aritmilerde östrojenin oynayabileceği rol

Kadınlarda atriyal fibrilasyon: Kardiyak aritmilerde östrojenin oynayabileceği rol

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, östrojenin kadınlarda aritmi gelişiminde rol oynayabileceğini söylüyor. FG Ticaret/Getty Images
  • Kadınlar, düzensiz kalp atışlarına (aritmiler) neden olan uzun QT sendromu geliştirme riski daha yüksektir..
  • Yeni araştırma, östrojenin kalbin iyon kanallarını etkileyebileceğini düşündürmektedir..
  • BENOn kanallar, kalbin ne zaman atması gerektiğine dair sinyal vermede önemlidir.
  • Östrojenin iyon kanallarını nasıl etkilediğini ve aritmiye nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır..

Bundan fazla 60 milyon kadın Amerika Birleşik Devletleri’nde kalp hastalığı ile yaşıyor.

Her yıl ülkedeki 5 kadın ölümünden 1’ini oluşturan ABD’li kadınların önde gelen ölüm nedenidir.

Genetik ve diğer sağlık sorunlarından stres ve madde kullanım bozukluklarına kadar çok sayıda faktör kalp hastalığının başlamasına katkıda bulunur.

Şimdi İsveç’teki bilim adamları östrojenin kalp hastalığı riskini etkileyebileceğini söylüyor – özellikle aritmi (düzensiz kalp atışı) ile ilgili olarak.

Dergide yayınlanan araştırma sonuçları bilimsel gelişmeleröstrojenin etkisi olduğunu ortaya çıkardı. iyon kanalları kalpte.

İyon kanalları, kalp atışının düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynayan bir proteindir.

Östrojen çalışmasının amacı

Kadınlar kalıtsal kardiyak aritmilerden daha olası ve daha ciddi şekilde etkileniyor, bu nedenle araştırmacılar östrojenin kalp üzerindeki etkisini incelemek istediler.

Bunu yapmak için, İsveç’teki Linköping Üniversitesi Biyomedikal ve Klinik Bilimler Bölümü’nde doçent ve çalışmanın baş yazarı olan PhD Sara Liin, “Östrojenin iyon kanalları üzerindeki etkisini incelemek için hücresel deneysel sistemler kullandık” dedi.

Ekip, Kv7.1/KCNE1 adlı bir iyon kanalına odaklandı. Bu kanal en yaygın olarak, aritmiye yol açabilen bir durum olan uzun QT sendromu (LQTS) olan kişilerde mutasyona uğrar.

Bununla birlikte, çalışma preklinik olduğu için hiçbir insan hasta dahil edilmedi. Bunun yerine, bilim adamları insan iyon kanallarını bu proteinlere sahip olmayan kurbağa yumurtalarına yerleştirdiler.

Daha sonra, iyon kanallarına ne olduğunu görmek için östrojenin oldukça aktif bir formu olan estradiol’ü yumurtalara verdiler.

Araştırmacılar, östrojenin iyon kanalı işlevini olumsuz etkilediğini, diğer seks hormonlarının ise benzer bir etkisinin olmadığını bildirdi.

Araştırmacılar ayrıca kalıtsal aritmi durumlarında bazı iyon kanalı mutasyonlarının yüksek östrojen duyarlılığı ile sonuçlandığını belirtti. Bu arada, diğer mutasyonlar hiçbir duyarlılıkla sonuçlanmadı.

Liin, Healthline’a “İyon kanalındaki kalıtsal mutasyonların östrojene bu kadar çarpıcı şekilde farklı tepkiler göstermesine şaşırdım” dedi.

sonuçların anlamı

Araştırmacılar, bulgularının östrojenin bir kişinin belirli aritmiler geliştirme riskini artırabileceğini öne sürdüğünü belirtti.

İyon kanalları arasındaki östrojen duyarlılığında vurgulanan farklılıklar da önemliydi.

“Biz öyle sanıyoruz [finding] Liin, iyon kanalındaki kalıtsal mutasyonların taşıyıcıları östrojenin etkilerine karşı özellikle savunmasız hale getirip getirmediğini anlamada gelecekte önemli olabilir” dedi.

OKU  CBD, THC'nin esrardaki olumsuz etkilerini azaltmaz, çalışma bulguları

doktor Bu çalışmaya dahil olmayan California Üniversitesi Irvine Tıp Merkezi kadın kalp sağlığı direktörü JinKyung Kim, iyon kanallarında östrojen duyarlılığını ortadan kaldırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir.

“Başkaları tarafından doğrulanırsa [studies]’ dedi Healthline’a, “yalnızca hormonun UQTS üzerindeki etkisinin karmaşıklığını artırıyor – çünkü iyon kanallarındaki bazı mutasyonlar oldukça aktif olurken diğerleri östrojen hedefli tedaviye yanıt vermeyecek.”

Ancak, bu araştırmanın yalnızca klinik öncesi bir çalışma olduğunu, yani bulgularının temel olduğunu hatırlamanın önemli olduğunu söyledi.

Liin, bu nedenle, “çalışmanın sonuçlarının klinik bir ortama aktarılabilir olup olmadığını ve eğer öyleyse, bunun ne tür aritmilerle ilgili olacağını değerlendirmek için gelecekte çalışma yapılması gerekecek” dedi.

İyon kanalları nedir?

Liin, “iyi dengelenmiş iyon kanalı işlevinin, kalbin düzgün çalışması için kritik öneme sahip olduğunu” açıkladı.

İyon kanalları tam olarak ne yapar? Esasen, ne zaman atacağını bilen kalp için önemlidirler.

“Kalp genellikle su ve elektriğe ayrılır” dedi Dr. Optum’da bir kardiyak elektrofizyolog olan Mark P. Abrams, Healthline’a söyledi.

“Normal şekilde çalışması için her ikisinin birlikte çalışması gerekir. Kalbin elektriği ona ne zaman ve nasıl pompalayacağını söyler” dedi.

Elektrik sinyalleri kalpteki farklı odalara gönderilerek onlara ne zaman ventriküllere kan pompalamaya başlayacaklarını, ne zaman dolacaklarını ve ne zaman pompalamaları gerektiğini söyleyecektir.

Abrams, iyon kanallarının, hücrelerin yenmek için sinyalleri göndermenin doğru zamanı olduğunu bilmesini sağladığını da sözlerine ekledi.

“Kalbin her bölgesi farklı miktarlarda farklı iyon kanallarına sahiptir, bu nedenle ya bir sinyal başlatarak ya da onu komşu hücrelere hızla ileterek oldukça özel bir görevi yerine getirebilirler” dedi.

Bu iyon kanalları ve sinyaller bozulduğunda ve düzgün çalışmadığında aritmi oluşur.

LQTS hakkında gerçekler

Mevcut çalışma, kalp hastalığı LQTS’si olan hastalarda en sık mutasyona uğramış iyon kanallarını inceledi.

çevreyi etkilemek 2.500’de 1 İnsanlarda, UQTS birincil olarak kalıtsaldır – ancak diğer faktörler gelişimine yol açabilir.

Örneğin, Dr. Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir kardiyolog olan Rigved Tadwalkar, “satın alınabilir. [through] Elektrolit anormallikleri veya antipsikotikler, antiemetikler ve antibiyotikler gibi belirli ilaçların kullanımı.

UQTS, bir elektrokardiyogramda (EKG) normalden daha uzun bir “QT” aralığına neden olur.

Tadwalkar, Healthline’a “QT aralığı, kalbin yeniden kutuplaşması veya dinlenme durumuna dönmesi için geçen süreyi temsil ediyor” dedi.

OKU  “COVID Eye” mı yoksa alerji mi? Fark nasıl anlaşılır

Süre kritiktir, diye ekledi, çünkü “uzun bir repolarizasyon dönemi, kalbi anormal elektriksel dürtüler nedeniyle tehlikeli ritimlere eğilimli hale getirir.”

Kim, kadınların genellikle erkeklerden biraz daha uzun QT aralıklarına sahip olduğunu ve “bu çalışma neden daha fazla kadının belirli bir LQTS’ye sahip olma eğiliminde olduğuna dair olası bir açıklama öneriyor” dedi.

Sonuç olarak, bunun “yayında incelenen spesifik mutasyonu taşıyan LQTS için gelecekte cinsiyete özel potansiyel bir tedavi alanı olabileceğini” söyledi.

Aritmilerdeki vuruş

Çeşitli aritmiler, kalbi çok hızlı, yavaş, çok erken veya düzensiz atarak etkileyebilir.

Abrams, “Kalbin üst odalarından kaynaklanan atriyal aritmiler açık ara en yaygın olanlardır” dedi.

“Örneğin atriyal fibrilasyon en yaygın aritmidir” diye ekledi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde 2,5 milyondan fazla insanı etkiliyor.”

Bununla birlikte, iki farklı aritmi genellikle UQTS ile ilişkilidir: torsades de pointes (TdP) ve ventriküler fibrilasyon.

TdP, kalbin çok hızlı atmasına neden olur ve EKG’de oluşturduğu bükülmüş şerit benzeri model nedeniyle sözde.

Tadwalkar, bu aritmi kalbin ventriküler kaslarını etkiler ve “bilinç kaybına ve ani kalp durmasına yol açabilir” dedi.

Ventriküler fibrilasyon ayrıca ventriküler kasları da etkileyerek “hızlı ve düzensiz elektrik sinyallerine” neden olduğunu ekledi. Bu daha sonra kalbin etkisiz, düzensiz ve rastgele bir şekilde kasılmasına neden olur.

Sonuçlar TdP ile aynıdır: kalp durması nedeniyle bilinç kaybı.

Östrojenin kalp sağlığındaki rolü

İyon kanallarını etkilemesine ek olarak, östrojenin kalp sağlığı ve işlevi üzerinde başka etkileri de vardır.

Kim, “Son birkaç on yıldaki bilimsel kanıtlar, doğal insan östrojeninin en aktif biçimi olan östradiolün vücudun kalbi ve dolaşım sistemi için potansiyel olarak faydalı özelliklere sahip olduğunu göstermiştir” dedi.

Örneğin, araştırmalar östrojenin “kötü” LDL kolesterolü düşürmeye ve ona karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir. kardiyovasküler hücre ölümüve inflamasyonu kontrol eder.

Abrams, bu sonuçlara rağmen, “tüm bunların tam olarak nasıl gerçekleştiği hakkında daha az şey biliniyor” dedi.

“Kadınlar genellikle menopoza girene kadar daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahiptir, [after which] Östrojen seviyeleri düşüyor” dedi.

Ancak Abrams, menopozdan sonra ekstra östrojen sağlamanın yararlı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

“Bu, muhtemelen sadece östrojenden daha fazlası olduğu anlamına gelir – ama [also] ama vücudunuzun buna nasıl tepki verdiği [it],” açıkladı.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir