Sağlık

Katı kürtaj yasaları kanser tedavisini ne kadar geciktiriyor?

Katı kürtaj yasaları kanser tedavisini ne kadar geciktiriyor?

Pinterest’te paylaş
Maskot/Getty Images
  • ACS’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 1000 hamile kadından 1’ine kanser teşhisi konuyor.
  • Kürtaj karşıtı yasaların olduğu eyaletlerdeki hastalar radyasyon tedavisine, kemoterapiye veya fetal gelişimi olumsuz yönde etkileyebilecek ve potansiyel olarak düşükle sonuçlanabilecek diğer tedavilere erişmekte zorluk çekebilir.
  • Amerikan Kanser Derneği de dahil olmak üzere birçok kuruluş, yasa koyucuları hamile hastalar için kanser tedavisine erişimi korumaya çağıran açıklamalar yayınladı.

Haziran 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi (SCOTUS) dönüm noktası niteliğindeki Roe v. Wade, anayasal bir kürtaj hakkı verdi. O zamandan beri, birçok eyalet kürtaja erişimi kısıtlamak veya kürtajı neredeyse tamamen yasaklamak için yeni yasalar çıkardı.

Bu yasalar yalnızca üreme özerkliğini sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda bazı kişilerin kanser de dahil olmak üzere belirli sağlık koşulları için tedavi arama yeteneklerini de etkileyebilir.

“Üreme haklarını kısıtlayan yasalar kanser tedavisini etkiliyor” Karen E KnudsenMBA, PhD, American Cancer Society (ACS) CEO’su, Healthline’a.

“Kanser hastası ve onkoloğun yanı sıra, kanser bakımıyla ilgili tartışmalarda artık üçüncü bir tarafımız var – ve bu hükümet” dedi.

Özellikle, kürtaj karşıtı yasaların olduğu eyaletlerdeki hastalar, radyasyon tedavisine, kemoterapiye veya fetal gelişimi olumsuz yönde etkileyebilecek ve potansiyel olarak düşükle sonuçlanabilecek diğer tedavilere erişimde zorluk çekebilir.

ACS ve Amerikan Klinik Onkoloji Derneği de dahil olmak üzere birçok kuruluş, yasa koyucuları hamile hastalar için kanser tedavilerine erişimi korumaya çağıran açıklamalar yayınladı.

Knudsen, “Tarafsızız ve tek merceğimiz kanser hastası ve ailesidir” dedi. “Amacımız, kanserle mücadele eden hastaların ve ailelerin yaşamlarını iyileştirmek için kritik olduğuna inandığımız şeyi yapmaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için yeterli ve zamanında kanser tedavisinin önüne asla geçmememiz gerektiğine inanıyoruz.”

Tüm tedaviler fetüs için güvenli değildir

ACS’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 1000 hamile kadından 1’ine kanser teşhisi konuyor.

Erken tedavi, özellikle vücudun bir bölümünden diğerine hızla yayılabilen hızlı büyüyen kanserler için, kanserden ölümü önlemek için genellikle gereklidir.

Erken teşhis edilen kanser genellikle, her zaman olmasa da genellikle hamilelik sırasında güvenli kabul edilen ameliyatla tedavi edilir.

Bununla birlikte, birçok insan, gelişmekte olan bir fetüs için güvenli olmayabilecek başka kanser tedavisi türlerine ihtiyaç duyar.

Örneğin, radyasyon tedavisi fetal büyümeyi sınırlayabilir, fetal kusurlara neden olabilir ve düşük yapma riskini artırabilir.

Kemoterapi, özellikle hamileliğin ilk üç ayında bir fetüse de zarar verebilir.

Belirli hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapilerin de fetal gelişim üzerinde zararlı veya bilinmeyen etkileri olabilir. Birçok yeni kanser tedavisinin fetüs üzerindeki etkileri bilinmemektedir çünkü hamile kadınlar klinik deneylerin dışında tutulmaktadır.

OKU  Tip 2 diyabet, kanser ve diğer hastalıklardan uzak daha uzun yaşamlarla bağlantılı kalp sağlığına sahip yaşam tarzları

tedavi seçeneklerini sınırla

Hamile kadınların kürtaja erişiminin olduğu eyaletlerde, fetüse zarar verebilecek kanser tedavisine ihtiyaç duyanlar genellikle zor bir seçimle karşı karşıya kalırlar: hamileliği sonlandırın ve hemen tedavi olun, şimdi tedavi olun ve fetüse zarar verme riski veya tedaviyi o zamana kadar erteleme riski. hamilelikte veya doğumdan sonra.

“Sonlandırmaların çoğu hamileliğin ilk üç ayında meydana geliyor” dedi Dr. Katherine Van Loon, MPH, California Üniversitesi, San Francisco’da Doçent ve Onkolog. “Anne, birinci veya ikinci trimesterde fetüsün yaşayabilirliği ile bağdaşmayan bir tedaviye ihtiyaç duyar ve kanser o kadar agresiftir ki acil tedavi gerektirir.”

Tedavideki gecikmeler kanserin yayılma riskini artırır ve tedavi edilmesi daha zor olur.

Hamile bir kişinin kürtaja erişimi yoksa kanser tedavisi seçenekleri sınırlıdır.

Kanser tedavisi sağlayıcıları, özellikle kürtajı kısıtlayan veya yasaklayan bir ülkede yaşıyorlarsa, gelişmekte olan bir fetüse zarar verebilecek veya düşükle sonuçlanabilecek bir tedavi önerme konusunda isteksiz veya isteksiz olabilirler.

Van Loon, “Hamile oldukları için tıbbi bakımdan geri çevrilen insanların hikayelerini duyuyoruz ve doktor, kişinin ihtiyaç duyduğu bakımı sağladığı için suçlanacaklarından korkuyor.” Dedi.

“Tehdit, bu bakımı sağlamak ve hasta için doğru olanı yapmaksa, hapse atılacak ve kendi çocuklarınızdan veya ailenizden alınacak mısınız? Korkunç,” diye ekledi.

Bazı kürtaj karşıtı yasalar, hamile bir kişinin sağlığının veya hayatının risk altında olduğu durumlar için istisnalar içerir, ancak bu istisnaların ne zaman geçerli olduğu her zaman net değildir.

Knudsen, “Zorluğun bir kısmı, bazı yasalardaki acımasız dildir.” Dedi. “Kanserin tıbbi bir acil durum olarak nitelendirileceğini düşünürdük, ancak devletlerin kabul edeceğine dair bir güvence olmalı.”

Gecikmiş tedarik vakaları bildirildi

Ohio’daki son mahkeme dosyaları, kanser bakımındaki aksamalarla ilgili endişelerin yalnızca varsayımsal olmadığını gösteriyor. Kürtaj kısıtlamaları zaten bakımı etkiledi.

Sonra Roe v. Wade yürürlükten kaldırıldı, Ohio, genellikle hamileliğin 6. haftasında meydana gelen bir fetal kalp atışı tespit edildikten sonra kürtajı yasaklayan bir yasa çıkardı.

Bu yasa, kürtaj sağlayıcılarının mahkemeye itiraz etmesi nedeniyle şu anda askıya alınmıştır.

Ancak davadan alınan yeminli ifadeler, yasa yürürlükteyken, birkaç hamile kadının kürtaj için yurtdışına seyahat edene kadar kanser tedavisi görmediklerini bildiriyor.

Bazı kanserler o kadar hızlı büyür ki, yurt dışına seyahat etmek bile bakımda yaşamı tehdit eden gecikmelere neden olabilir.

Doğurganlığın korunması da tehlikede

Kanser tedavilerinin yanı sıra, doğurganlığın korunması, kanser tedavisinin üreme sağlığı hizmetlerine erişimi kısıtlayan yasalardan olumsuz etkilenebilecek başka bir yönüdür.

OKU  Öğleden sonra veya akşam egzersiz yapmak kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir

Bazı kanser tedavisi türleri kısırlığa neden olabilir.

Sonuç olarak, gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen genç kanser hastaları doğurganlığın korunmasına tabi tutulabilir.

Doğurganlığı korumanın en etkili yöntemi, tüp bebek yoluyla bir embriyo oluşturmak ve hasta gebe kalmaya hazır olana kadar onu dondurmaktır.

Knudsen, “Sperm ve yumurtaları dondurabilmenize rağmen, bunu yapmanın bir kişinin doğurganlığını koruma şansı, bir embriyo oluşturup saklamaktan çok daha düşük.” Dedi.

Tipik olarak, gerçekte kullanılabilecek olandan daha fazla embriyo oluşturulur ve dondurulur, bu da bazı embriyoların yok edilebileceği anlamına gelir.

ACS, üreme sağlığı hizmetlerini kısıtlayan mevcut veya gelecekteki yasaların, daha sonra yok edilebilecek embriyolar oluşturan doğurganlığı koruma yöntemlerine yasal engeller oluşturabileceğinden endişe duymaktadır.

ACS, Eylül ayında bir basın açıklamasında, “Doğurganlığı korumak, üreme yıllarında kanser teşhisi konan hastalar için kanser tedavisinin önemli bir parçasıdır.” Dedi. SCOTUS kararı, doğurganlığın korunmasını potansiyel olarak etkileyebilir [adolescent and young adult] Kanser hastaları, in vitro oluşturulanlar da dahil olmak üzere, genetik testler, embriyoların saklanması ve imha edilmesiyle ilgili yeni kısıtlamalar nedeniyle.”

Zor bir durumu karmaşıklaştırın

Dr., kanser hastalarının hamileliği sonlandırmasını kısıtlayan yasaların zaten zor olan bir durumu daha da zorlaştırabileceğini söyledi. Katie McHugh, MD, Indiana’da kadın doğum uzmanı-jinekolog ve kürtaj sağlayıcısı.

McHugh, Healthline’a verdiği demeçte, “Kürtaj, sahip olmayı seçenler için güvenli, kanıta dayalı ve şefkatli bir sağlık hizmetidir.” “Bu, özellikle eyalet yasama organlarının potansiyel cenin yaşamını hastanınkine göre önceliklendirdiği, yaşamı tehdit eden koşullara sahip hastalar için geçerlidir.”

“Kanser ve diğer tehlikeli hastalıklar söz konusu olduğunda bile, bir hastaya devletin kürtajı yasakladığını söylemek, derin bir öfke ve üzüntü uyandırır. Bazıları için bu bir ölüm cezası” diye ekledi.

California’dan konuşan Van Loon, Healthline’a, kürtajın hala yasal ve bir fetüsün yaşayabilir hale gelene kadar sınırsız olduğu bir eyalette onkoloji uyguladığı için minnettar olduğunu söyledi. Kürtajın yasa dışı olduğu bir eyalette farklı olacak yakın zamanda bir hasta karşılaşmasını anlattı.

“Geçen hafta, bu pazartesi tedavi görmesi planlanan ve gebelik testi pozitif çıkan bir hastam vardı. Bana baktı ve ‘Farklı bir durumda olsaydım bu tedavi olmazdı değil mi?’ dedi. Ve %100 haklıydı,” dedi Van Loon.

“Hayatı tehlikedeydi ve özerk bir karar verebildiği için minnettarım. O ve ben, önceliklerinin nerede olduğu hakkında bir konuşma yapabildik ve önceliğinin, sahip olduğu üç çocuğunun annesi olmaya devam edebilmesi için hayatını korumak olduğu açıktı” diye devam etti. “Eyaletlerde kendi hayatlarını korumak için özerk bir karar verme hakkını kaybetmiş kadınların olduğunu düşünmek yıkıcı.”

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Bazı Resident Evil 4 Collector's Edition Ön Siparişleri Gizemli Bir Şekilde İptal Edildi

Oyun Haberleri

Dead by Daylight Funko Pops İptal Edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir