Sağlık

Cinayetler hamilelikte önde gelen ölüm nedenidir

Cinayetler hamilelikte önde gelen ölüm nedenidir

Pinterest’te paylaş
Andrei Box Roc/EyeEm/Getty Images
  • Yeni bir rapora göre, cinayet hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde önde gelen ölüm nedenidir.
  • ABD’deki kadınların hamilelik sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra öldürülme olasılığı, ilk üç obstetrik anne nedeninden ölmekten daha olasıdır.
  • Hamile kişilerin çoğu cinayetleri, her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri’nde diğer yüksek gelirli ülkelere göre daha yaygın olan yakın eş şiddeti ve silah şiddeti ile ilgilidir.

Yeni bir editoryal BMJ Amerika Birleşik Devletleri’nde hamilelerin karşı karşıya kaldığı şiddet riski hakkında kesin bir uyarı paylaşıyor.

Yazarlar, cinayetin hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde önde gelen ölüm nedenlerinden biri olduğunu bildirmektedir.

Bu ülkedeki kadınların hamilelik sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra öldürülme olasılığı, hamileliğe bağlı hipertansiyon, kanama veya sepsis dahil olmak üzere ilk üç obstetrik anne ölümünden ölmelerinden daha fazladır.

Hamile kişilerin çoğu cinayetleri, her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri’nde diğer yüksek gelirli ülkelere göre daha yaygın olan yakın eş şiddeti ve silah şiddeti ile ilgilidir.

Yazarlar, “Silah şiddeti de dahil olmak üzere kadınlara yönelik erkek şiddetinin önlenmesi, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzlerce kadının ve doğmamış çocuklarının hayatını kurtarabilir” diye yazıyor.

Kürtaja erişimi kısıtlayan yasaların, insanların cinsel istismar veya eşler tarafından üremeye zorlamadan kaynaklananlar da dahil olmak üzere istenmeyen gebelikleri sonlandırma yeteneklerini sınırlayarak bu sorunu daha da karmaşık hale getirebileceğini bildiriyorlar.

Yazarlar, “Kadınların kürtaj da dahil olmak üzere üreme bakımına erişimini sınırlamak, hizmetlerin toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan kadınları belirleme ve onlara yardım etme yeteneğini de sınırlandırıyor” diye yazıyor.

Çoğu durumda, silahlar dahil edildi

Yeni başyazı, bu ay yayınlanan yakın tarihli bir çalışmayı takip ediyor Doğum ve JinekolojiHastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) bildirilen gebelikte şiddet içeren ölümleri değerlendiren.

Çalışma, 2008 ve 2019 yılları arasında CDC’ye bildirilen tüm kadın cinayetlerinin %20’sinden fazlasının hamilelikle ilişkili ölümlerden kaynaklandığını ortaya koydu.

Hamileliğe bağlı cinayetlerin yaklaşık üçte ikisi hamilelik sırasında meydana geldi, geri kalan üçte biri doğumdan sonraki yıl içinde meydana geldi.

Ateşli silahlar, hamileliğe bağlı cinayetlerin neredeyse %70’inde kullanıldı.

Hispanik olmayan Siyah veya Afrika kökenli Amerikalı bireylerin hamilelik sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra öldürülme olasılığı Beyaz veya Hispanik bireylere göre daha yüksekti. Siyah ve Afrikalı Amerikalılar ülke nüfusunun sadece %14’ünü oluşturuyor, ancak hamilelikle ilgili ölümlerin neredeyse %40’ından sorumlular.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nden alınan verileri gözden geçiren bir başka yakın tarihli çalışma, hamilelikte cinayet riskinin sadece siyah insanlar için değil, aynı zamanda 10 ila 24 yaş arası kızlar ve genç kadınlar da dahil olmak üzere tüm ırk ve etnik gruplardan gençler için arttığını buldu. arttırıldı.

İstismar çeşitli biçimler alır

Yakın partner şiddeti, hamilelik sırasında ve çevresinde cinayetler için önemli bir risk faktörüdür.

OKU  Çalışma, daha yüksek kan basıncına ve kolesterole yönelik genetik bir eğilimin Alzheimer riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

Yakın partner şiddeti ölümle sonuçlanmasa bile, etkilenenler üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Ulusal Aile İçi Şiddeti Sonlandırma Ağı Başkanı ve CEO’su Deborah J. Vagins, “Yakın partner şiddeti veya aile içi şiddet, bir ilişkideki bir partnerin başka bir partner üzerinde güç ve kontrol kazanmaya çalıştığı bir davranış modelidir” dedi. NNEDV). sağlık hattı.

“Genel olarak, fiziksel istismar, duygusal ve sözlü istismar, finansal istismar ve cinsel istismar gibi çeşitli istismar biçimleri olabilir. Bu ve diğer istismar türlerinin zaten travmatik etkileri, bir istismarcı hamilelik sırasında bunları uyguladığında daha da tehlikeli hale gelebilir” diye devam etti.

Vagins, hamilelik sırasında fiziksel istismarın hem hamile kişi hem de gelişmekte olan fetüs için potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabileceğini söyledi.

Duygusal ve finansal istismar, bir kişiyi hamilelik ve ebeveynliğin zorluklarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu destekleyici ilişkilerden ve finansal kaynaklardan mahrum bırakabilir.

Cinsel istismar onların fiziksel özerkliklerini ve sağlıklarını yıpratabilir ve bazı durumlarda kişinin iradesi dışında hamile kalmasına neden olabilir.

Anında ve uzun vadeli etki

Suistimal, anında zarar vermenin yanı sıra, kronik fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları riskini de artırabilir.

Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi Hemşirelik Okulu’nda profesör olan Jacquelyn Campbell, Healthline’a verdiği demeçte, “Anne adayları üzerindeki en yaygın etkilerden biri depresyondur.”

Depresyon ise hamile kadınlarda madde kullanım bozuklukları, ilaca bağlı aşırı doz ve intihar riskini artırır.

Yakın partner şiddeti ayrıca gelişmekte olan bir fetüsü olumsuz etkileyerek düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve düşük yapma riskini artırır.

Campbell, “Bebek, gebelik yaşı için küçük olma eğilimindedir, bu da büyüme ve gelişme ile yaşam boyu sorunlara yol açabilir.” Dedi.

Aile içi şiddetin olduğu ailelerde büyüyen çocukların daha fazla fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşadığını da biliyoruz” dedi.

Daha fazla koruma için çağrılar

Yazarlar, hamilelik sırasında cinayetleri önlemek için BMJ daha sıkı ateşli silah kontrolleri ve sağlık profesyonelleri tarafından yakın partner şiddetinin daha iyi araştırılması ve çözülmesi için editoryal çağrı.

NNEDV, şu anda daha sıkı silah kontrolleri ve hamile kadınların sağlığını ve esenliğini korumaya yönelik diğer yasalar için kampanya yürüten birkaç kuruluştan biridir. B. Kadın Sağlığını Koruma Yasası (WHPA) ve Hamile İşçiler İçin Adalet Yasası (PWFA). ).

Vagins, “WHPA, kürtaja erişimi ülke çapındaki yasaklardan ve kısıtlamalardan koruyan federal bir yasa oluşturacaktır.” Dedi. Kürtaj hizmetleri temel sağlık hizmetleridir ve her yerde tüm insanlar için eşit erişim, sosyal ve ekonomik katılımları, üreme özerkliği ve kendi hayatlarını belirleme hakkı için kritik öneme sahiptir.”

“Aile içi şiddetten kurtulanlar için,” diye devam etti, “kürtaja erişim bir güvenlik meselesidir.”

PWFA, hamile kişilerin maaşlarına ve sağlık sigortalarına erişimlerini sürdürürken sağlıklı kalmalarına yardımcı olmak için işyerinde makul konaklama imkanlarına sahip olmalarını sağlayacaktır.

OKU  Epilepsi İlacının Otizmi 'İyileştirme' Potansiyeli Var mı? uzmanlar ne düşünüyor

Vagins, bunun istismar yaşayan veya yaşamış olanlar da dahil olmak üzere hamile insanlar için önemli bir finansal istikrar sağlayacağını söyledi.

“Hiç kimse bir iş ve sağlıklı bir hamilelik arasında seçim yapmak zorunda kalmamalı” dedi. “Meşgul kalmak, hayatta kalanlara kendilerini ve çocuklarını koruyabilmeleri için finansal istikrar sağlamaya yardımcı olabilir.”

Aile İçi Şiddet Örgütlerinin Rolü

Campbell, Healthline’a verdiği demeçte, aile içi şiddet hayır kurumlarının, kadınların yakın partner şiddeti ve istismarı deneyimleriyle başa çıkmalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynadığını söyledi.

“Ülkedeki hemen hemen her toplulukta aile içi şiddet hayır kurumları var” dedi. “Biz onlara ‘konaklama’ derdik ama şimdi çok daha kapsamlı hizmetler sunuyorlar. Dernekten hizmet almak için sığınma evine gitmenize gerek yok.”

“Ayrıca inanılmaz bir kaynak olan Ulusal Aile İçi Şiddet Yardım Hattına (NDVH) sahibiz” diye ekledi.

İnsanlar NDVH’ye şu yollarla bağlanabilir:

  • 1-800-799-SAFE (7233) numaralı telefonu arayın
  • 88788’e “BAŞLAT” yazıp gönderin
  • TheHotline.org’da çevrimiçi sohbet

İletişim kurmak için teledaktilo kullananlar 1-800-787-3224’ü arayarak bağlanabilir.

Her ABD eyaleti ve bölgesi ayrıca yerel aile içi şiddet programları ve hizmet sağlayıcılarından oluşan bir koalisyona sahiptir.

İnsanlar yerel koalisyonlarının iletişim bilgilerini NNEDV aracılığıyla bulabilirler.

Bir plan yapmak

Vagins’e göre, yakın partner şiddeti yaşayan insanları kendi hayatları hakkında kararlar almaları ve istismarın artması durumunda bir güvenlik planı geliştirmeleri için güçlendirmek önemlidir.

“Her aile içi şiddet mağduru kendi durumunu en iyi bilir ve her mağdur kendisi ve ailesi için neyin güvenli olup olmadığını belirlemek için sürekli olarak riskleri tartar” dedi.

“Bir güvenlik planı hazırlamak, hayatta kalanların yolculuklarının önemli bir parçasıdır ve hamilelik sırasında daha da önemli hale gelebilir” diye ekledi.

Vagins Healthline’a verdiği demeçte, hamile bir kişinin güvenlik planının, doğum öncesi randevular sırasında bir istismarcı olmadan bir sağlık kuruluşu ile yalnız konuşmanın güvenli olup olmadığını düşünebileceğini söyledi.

Planınız şunları da içerebilir:

  • arkadaşlar, aile üyeleri, komşular, ebeveyn grupları ve aile içi şiddet örgütleri gibi güvenilir kişi ve kuruluşlardan yardım isteyin
  • Kötü niyetli bir ilişkiden ayrılmaya karar verirlerse ihtiyaç duyabilecekleri küçük miktarlarda para, temel ilaçlar ve önemli belgelerin kopyalarını saklayın
  • WomensLaw.org gibi kaynaklar aracılığıyla istismara uğrayan kişiler için yasal seçenekleri araştırmak

Bazı durumlarda, yakın partner şiddetine maruz kalan kişiler bunu istismar olarak kabul etmezler ve bu da onların destek aramasını engelleyebilir.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir ekip, insanların ilişkilerinin güvenliğini değerlendirmelerine ve nasıl destek bulacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için myPlan uygulamasını oluşturdu.

Campbell, “İlişkinizin güvenli olup olmadığını belirlediğiniz bir bölüm var ve ardından uygulamayı kullanan kadın için bağlamsallaştırılmış bir plan çıkıyor” dedi. “Ayrıca bir aile üyesi veya yakın arkadaşı tarafından da endişelendikleri biri varsa kullanılabilir.”

İlgili yazılar
Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Mississippi'de Konjenital Frengi Vakaları Neden %900 Arttı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir