Sağlık

Çalışma, Artan Demans Riskiyle Bağlantılı Atriyal Fibrilasyon Buluyor

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

  • Yeni bir çalışma, atriyal fibrilasyonu olan kişilerin demans gelişme riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.
  • Mekanizmalar net olmasa da, bazı bilim adamları atriyal fibrilasyonun serebral kan akışını bozabileceğinden şüpheleniyor.
  • Bu, bilişsel işlevi etkileyen beyin hasarı riskini artırabilir.

Yeni araştırmaya göre, yaygın bir kalp ritmi bozukluğu olan atriyal fibrilasyonu (AFib) olan kişilerde bunama gelişme riski daha yüksek olabilir.

bu öğrenmekyayınlanan Amerikan Kalp Derneği Dergisi Çarşamba, atriyal fibrilasyonu olan genç insanların yaşlı insanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bunama riskine sahip olduğunu ve kronik böbrek hastalığı olmayan kişilerde bilişsel gerilemenin daha yaygın olduğunu buldu.

Rapor eklendi artan kanıt atriyal fibrilasyonun bilişsel gerileme ve bunama için bir risk faktörü olduğu.

Mekanizmalar net olmasa da, bazı bilim adamları atriyal fibrilasyonun serebral kan akışını bozabileceğinden ve bilişsel işlevi bozan beyin yaralanmaları riskini artırabileceğinden şüpheleniyor.

Atriyal fibrilasyon ayrıca daha yüksek felç riski ile ilişkilidir ve felç sonrası bilişsel bozulma ve hafıza kaybının yaygın olduğu bilinmektedir.

“Daha yüksek oranda kan pıhtılaşması ve bunun sonucunda inme olan AFib hastalarının demans geliştirip geliştiremeyeceği veya AFib’in kalbin pompalama işlevini biraz da olsa azaltıp azaltmadığına dair teoriler var, bu da yıllar içinde beyne kan akışını artırarak bunama olabilir” dedi Dr. Kardiyak elektrofizyolog ve Santa Monica, California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kalp elektrofizyolojisi ve pacing direktörü Shephal Doshi, Healthline’a verdiği demeçte.

Atriyal fibrilasyon, demans için önemli bir risk faktörü gibi görünmektedir.

Araştırmacılar, ortalama üç buçuk yıllık bir süre boyunca Kaliforniya’da yaklaşık 200.000 yetişkini değerlendirdi.

Katılımcıların yaklaşık yarısına atriyal fibrilasyon teşhisi konmuştu.

Araştırmacılar daha sonra katılımcılarda bunama insidansını ölçtüler.

Atriyal fibrilasyonu olan kişilerde demans insidans oranı 100 kişi-yılda 2,79 ve atriyal fibrilasyonu olmayan kişilerde atriyal fibrilasyon insidans oranı 100 kişi-yılda 2,04 idi.

OKU  Grip mevsimi neden bu yıl bu kadar erken başladı?

Irk, cinsiyet ve etnik kökeni hesaba kattıktan sonra ekip, atriyal fibrilasyonun %13 daha yüksek demans riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Atriyal fibrilasyonu olan 65 yaşın altındaki yetişkinlerde, yaşlı yetişkinlere kıyasla %65 daha yüksek demans gelişme riski vardı.

Kronik böbrek hastalığı, daha düşük demans riski ile ilişkilendirildi – durumu olmayan kişilerde, kronik böbrek hastalığı olanlara göre %14 daha yüksek demans riski vardı.

Araştırmacılar, inme ile ilişkisinden bağımsız olarak atriyal fibrilasyonun, genç, sağlıklı insanlarda bunama için klinik olarak önemli bir risk faktörü olabileceği sonucuna vardılar.

İşte atriyal fibrilasyonun bunamaya neden katkıda bulunabileceği

Önde gelen teori, atriyal fibrilasyonun kan akışını bozabileceğidir. Beyinbeyindeki beyaz maddeye zarar verir ve bilişi bozabilir.

Bu teoriyi destekleyen çalışmalar, atriyal fibrilasyonu olan kişilerde serebrovasküler hastalık belirtilerinin yanı sıra daha yüksek serebral enfarktüs ve beyaz cevher hastalığı oranları belirlemiştir.

“Atriyal fibrilasyonunuz olduğunda, beyne giden kan akışı değişmiş olabilir ve olabilir. [also be] Embolizm (kan pıhtıları) veya kanama” diyor Dr. Stanford Health Care’in Kardiyak Aritmi Servisi direktörü Paul Wang.

Atriyal fibrilasyonu olan kişilerde felç riski daha yüksektir ve felçlerin bilişsel gerilemeye katkıda bulunabileceği yıllardır bilinmektedir.

risk faktörlerini anlamak

bu ilaç tedavisi atriyal fibrilasyonun tedavisi için – oral antikoagülasyon – ve serebral hipoperfüzyon, serebral enfarktüs ile ilişkilidir ve mikro kanamalarbu da bilişsel gerilemeye yol açabilir.

Wang, “Vücutta genetik faktörler ve diğer iltihaplanma nedenleri de olabilir.” Dedi.

Doshi, bu potansiyel mekanizmalar için kesin bir kanıt olmadığını söylüyor.

Mekanizmalar yeterince anlaşılmadığından, atriyal fibrilasyonu olan kişiler için kanıtlanmış bir demans önleme stratejisi yoktur.

Atriyal fibrilasyonu olan kişilere genellikle bunu yapmaları önerilir. oral antikoagülasyon almak B. felç önleme için ve daha düşük felç riski, daha düşük bilişsel gerileme riskine yol açmalıdır.

OKU  Alzheimer hastalığı: Yüksek risk altındaki kadınlar hormon replasman tedavisinden yararlanabilir

Wang, birçok kişinin düzensiz kalp ritimlerini düzeltmeye çalıştığını söyledi.

Bu denenebilir kardiyoversiyon — düzensiz kalp ritmini normal ritme döndürmek için düşük enerjili şokların kullanıldığı bir prosedür.

Potansiyel mekanizmalar ve bunları ele almak için tedavi stratejilerinin etkinliği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Doshi, “Atriyal fibrilasyon ile demans arasındaki nedensel ilişkiyi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak araştırmalara ihtiyacımız var” diyor.

Alt çizgi:

Yeni araştırma bulguları, yaygın bir kalp ritmi bozukluğu olan atriyal fibrilasyonu (AFib) olan kişilerde bunama gelişme riski daha yüksektir. Rapor, atriyal fibrilasyonun bilişsel gerileme ve bunama için bir risk faktörü olduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulunuyor. Mekanizmalar net değil, ancak araştırmacılar, AFib hastalarında beyin kan akışının azalmasının ve felç riskinin artmasının bilişsel gerilemeye katkıda bulunduğundan şüpheleniyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir