Sağlık

Kilo Kaybı: Tele sağlık programları, daha büyük başarı için koçluğu semaglutide ile birleştirir

Kilo Kaybı: Tele sağlık programları, daha büyük başarı için koçluğu semaglutide ile birleştirir

Pinterest’te paylaş
Tele sağlık şirketleri, bire bir koçluğu Ozempic gibi reçeteli ilaçlarla birleştiren çevrimiçi programlarla insanların uzun vadeli kilo vermelerine yardımcı oluyor. Wagner Okasaki/Getty Images
  • Telehealth şirketi Calibrate, kilo verme ilaçları ve bire bir koçluk öneren bir kilo verme programı sunar.
  • Ozempic, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtır, ancak son zamanlarda bir kilo verme aracı olarak popülerlik kazanmıştır.
  • Uzmanlar, kilo vermeye çalışan insanlar için motive edici bir başlangıç ​​sağlayabileceğini söylüyor.
  • Bire bir koçluk, insanların kilo kaybına yol açabilecek yeme alışkanlıklarını anlamalarına ve geliştirmelerine yardımcı olabilir.

İstenmeyen vücut yağını taşımak, çeşitli fiziksel ve zihinsel nedenlerle zor olabilir. Bir yandan diyet ve egzersiz yaparak kalori açığı yaratmanız, diğer yandan sağlıksız beslenme alışkanlıklarını ele almanız ve neden bu şekilde yediğinizi anlamanız gerekir.

Bir teletıp şirketi, sürdürülebilir kilo vermenin hem fiziksel hem de zihinsel yönlerinde size yardımcı olduğunu iddia eden bir program geliştirdi.

Calibrate, bir obezite doktoru ve bir kilo verme koçu ile bire bir koçluk seansları sunarak ve iştahı azalttığı ve size hissettirdiği söylenen bir ilaç türü olan GLP-1’leri reçete ederek, kilo vermeye çok yönlü bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu söylüyor. daha hızlı dolu.

Sunulan ilaçlar arasında Wegovy, Saxenda, Mounjaro ve Ozempic gibi markalı GLP-1’ler bulunmaktadır.

İkinci isim tanıdık geliyorsa, bunun nedeni, kilo verme mucizevi bir ilaç olarak müjdelenmesi ve son yıllarda bir kilo verme aracı olarak giderek daha popüler hale gelmesidir. Ozempic, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan enjekte edilebilir bir ilaç olan semaglutide’nin bir markasıdır.

Şirket, araştırmanın GLP-1 ilaçlarını (Ozempic gibi) koçluk ve küçük yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirmenin “en güvenli ve en etkili uzun vadeli kilo verme seçeneği” olduğunu gösterdiğini iddia ediyor.

Birlikte kullanılan bu yöntemler gerçekten kilo vermeye güvenli bir yaklaşım mı?

Danışmanlık ve ilaç kombinasyonu kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Kilo verme ve sağlıklı yaşam koçu Anne Iarchy, “Başlangıçta bu ilaç, kan şekeri düzeylerini düzenlediği için tip 2 diyabetliler için geliştirildi” diyor. “Asla bir kilo verme ilacı olarak tasarlanmamıştı.”

Ozempic, yemek yedikten sonra kan şekeri seviyenizi düşürerek çalışır. Sağlıklı bir insanda insülin salgılanmasının aynı eylemini uyarır.

OKU  Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

“Yemekten sonra kan şekeri seviyeniz düşer ve bu da tokluk hissine yol açar. Ve kendinizi tok hissettiğinizde, yemek için canınız çekmiyor” diye açıklıyor Iarchy.

İlacın sadece tokluğu arttırmakla kalmayıp bazı yiyecekleri itici yaptığı da iddia ediliyor. Vücudun farklı yiyecekleri aşermenize neden olan insülin tepkisinden kaynaklandığı söylenir.

Ozempic ve bire bir koçluk kombinasyonu, tutarlı ve sürdürülebilir kilo kaybı için güçlü bir reçete midir?

Iarchy, ilacın bazıları için başlamak için iyi bir yer olabileceğini düşünüyor.

“Pek çok diyet deneyen obez insanlar, anında sonuç görmediklerinde kolayca cesaretleri kırılabilir. Zihniyetiniz, yıllarca denemekle sarsıldı ve bazen belirli bir ilaçla takviye yapmak, bu ilk engeli aşmanıza yardımcı olabilir” diyor.

Iarchy, uyuşturucunun yiyeceklerin tadının berbat olduğunu duymadığını söylese de, bunun insanları kendi davranışlarının ve yaşam tarzlarının sorumluluğunu üstlenmeden uyuşturucuya güvenmeye teşvik edebileceğinden endişe ediyor.

Uyuşturucuların Ötesinde: 1’e 1 Koçluk Uzun Vadeli Sonuçları Nasıl İyileştirebilir?

Iarchy, reçeteli ilaçlarla birlikte verilen koçluğun doğru şekilde yapıldığında Kalibre Et programını iyi bir şekilde tamamlayacağına inandığını söylüyor.

“Koçluğun beslenme eğitimini, mevcut alışkanlıklar ve kalıplar hakkında farkındalığı ve beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı hakkındaki düşüncelerinizi yeniden düzenlemeyi içermesi gerekiyor” diye tahmin ediyor.

Iarchy’ye göre, insanların neden fazla yemek yediklerini, belirli yiyecekleri neden yediklerini ve değişmek için ne yapmaları gerektiğini ele almak, uzun vadeli sonuçlar için kritik öneme sahip.

İşlenmiş gıdaları almanın rahatlığıyla Iarchy, Calibrate’in üyelerini sağlıklı bir yemeğin nasıl olduğu ve bu oturumlarda nasıl hazırlanacağı konusunda eğitmesi gerektiğini söylüyor.

Iarchy, “İlaçların epeyce potansiyel yan etkisi var, bu yüzden bunun da hesaba katılması gerekiyor” diye ekliyor.

Olası yan etkiler yorgunluk, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Ayrıca ilaç gerçekten yemek yeme zevkini bozuyorsa yeme bozukluklarına yol açma riski taşır.

Normalde sevdiğiniz yiyeceklere olan ilginizi kaybetmek – veya bunlardan yalnızca birkaç ısırık yiyebilmek – yiyeceklerle uzun vadede yarardan çok zarar verebilecek sağlıksız ve tatmin edici olmayan bir ilişki yaratabilir.

OKU  Kilo kaybı için Semaglutide: İnsanlar neden durduktan sonra kilo alıyor?

Bir eğitmen ve danışman olan Shaheen-Zaffar, bunun herhangi bir kilo verme ilacı için potansiyel bir risk olduğunu söylüyor. Ancak, bire bir koçluk yoluyla aldığınız duygusal desteğin bu zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olabileceğini de ekler.

“[Coaching] durumun böyle olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir ve endişelerinizi dile getirmenize izin verebilir,” diye belirtiyor.

Iarchy gibi, Shaheen-Zaffar da Ozempic gibi uyuşturucuların, koçluk veya danışmanlık yoluyla gıda ile olan ilişkilerini iyileştirmeye başladıklarında, hızlı başlangıçlar olarak hareket edebileceğine ve motivasyon sağlayabileceğine inanıyor.

Tavsiyesiz ilaç tedavisi uzun süreli kilo vermeyi zorlaştırabilir

Shaheen-Zaffar, ilacı birkaç yıl önce kendisi denedikten sonra, ilacın kilo kaybına yol açabileceğini doğrulayabilir. Ancak, kilo almasının ardındaki duygusal nedenleri araştırmadığı için kilo aldığını belirtiyor.

“O zamanlar duygusal ya da beslenme desteği yoktu, bu yüzden aynı eski alışkanlıklara geri döndüm” diye açıklıyor.

Kilo vermenin yanı sıra, ilaca olan artan talebin, ilaca tip 2 diyabet tedavisinde güvenen kişilerde kıtlığa neden olduğuna dair endişeler de var.

FDA, en az Ocak 2023’e kadar sürmesi beklenen semaglutid enjeksiyonlarının geçici tedarik kesintilerini bildirdi. Böyle bir programı seçerken dikkate alınması gereken ahlaki bir ikilem de vardır.

Gerçekçi kilo verme hedefleri belirlemek, kalıcı başarı için önemlidir

Kalibre Et gibi bir programla veya başka bir programla kilo vermeyi nasıl seçerseniz seçin, Shaheen-Zaffar gerçekçi hedeflerin çabalarınızın merkezinde olması gerektiğine inanıyor.

“Gerçekçi olmayan hedefler koyarsanız, kendinizi başarısızlığa hazırlayın. Yeme alışkanlıklarınıza daha derin bir düzeyde bakın ve her seferinde bir gün alın, ”diyor.

İster tek başına git, ister ilaç ve koçluk yardımı al, her iki uzman da iyi beslenme ve düzenli egzersiz gibi temel ilkeleri ihmal etmemen gerektiği konusunda hemfikir.

Iarchy, “Kilo vermeyi sağlıklı olmanın bir yolu olarak düşünün” diye tavsiyede bulunuyor. “Bunun bir yan ürünü olarak kilo vereceksin ve hayatın ve enerji seviyen büyük ölçüde iyileşecek.”

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic ve Wegovy, alkol kullanım bozukluklarının tedavisinde umut vaat ediyor

Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir