Sağlık

Kızılcık ürünlerinin İYE’lerden kaçınmanıza yardımcı olabileceği doğrudur.

Kızılcık ürünlerinin İYE'lerden kaçınmanıza yardımcı olabileceği doğrudur.

Pinterest’te paylaş
Takviyeler ve meyve suyu da dahil olmak üzere kızılcık ürünleri, İYE’leri önlemek için uzun süredir kullanılmaktadır. Şimdi işe yaradıklarına dair daha fazla kanıt var. Bloomberg Creative/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, meyve suyu ve hap gibi kızılcık ürünlerinin İYE’leri önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Kızılcık ürünleri alan kadınların İYE geliştirme riski %25’in üzerinde azalabilir.
  • Araştırmacılar, 9.000’den fazla kişiyi içeren 50’den fazla çalışmayı inceledi.

Artık bir efsane değil. Küresel bir araştırmadan elde edilen yeni kanıtlar ve bulgular, kızılcık suyu ve takviyelerinin kadınlarda, çocuklarda ve tıbbi prosedürleri takiben İYE’ye eğilimli kişilerde İYE’leri önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu ay yayınlanan çalışma sonuçları Cochrane incelemeleri kızılcık ürünlerinin UTI’ler için aşağıdakiler dahil olmak üzere önemli risk azaltma sağladığını göstermektedir:

  • Kadınlarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları riski %25’ten fazla azaldı
  • Çocuklarda risk %50’den fazla azaldı
  • Tıbbi prosedürlerden sonra İYE’ye eğilimli kişilerde risk yaklaşık %53 oranında azaldı.

Westmead’deki Flinders Üniversitesi ve Çocuk Hastanesi’nden tıp araştırmacıları, yaklaşık 9.000 katılımcının yer aldığı 50 yeni araştırmaya bakarak kızılcık ürünlerinin İYE’yi önlemedeki potansiyel faydaları hakkında bu sonuçlara vardılar.

Bu güncel inceleme, 24 çalışmadan elde edilen kanıtları içeren ve ürünlerden herhangi bir fayda sağlamayan 2012 tarihli eski araştırmaları güncellemek için tasarlanmıştır.

Flinders Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi’nin başkan yardımcısı ve dekanı olan baş çalışma yazarı Jonathan Craig, bir basın açıklamasında, araştırmacılar incelemenin kapsamını genişlettikçe kızılcık ürünlerinin gerçek faydalarının netleştiğini açıklıyor. mevcut en son klinik veriler.

Başka bir deyişle, yeni kanıtlar ortaya çıktıkça yeni içgörüler ortaya çıkabilir. Craig, “Bu durumda, yeni kanıtlar, kızılcık suyunun duyarlı kişilerde İYE’yi önleyebileceğine dair çok olumlu bir bulgu gösteriyor” dedi.

“1990’ların ortalarından beri bu konuda yayınlanan tüm kanıtlara dayanarak kızılcık ürünlerinin idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkinliğini gösterdik. Bu incelemenin önceki sürümlerinde etkinliği belirlemek için yeterli kanıt yoktu ve sonraki klinik deneyler farklı sonuçlar gösterdi, ancak bu güncellenmiş incelemede, veri miktarı bu yeni bulguyu gösterdi” diye ekliyor.

OKU  Düşük karbonhidratlı bir diyet, prediyabetli kişilerin ilaçsız kan şekerini düşürmelerine yardımcı olabilir.

Çalışma yazarları, kızılcık ürünlerinin sık tekrarlayan kadınlarda İYE’leri önlemeye yardımcı olmasına rağmen, İYE’leri olan kimlerin kızılcık ürünlerinden en çok fayda sağlayacağını daha fazla netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmışlardır.

Bu yeni verilerin yaşlılar, hamile kadınlar veya mesane sorunu olan kişiler için herhangi bir fayda sağlamadığını da not etmek önemlidir.

Kızılcıklardan elde edilen asit, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye nasıl yardımcı olabilir?

doktor Princeton, N.J.’deki Kadın Sağlığı Hizmetleri’nin tıbbi direktörü OB/GYN’den Maria Sophocles, Healthline’a bu çalışmanın birçok insanın zaten doğru olduğunu düşündüğü şeyi doğruladığını söyledi – idrarı kızılcık ürünleriyle asitlendirmek İYE’leri ve gelişimin kendini tekrarlamasını önlüyor. Kızılcıkları besin takviyesi olarak kullanma fikri onlarca yıldır tartışılıyor veya kullanılıyor.

“Bu çalışmanın 9.000 hastayı içeren 50 çalışmanın analizinden sonuçlar çıkarması, kızılcık faydalarının büyük olasılıkla gerçek olduğu anlamına geliyor.”

Gelecekteki çalışmalar için, Dr. Kızılcık takviyelerinin farklı popülasyonları nasıl etkilediğine odaklanmanın önemli olacağını Sophocles, örn. B. Tekrarlayan İYE’lere az ya da çok eğilimli olanlar.

“Bu çalışma, İYE’lere duyarlı insanları tanımlıyor, ancak daha yaşlı ve daha genç popülasyonlar arasındaki farkı belirlemek önemli olacaktır” diye ekliyor. “Ayrıca ‘tıbbi prosedürlerden sonra’ diyet takviyeleri almanın etkisini ifade eder; Daha ileri çalışmalar, bunun somut terimlerle, yani cerrahi olarak ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmalıdır” diyor Dr. Sofokles.

doktor Orlando Health’de bir ürolog olan Jamin Brahmbhatt, Healthline’a UTI’ler ve kızılcık ürünleri hakkındaki bu yeni araştırmaya verdiği tepkinin ilgi ve iyimserlik olduğunu söylüyor. “Kızılcık ürünlerinin İYE’leri önlemedeki potansiyel faydalarını destekleyen bilimsel kanıtları görmek cesaret verici” diyor.

“Ancak, optimum sonuçlar için kızılcık ürünlerinin kesin mekanizmalarını ve en etkili dozajlarını veya formlarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulabileceğini akılda tutmak önemlidir” diye ekliyor.

OKU  Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

İYE’leri önlemenin diğer yolları

dr’a göre Sophocles, kızılcık takviyeleri veya günde 1000 mg C vitamini veya her ikisini birden kullanarak idrar yolu enfeksiyonuna yatkınsanız idrarınızı asitlendirerek idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltabilirsiniz. Bununla birlikte, evde İYE’leri önlemenin birkaç başka yöntemi vardır.

İYE’leri önlemek için aşağıdaki ipuçlarını önerir:

  • Günde en az 32 ons su içerek susuz kalın.
  • Önden arkaya doğru silerek uygun silme tekniğini kullanın
  • D-Mannose takviyesini düşünün
  • Metenamin hippurat gibi reçeteli bir ilaç hakkında doktorunuzla konuşun (bakterilerin mesaneye yapışmasını önlediği gösterilmiştir)

Menopoz sonrası kişilerin sağlık uzmanlarıyla vajinal mikrobiyom sağlığı ve vajinal östrojen hakkında veya ospemifen veya vajinal prasteron adı verilen diğer ilaçlar, vajinal lazerler veya radyofrekans (RF) enerji tedavileri hakkında konuşabileceğini ekliyor. Bu tedavilerin mesane açıklığını koruyan ve İYE’lere karşı koruma sağlayan koruyucu bakterileri geri getirebileceğini söylüyor.

doktor Brahmbhatt, sık idrara çıkma ve idrarı uzun süre idrarda tutmama ve cinsel aktiviteden önce ve sonra idrara çıkma önerileri ekler. Ayrıca sert sabunlar, köpük banyoları ve duşlar gibi tahriş edici maddelerden kaçınmayı ve bakteri üremesi olasılığını azaltmak için nefes alabilen, nem emici iç çamaşırı giymeyi öneriyor.

Kızılcık ürünleri antibiyotiklerin yerine geçmez

doktor Brahmbhatt ayrıca, kızılcık ürünlerinin İYE’leri önlemede etkili olabilse de, halihazırda bir İYE varsa tıbbi tedavinin yerine geçmemesi gerektiğini not etmenin önemli olduğunu söylüyor.

“Bu gibi durumlarda uygun antibiyotik için doktora başvurmak ve tavsiyelerine uymak önemlidir” diyor. “Ayrıca, böbrek taşı veya diğer tıbbi durumları olan kişiler, kontrendikasyonları veya ilaç etkileşimleri olabileceğinden, kızılcık ürünlerini günlük rutinlerine dahil etmeden önce doktorlarına danışmalıdır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kıymadan elde edilen E.coli her yıl 480.000'den fazla İYE'ye neden olabilir

Sağlık

Kolesterolle mücadelede geleneksel takviyeler statinlerle eşleşmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir