Sağlık

Kolesterolle mücadelede geleneksel takviyeler statinlerle eşleşmiyor

Kolesterolle mücadelede geleneksel takviyeler statinlerle eşleşmiyor

Pinterest’te paylaşın
SolStock/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, yaygın olarak kolesterol düşürücü ajanlar olarak pazarlanan altı diyet takviyesinin LDL kolesterol seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığını buldu.
  • Statin olarak bilinen düşük doz reçeteli bir ilaç alan çalışmadaki kişiler, bu süre zarfında LDL kolesterol seviyelerinde ortalama %35’lik bir düşüş gördüler.
  • ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, kardiyovasküler hastalık için belirli risk faktörleri olan 40 ila 75 yaş arasındaki yetişkinler için statinler önermektedir.

Kolesterolünüzü reçeteli ilaçlar yerine reçetesiz satılan takviyelerle düşürmeyi düşündüyseniz, bunu ertelemek isteyebilirsiniz.

Yeni bir çalışma, yaygın olarak kolesterol düşürücü ajanlar olarak pazarlanan altı besin takviyesinin kolesterol seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığını buldu. LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolbazen aktif olmayan bir plaseboya kıyasla “kötü” kolesterol olarak adlandırılır.

Çalışmada 28 günlük bir süre boyunca test edilen diyet takviyeleri balık yağı, sarımsak, tarçın, zerdeçal, bitki sterolleri ve kırmızı maya pirinciydi.

Buna karşılık, statin adı verilen düşük dozlu reçeteli bir ilaç alan araştırmaya katılanlar, bu süre zarfında LDL-kolesterol seviyelerinde ortalama %35’lik bir düşüş gördüler.

“Plaseboya kıyasla, çalışmada test edilenler arasında LDL kolesterolü gerçekten düşüren tek ajan statin ilacıydı” dedi. Kershaw Patel, koruyucu kardiyolog ve Teksas’taki Houston Methodist’te kardiyoloji yardımcı doçenti.

“Bu yüzden benim için eve götüren mesaj, hastaların LDL kolesterollerini düşürmek için bu takviyelere para harcamamaları gerektiğidir” dedi.

Patel, 6 Kasım’da yayınlanan yeni çalışmada yer almadı. Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi.

Çalışma, bu çalışmada kullanılan statinin markalı bir versiyonu olan Crestor’un üreticisi AstraZeneca BioPharmaceuticals tarafından finanse edildi.

Ek pazarlama ile hedeflenen tüketiciler

kolesterol karaciğer tarafından üretilen ve kanda dolaşan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Vücut, belirli hormonları yapmak ve yağlı yiyecekleri sindirmek için kolesterol kullanır.

Et, kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı gıdalar da kolesterol içerir.

Kandaki çok fazla trigliserit ile birlikte çok fazla LDL kolesterol, kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, kardiyovasküler hastalık için belirli risk faktörleri olan 40 ila 75 yaş arasındaki yetişkinler için statinler önermektedir.

Ancak, bir şey kamuoyu yoklaması statin almaya hak kazanan 40 yaş üstü Amerikalıların sadece %45’inin aslında ilacı aldığını buldu.

Patel, bu reçeteli ilaçların güvenliğiyle ilgili endişeler nedeniyle insanların statin almaktan kaçınabileceğini söyledi. Ancak farkına varamayacakları şey, “diyet takviyelerinin güvenliğinin reçeteli ilaçlarla aynı titizlikle değerlendirilmediğidir” diye ekledi.

OKU  Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

doktor Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki Welch Önleme, Epidemiyoloji ve Klinik Araştırmalar Merkezi’nin tıp profesörü ve direktörü Lawrence Appel, tüketicilerin “bu diyet takviyelerini tüketmelerini söyleyen reklamlar ve reklamlarla dolup taştığını” söyledi. bunun nedenleri.”

Bununla birlikte, “bu takviyelerden herhangi birinin neden LDL kolesterolü önemli ölçüde düşüreceğine dair ikna edici bir biyolojik gerekçe yok” diye ekledi. “Demek istediğim, bunun için hiçbir temel yok.”

Sadece statin LDL kolesterolü düşürdü

Son çalışmada, 40 ila 75 yaşları arasındaki 190 kişiye, 28 gün boyunca altı takviyeden biri olan düşük doz rosuvastatin veya aktif olmayan bir plasebo almak için rastgele atandı.

Statin alanlar, plasebo grubuna kıyasla LDL kolesterolünde %35 azalma gördü. Statin alan kişilerde ayrıca toplam kolesterol ve trigliseritlerde plasebo grubuna göre daha fazla düşüş oldu.

Bununla birlikte, takviyelerden veya plasebodan herhangi birini alan kişiler 28 gün boyunca önemli bir fayda görmedi.

Ek olarak, sarımsak takviyesi alan kişiler, LDL kolesterollerinin neredeyse %8 arttığını gördüler.

Araştırmacılar, olumsuz olay oranlarının tüm gruplar için benzer olduğunu buldu.

Statinlerin yararları ve riskleri

Statinler kas ağrısı, kabızlık ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Ancak, 2018’de Amerikan Kalp Derneği, bir bilimsel açıklama statin tedavisi için önerilen insanlar için faydaların “risklerden çok daha ağır bastığını” söyledi.

Takviyeler bazen “doğal” olarak pazarlansa da, özellikle insanlar başka takviyeler veya ilaçlar aldıklarında, her zaman güvenli olmayabilirler.

Ek olarak, endüstri büyük ölçüde düzensizdir, bu nedenle ürün ve bileşenlerin kalitesi üreticiden üreticiye değişebilir, dedi Dr. Efstathia Andrikopoulou, Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde kardiyolog ve tıp profesörü yardımcısı.

Sonuç olarak, “diyet takviyeleri ve diğer reçetesiz veya reçeteli ilaçlar arasında beklenmeyen ilaç etkileşimleri olabilir” dedi. Aslında “bazılarımız [physicians] Diyet takviyeleri aldıktan sonra böbrek hastalığı gelişen hastalar vardı.

çalışmanın sınırlamaları

Patel, çalışmanın sınırlamalarından birinin, araştırmacıların insanları 28 günden fazla takip etmemesi olduğunu söyledi. Dolayısıyla, takviyelerden herhangi birini uzun süre alan kişilerde LDL kolesterol seviyelerinin daha fazla düşüp düşmeyeceği bilinmiyor.

Yine de, statinler genellikle yaklaşık bir ay içinde çalışmaya başlar, “bu yüzden bir değişiklik görürsek o zaman içinde olacağını düşünüyorum” dedi.

Diyet takviyesi endüstrisi için bir ticaret birliği olan Sorumlu Yeme Konseyi, çalışmaya yanıt olarak 6 Kasım’da bir bildiri yayınladı: “Diyet takviyeleri hızlı düzeltmeler olarak tasarlanmamıştır ve etkileri bir çalışma süresi boyunca ortaya çıkmayabilir. Bu, özellikle yüksek kolesterol gibi çok faktörlü bir durumda sadece dört haftayı kapsar.”

OKU  Demans: Müshillerin düzenli kullanımı riski nasıl artırabilir?

Konsey yaptığı açıklamada, “Daha da kafa karıştırıcı, araştırmacıların çalışmadaki diyet takviyeleri seçimidir” dedi. “Sanki çalışma, diyet takviyelerini yanlış yönlendirmek ve başarısızlığa uğratmak için tasarlandı. Çalışmaya dahil edilen tüm takviyeler kalp sağlığına faydaları ile bilinirken, sadece üçü kolesterol düşürücü faydaları için pazarlanmaktadır.”

Bazı araştırmalar, belirli diyet takviyelerinin uzun vadeli etkilerini desteklemektedir.

Önceki çalışmaların gözden geçirilmesi, balık yağına benzer omega-3 yağ asitleri içeren kril yağı alan kişilerin, bu takviyeyi 12 haftadan uzun süre aldıklarında LDL kolesterolünde daha büyük bir düşüş gördüğünü buldu.

Bununla birlikte, önceki araştırmaların bazı incelemelerinde, tip 2 diyabetli kişilerde balık yağının toplam veya LDL kolesterol düzeyleri üzerinde hiçbir etkisi bulunmamıştır. HDL kolesterol ve trigliseritlerde bazı faydalı değişiklikler oldu.

Diyet ve ilaç kalitesine odaklanın

Patel, kolesterolü düşürmek için daha uzun süre beklemenin sorunlarından birinin, sizi daha uzun süre kardiyovasküler riske maruz bırakması olduğunu söyledi. Ancak, statinler sadece birkaç hafta sonra LDL kolesterolü düşürmeye başlar.

Patel, takviyeler yerine, insanlara diyetlerinin kalitesini iyileştirmelerini – ki bunun takviyelerle ilgisi yok, dedi – ve doktorlarıyla kolesterol düşürücü bir ilaç almaları hakkında konuşmalarını tavsiye ediyor.

Andrikopoulou, son çalışmanın kolesterol seviyelerini iyileştirmek için bu altı takviyeyi almanın hiçbir değeri olmadığını vurguladığını söyledi.

Ayrıca “bu [study] Minimal işlenmiş gıdalar, sebzeler, meyveler, yağsız proteinler ve kepekli tahıllar gibi kalp-sağlıklı gıdaları tüketerek herkesi vitamin ve besinlerini aldıklarından emin olmaya teşvik eden halihazırda oluşturulmuş diyet ve yaşam tarzı önerilerimizi güçlendiriyor” dedi.

Özellikle Patel, hastaları bir yemek yemeye teşvik eder. Akdeniz mutfağısebze, meyve, kepekli tahıllar, fasulye ve bakliyat ağırlıklı ve zeytinyağı gibi kalp-sağlıklı yağlar içerir.

Amerikan Kalp Derneği de tavsiye ediyor Hipertansiyonu Durdurmak için DASH veya Diyet YaklaşımlarıAkdeniz diyetinden daha fazla süt ve et sağlar. Diğer alternatifler bitki bazlı vejetaryen veya vegan beslenme.

Kalp-sağlıklı diyetler mevcut olsa da, düşük kolesterollü bir diyet, düşük kolesterolünüz olduğu anlamına gelmez ve aynı şey yüksek kolesterollü gıdalar için de geçerlidir. Vücut, vücutta ne kadar kolesterol olduğunu düzenler ve bazen yiyeceklerden alınan kolesterol miktarına bağlı olarak az ya da çok yapar.

Tüm bu diyetlerde doymuş yağ, ilave şeker ve yüksek oranda işlenmiş gıda alımınızı sınırlamanız önemlidir.

Andrikopoulou ayrıca insanların haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmasını tavsiye ediyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Statinler kardiyovasküler risklerin azaltılmasına yardımcı oluyor ancak uygun yetişkinlerin yalnızca %35'i bunları kullanıyor

Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir