Sağlık

Kolesterol düşürücü statinler sık ​​felç riskini azaltabilir

Kolesterol düşürücü statinler sık ​​felç riskini azaltabilir

Pinterest’te paylaş
Statinler genellikle sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak için alınır. Getty Resimleri
  • Yüksek kolesterol, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi tıbbi durum için bir risk faktörüdür.
  • Pek çok insan kolesterol seviyelerini statin adı verilen bir reçeteli ilaç sınıfıyla kontrol eder.
  • Yeni bir çalışma, statinlerin belirli inme türlerinin riskini azaltıp azaltamayacağını inceliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birileri her seferinde felç geçiriyor 40 saniye.

Dolar cinsinden yıllık maliyet, insan hayatındaki maliyet bir yana, on milyarlarca dolardır. İnme riskini azaltmak için toplayabileceğimiz her türlü bilgi genellikle memnuniyetle karşılanır.

Bu konuda bugün tıp dergisinde Danimarka’da yeni bir çalışma yayınlandı. nöroloji statin kullanımının belirli inme türlerinin riskini nasıl azaltabileceğini araştırır.

Araştırma neyi ortaya çıkardı ve uzmanlar bu konuda ne diyor?

statinler ve inme

Danimarka ilaç şirketi Novo Nordisk tarafından finanse edilen çalışma, Danimarka tıbbi kayıtları incelenerek geriye dönük olarak gerçekleştirildi. Bu veriler 2009 ile 2018 yılları arasında değişmektedir.

Özellikle, araştırmacılar uzun süreli statin kullanımının intraserebral kanama (ICH) adı verilen belirli bir felç türü riskini azaltıp azaltamayacağını öğrenmek istediler.

“Statinler, yüksek kolesterolü tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır” dedi Dr. FAAFP’den Jackie S. Fantes, East Boston Neighbourhood Health Center’ın başkan yardımcısı ve baş sağlık görevlisi, Healthline’a.

“Statinler altın standarttır ve en iyi tedavidir. Statinli veya statinsiz diğer çok önemli tedavi, sağlıklı beslenme, kilo verme, sigarayı bırakma ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleridir” diye ekledi Fantes.

doktor California, Orange County’deki Providence Mission Hastanesinde inme ve nörokritik bakım direktörü Basit Rahim, Healthline’a statinlerin “kolesterol seviyelerini, özellikle de ‘berbat’ veya ‘kötü’ kolesterol olan LDL’yi düşürerek” çalıştığını söyledi.

Statinler inmeyi önlemede nasıl yardımcı olabilir?

Statinler, yaygın olarak kullanıldıkları ve ciddi yan etkileri nadir olduğu için inme riskini azaltmada önemli bir araç olabilir. Bununla birlikte, her ilacın bir miktar riski vardır.

OKU  Her 3 ebeveynden 1'i çocuklarına gereksiz yere ateş düşürücü ilaç veriyor

“Genel [gastrointestinal] Bulantı veya kusma gibi şikayetler yaygındır. İnsanlar genellikle kas ağrısından şikayet ederler. Karaciğer sorunu olan hastalarda uyarıyorum” dedi Rahim.

ben vuruşlar ikinci en yaygın felç alt tipi.

“İnme hastalarının çoğu [have] iskemik yapı veya beynin belirli bir bölgesine kan akışının olmaması (~%80-85). Hemorajik inmeler, beyin dokusundaki kanamadan kaynaklanır ve felçlerin yüzde 15 ila 20’sinde görülür” dedi. Los Angeles’taki Cedars-Sinai’deki Kapsamlı İnme Merkezi ve Telestroke Programının direktörü Shlee Song, Healthline’a söyledi.

Araştırmacılar çalışmalarında, statin almanın aslında ICH inme riskini azalttığını bildiriyorlar. Uzun süre statin alan kişilerde riskin daha da azaldığı görüldü.

Uzmanlar statinler ve inme konusunda hemfikir

Bu çalışmanın sonuçları genel olarak uzmanların beklentileri ile uyumluydu.

“[It’s not surprising] Danimarka popülasyonunda uzun süreli statin kullanımının daha düşük İSK riski ile ilişkili olduğunu belirlemek için. Song, hasta popülasyonunda ateroskleroza katkıda bulunan kolesterolün düşürülmesinin serebrovasküler ve kardiyovasküler hastalıkları azaltması ve dolayısıyla hem iskemik hem de hemorajik inme riskini azaltması muhtemeldir” dedi.

doktor California’daki Pacific Neuroscience Institute’daki Pacific Stroke & Neurovascular Center’da vasküler bir nörolog ve nörogirişimsel cerrah olan Sandra Narayanan, Healthline’a şunları söyledi: “Bu etki, 5 yıldan uzun süredir statin kullanan hastalarda en belirgindi ve muhtemelen bir azalma, hemorajik felce, özellikle lober olmayan felce önemli bir katkıda bulunan serebral ateroskleroz riskini azaltır.

doktor Chicago’daki RUSH Üniversitesi Tıp Merkezi’nde inme uzmanı olan Alejandro Vargas, Healthline’a çalışma sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını, ancak bazı önemli uyarılar da eklediğini söyledi.

Vargas, “Yazarlar, özellikle intraserebral kanamanın çok yaygın bir nedeni olduğunda, kan basıncı ölçümleri gibi önemli kafa karıştırıcı bilgilere sahip olmamanın sınırlamasına dikkat çekiyorlar.” Dedi.

“Bunun gibi bir çalışma hakkında bir başka büyük uyarı da retrospektiften geliyor, bu yüzden bir ilişki görebilirler, ancak statinin intraserebral kanama riskinin azalmasının nedeni olduğunu söyleyemezler” diye ekledi.

OKU  Çalışma, kafeinin değil, alkolün doğurganlık tedavilerinin başarısını bozabileceğini gösteriyor.

vuruşları tanımak

Felç belirtilerini tanımak ve hızlı hareket etmek potansiyel olarak hayat kurtarıcı olabilir.

Bu çalışmada incelenen ICH felçleri gibi hemorajik felçlerde, “ani bir baş ağrısı olabilir, genellikle bir kişinin hayatındaki en kötü baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı, kusma, uyuşukluk, bilinç kaybı, nöbetler veya boyun tutulması olabilir. ” Narayanan açıkladı.

Diğer inme türlerinin belirtileri arasında denge sorunları, sarkık yüz ve geveleyerek konuşma yer alabilir.

“Semptomlar düzeliyor olsa bile, sizin veya bir aile üyenizin felç geçirdiğini düşünüyorsanız 911’i aramanız önemlidir. Narayanan, inme semptomlarının hastaneye giderken geri dönüp dönmeyeceğini veya kötüleşip kötüleşmeyeceğini – muhtemelen felaketle – asla bilemezsiniz, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir