Sağlık

Neden genç kızlar arasında HIV oranları erkeklerden daha yüksek?

Neden genç kızlar arasında HIV oranları erkeklerden daha yüksek?

Pinterest’te Paylaş
Uzmanlar, genç kadınların ve kızların HIV’e yakalanma olasılığının erkek meslektaşlarına göre daha yüksek olduğunu söylüyor. Vladimir Vladimirov/Getty Images
  • Yeni bir rapora göre genç kadınların ve kızların HIV enfeksiyonuna yakalanma olasılığı, genç erkeklere ve oğlan çocuklarına göre iki kat daha fazla.
  • Uzmanlar, bunun, özellikle Sahra Altı Afrika’da olmak üzere 10 ila 19 yaş arası kadınlar arasında HIV’in yayılmasında kültürel tutumların, cinsiyet ayrımcılığının ve sosyoekonomik faktörlerin rol oynadığını öne sürdüğünü söylüyor.
  • Daha fazla farkındalığa ve HIV tedavisine daha iyi erişime ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Yeni bir UNICEF raporu, genç kadın ve kızların HIV enfeksiyonuna yakalanma olasılığının genç erkekler ve oğlan çocuklarına göre iki kat daha fazla olduğunu öne sürüyor.

Raporda, dünya çapında yaklaşık 98.000 ergen kadının 2022’de virüs testinin pozitif çıkacağı belirtiliyor.

Bu sayı 2010 yılında bu nüfustaki HIV enfeksiyonlarının neredeyse yarısını (%47) temsil etse de, araştırmacılar kültürel tutumların, cinsiyet ayrımcılığının ve sosyoekonomik faktörlerin, özellikle 10 yaşındaki kadınlar arasında HIV’in yayılmasında rol oynadığını öne sürüyor. Sahra altı Afrika’da.

Ergenler genel olarak HIV ile yaşayan dünya nüfusunun giderek artan bir bölümünü oluşturmaktadır.

2022’de dünya çapında 10 ila 19 yaşları arasındaki yaklaşık 1,7 milyon ergen HIV ile yaşıyordu; bu, HIV ile yaşayan tüm insanların yaklaşık %4’ü ve tüm yeni HIV vakalarının yaklaşık %10’uydu.

Ancak genç kadınlara ve kız çocuklarına ilişkin istatistikler genel nüfusla orantısızdır.

Genç kadınlar neden HIV enfeksiyonuna daha duyarlıdır?

UNICEF raporuna göre dünya çapında her gün 10 ila 19 yaşları arasındaki 384 kadının HIV testi pozitif çıkıyor.

0-14 yaş arası HIV pozitif çocukların yaklaşık %87’si ve 10-19 yaş arası HIV pozitif ergenlerin %82’si Sahra Altı Afrika’da yaşamaktadır. Genç kadınlardan oluşan nüfus grubu orantısız bir şekilde risk altındadır.

Dr. UCSF/San Francisco Genel Hastanesi’nde tıp profesörü ve HIV, Bulaşıcı Hastalıklar ve Küresel Tıp Anabilim Dalı başkan yardımcısı Monica Gandhi, Healthline’a kültürel ve ekonomik faktörlerin bir kombinasyonunun HIV’li kadınlar arasında daha fazla sayıda HIV enfeksiyonuna katkıda bulunduğunu söyledi. -pozitif kadınlar.Vakalar.

“Bu eşitsizlik muhtemelen ergen kızların/genç kadınların zorla sekse karşı artan savunmasızlığından kaynaklanmaktadır (cinsel birleşmelerin %14,7 ila %38,9’u zorla gerçekleşmektedir). bu CDC raporunda değerlendirildiği üzere Gandhi, “Sahra’nın güneyindeki yedi Afrika ülkesinde) ve genç kadınların para veya yiyecek karşılığında seks satmasına yol açabilecek ekonomik koşullar” dedi. “Dahası, Sahra Altı Afrika’da ekonomik koşullar pek çok kişi için daha da kötüleşti; son üç yılda milyonlarca kız çocuğu, Kovid-19 salgınına karşı mücadele nedeniyle okula gidemedi ve genç kadınların seks satmaya yönelik ekonomik ihtiyaçları ortaya çıktı. , muhtemelen artmıştır.” Çoğu genç kadın için HIV enfeksiyonunun risk faktörleri kendilerinin değil, partnerlerinin risk faktörleridir.”

OKU  Bir Olimpiyatçı gibi uyumak ister misiniz? Tıpkı altın madalyalı Gabby Thomas'ın yaptığı gibi

CDC raporu, zorla cinsel ilişkiye girmenin “evlenmemiş olma, şiddete maruz kalma, riskli cinsel davranış, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) ve zayıf akıl sağlığıyla ilişkili olduğunu” belirtiyor. çocukluk ortaklığında ebeveynler açısından riskli cinsel davranışlar, kötü ruh sağlığı ve daha az HIV testi.

Dr. Sağlık Politikası Bölümü’nde koruyucu hekimlik profesörü ve Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde tıp profesörü olan William Schaffner da geleneksel olarak çarpık ataerkil dinamiği suçluyor.

Schaffner, Healthline’a şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde kadınlara erkeklerden daha az değer veriliyor, bu nedenle test ve tedavi onlar için erkekler kadar mümkün değil.” “İkincisi ise erkeklerin çoğu zaman kadınlardan yararlanmasıdır. Enfekte oluyorlar, enfeksiyonlarını bu kadınlara bulaştırıyorlar ve sonra da onların erkekler kadar kapsamlı bir şekilde test edilip tedavi edilmemesi gibi bir zorlukla karşı karşıya kalıyoruz.”

Bu yaş gruplarında HIV için mevcut ve gelecekteki tedaviler nelerdir?

Schaffner, tıptaki önemli ilerlemelerin, HIV ile yaşayan insanlar için kombinasyon tedavilerinin uygulanmasını daha az külfetli hale getirdiğini söylüyor.

“HIV enfeksiyonu olan kişileri tedavi etmek çok daha kolaydır çünkü genellikle çok az sayıda gerçek hap gerektirir. Çünkü çok işe yarayan kombinasyon terapilerimiz var… Artık günde birkaç kez bir avuç dolusu hap almanıza gerek yok” dedi.

Tıbbi ilerlemelere rağmen kombinasyon tedavilerine erişim, özellikle çocuklar için hala büyük bir engel teşkil etmektedir. UNICEF raporunda 2022’de “HIV’li 10 bebekten dördüne zamanında tanı konulamadığı” belirtiliyor.

Raporda, HIV ile yaşayan 1,5 milyon çocuğun yaklaşık yarısının hâlâ antiretroviral tedavi almadığı ortaya çıktı. Kapsam yetişkinler için (15 yaş ve üzeri) %77 iken çocuklar (0-14 yaş) için yalnızca %57 idi.

Gandhi, “Artık çocuklar ve yetişkinler için, dolutegravir adı verilen ilacın diğer iki antiretroviral tedaviyle birlikte kullanıldığı iyi HIV tedavilerine sahibiz” dedi. “Ancak yetişkinlere kıyasla daha az sayıda çocuk antiretroviral tedaviye erişebiliyor. Temmuz 2023 UNAIDS raporuna göre, “Yetişkinlerin %77’si hayat kurtaran ART’a erişebilirken, çocukların yalnızca %57’si ihtiyaç duydukları tedaviye erişebiliyor.”

OKU  Kalp hastalığı: Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterol riski nasıl artırır?

Etkili HIV tedavilerinin önündeki engeller

Schaffner, ilaçların daha uygun fiyatlı olmasına ve birçok açıdan alınmasının her zamankinden daha kolay olmasına rağmen, yine de daha geniş popülasyonlarda metodik ve tutarlı kullanım gerektirdiğini söyledi.

“Bunlar tek seferlik anlaşmalar değil, değil mi?” diye belirtti. “Bu, idrar yolu enfeksiyonunu üç günde bitirebileceğiniz bir tedavi gibi değil. Bu insanları gerçekten ömür boyu tedavi durumunda tutabilmelisiniz.

“Engeller, çocuklara yönelik alınması daha zor olan antiretroviral ilaç formülasyonlarıyla (örneğin, tadı hoş olmayan sıvı formülasyonlar veya yutulması zor haplar) ilgilidir; ebeveynlerin çocuklarına günlük tablet veya sıvı vermede zorluk yaşaması; Her alanda pediatrik formülasyonların eksikliği; ve çocuklara yönelik tedavi seçeneklerinin genişletilmesini sağlayacak siyasi irade” dedi Gandhi.

HIV’in kültürel damgalanması da önemlidir. UNICEF raporunda, ankete katılan 54 ülkede “insanların ortalama %59’unun HIV ile yaşayan kişilere karşı ayrımcı tutumlarda bulunduğu” belirtildi.

Kuruluşun hedefi, 2025 yılına kadar bu yüzdeyi %10’a düşürmektir, bu da ne kadar farkındalığın artırılması ve uygulanması gerektiğini gösteriyor.

Schaffner, “İlk şey, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığını tam olarak yapmaktır: Çözüm bulmadan önce sorunu tanımlamanız gerekir” dedi. “Dolayısıyla artık tüm bu ülkelerdeki her ülkenin, her toplumun, her sağlık kurumunun bu farklılığın, bu eşitsizliğin farkında olması, bu ülkeler içinde ve bu kurumlar bünyesinde program, politika ve eğitim faaliyetleri uygulamaya çalışması gerekiyor. ”

Getir

HIV tedavisindeki ilerlemelere ve son on yılda yeni enfeksiyonlardaki genel düşüşe rağmen, genç kadınların ve kızların HIV’e yakalanma olasılığı genç erkeklere ve oğlan çocuklarına göre iki kat daha fazladır. 2022’de dünya çapında ergen kadınlarda yaklaşık 98.000 yeni vaka bildirildi.

Uzmanlar, bunun, özellikle Sahra Altı Afrika’da olmak üzere 10 ila 19 yaş arası kadınlar arasında HIV’in yayılmasında kültürel tutumların, cinsiyet ayrımcılığının ve sosyoekonomik faktörlerin rol oynadığını öne sürdüğünü söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir