Sağlık

Uzmanlar neden Ozempic gibi zayıflama ilaçlarının herkesin kullanımına sunulmasını istiyor?

Uzmanlar neden Ozempic gibi zayıflama ilaçlarının herkesin kullanımına sunulmasını istiyor?

Pinterest’te paylaş
Mario Tama/Getty Images
  • Uzmanlar, sağlık hizmeti sağlayıcılarını, yeni kilo verme ilaçlarını ihtiyacı olan herkes için nasıl daha erişilebilir hale getireceklerini düşünmeye çağırıyor.
  • GLP-1 ilaçları olarak bilinen zayıflama ilaçları, FDA tarafından onaylanmış ve Ozempic, Wegovy gibi ünlü markaların dahil olduğu enjeksiyonlardır.
  • Bu ilaçları elde etmek zor olabilir çünkü sigorta kapsamına girmezlerse kıt ve pahalıdırlar.

Obezite, ABD’deki tüm demografiyi etkileyen bir durum olsa da, tedaviye erişim farklı gruplar arasında o kadar kolay erişilebilir değildir.

Şimdi, sağlık uzmanları insanları yeni kilo verme ilaçlarının ihtiyacı olan herkesin kullanımına nasıl sunulabileceğini düşünmeye çağırıyor.

dergisinde yayınlanan bir başyazıda JAMA sağlık forumuTıp uzmanları, obezite ve kilo kaybı için etkili ilaçlar olduğuna dikkat çekiyor, ancak çoğu zaman toplumsal ve sosyal engeller, tüm grupların bunları alabilmesinin önünde duruyor.

Obezite farklı grupları nasıl etkiler?

Obezite, ABD’de onlarca yıldır artıyor, ancak tüm popülasyonlar eşit derecede etkilenmiyor.

2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre Palgrave İletişimi2015 yılında, ortalama hane gelirinin yılda 45.000 dolardan az olduğu eyaletlerde, nüfusun yaklaşık %35’i obezdi. Medyan gelirin yılda 65.000 doların üzerinde olduğu eyaletlerde, nüfusun yaklaşık %25’i obezdi.

Hispanik olmayan Siyahların yaklaşık %50’si, Hispanik yetişkinlerin %46’sı ve Hispanik olmayan Beyazların %41’i obezdir. HKM.

Son yıllarda etkili kilo verme ilaçları bulunurken, bu kilo verme haplarından bazıları için ilaç maliyeti, sigorta kapsamında değilse ayda yaklaşık 1.000 ABD Doları olabilir.

Bu, diğer engellerin yanı sıra, bu ilaçlara kalifiye olan herkesin bunlara erişemeyeceği anlamına gelir.

Kilo verme ilaçlarının yükselişi kıtlık yaratıyor

GLP-1 ilaçları olarak bilinen zayıflama ilaçları, FDA tarafından onaylanmış ve Ozempic, Wegovy gibi ünlü markaların dahil olduğu enjeksiyonlardır.

Bazıları diyabet içindir ve diğerleri obezite ve kilo kaybı içindir.

Hem Ozempic hem de Wegovy aynı etken maddeye sahiptir – semaglutide.

“Hepsi güç makineleri için çalışıyor, ancak farklı güçlerde. Bazıları diyabet içindir, bazıları obezite içindir” dedi. Minisha Sood, Lenox Hill Hastanesinde endokrinolog.

Hastaların ilaçlara erişiminin zor olmasının bir nedeni arz ve talepten kaynaklanmaktadır. 2023’te Wegovy ve Ozempic için reçetelerde bir artış oldu.

UC Irvine Klinik Eczacılık Uygulamaları Departmanı, Eczacılık Eğitimi Dekan Yardımcısı PharmD’den Sarah McBane, “Bu kilo verme ilaçlarının önünde iki ana engel var – tedarik zinciri ve maliyet” dedi. “Wegovy ve daha sonra Ozempic’e olan talep, üretici tarafından gerçekten beklenmiyordu, bu da 2023’ün başlarında duyduğumuz bazı eksikliklere yol açtı. Bu çözülüyor gibi görünüyor [however] Bu ilaçların maliyeti birçok insan için önemli bir engel olmaya devam ediyor ve bu ilaçlar için sigorta kapsamı değişebilir.”

OKU  Kilo Kaybı İçin Ozempic: Uzmanlar 9 Sık Sorulan Soruyu Yanıtlıyor

Sağlık hizmeti sunucularının rolü

Bir kişinin ilacı alamamasının bir başka nedeni de, sigortanın ilacın maliyetini karşılayıp karşılamaması ile ilgilidir.

“Nitelikli bir aday”, o ilaç için FDA kriterlerini karşılayan birini ifade eder. Her iki ilaç türü de, diyabet veya obezite için kullanılsın, kilo kaybı için işe yarar, ancak FDA’nın tedavi için kriterleri vardı bir anti-obezite ilacı, yani, 30’un üzerinde bir BMI veya 27 veya daha yüksek bir BMI ile, yüksek tansiyon, kolesterol veya tip 2 diyabet dahil olmak üzere ağırlıkla ilgili bir sağlık durumu ile.

Bununla birlikte, pandemiden sonra, FDA onaylı reçete yazma yetkisine sahip olmayan kişiler arasında bile kilo verdirici ilaçlar için reçeteler arttı. Bu, sigorta kapsamında olmayabileceği anlamına gelir.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, tedarik zincirinin insafına kalmıştır ve ilaç maliyetleri üzerinde çok az kontrole sahiptir.

“Benim yolum olsaydı, semaglutide gibi bir şey için uygun bir aday olan herkes erişebilirdi. Ama eczane yardım yöneticilerine, sigorta şirketlerine ve cepten çıkan insanlara karşıyım. Sood, “Doğru adayların ilaçlara erişimini sağlama konusunda kendimi oldukça güçsüz hissediyorum” dedi.

Sood, pandemi sırasında orta düzeyde kilo almış birçok kişinin bu ilaçlarla ilgilenebileceğini ancak sigorta kapsamına girmediğini söyledi.

Sood, “Çok yaygın bir senaryo, BMI’si 21 olan ve pandemi sırasında 20 pound kazanan ve şimdi BMI’si 24 veya 25 olan ve kilolarını beğenmeyen biri.” Dedi. “Bu ilaçları arıyorlar. Onları suçlamıyorum çünkü iki yıl daha fazla kilodan sonra hormonları onları orada tutmak için değişti. Bu ilaçlarda başarılılar ama teknik olarak kriterleri karşılamıyorlar.”

Sood, ilaç kıtlığının sağlık hizmeti sağlayıcıları üzerinde, şimdilik yalnızca FDA kriterlerini karşılayan kişilerin ilaca erişebilmesini sağlamak için baskı oluşturduğunu söyledi.

“Reçete yazanların tek küçük görevi, öncelikle FDA kriterlerini karşılayanlara reçete yazmak ve kriterleri karşılamayanlarda ölçülü olmaya çalışmaktır, böylece genel bakımı yönetmeye yardımcı olabiliriz. Sood, “Fiyatlandırma ve sigorta kapsamının yanı sıra teslimat kapsamı ve üretim sorunlarının insafına kaldık” dedi.

İlaçlara erişim nasıl geliştirilir?

Ana makale önemli yolları gösterir tıp camiasındaki tüm paydaşların, bu ilaçları tüm demografi ve etnik gruplar için eşit şekilde erişilebilir hale getirmeye katkıda bulunabileceği. İlaç üreticileri, ödeme yapanlar, reçete yazanlar ve araştırmacılar tarafından ortak bir çabaya işaret ediyorlar.

OKU  Yeni kılavuzlar, obezitesi olan kişiler için bu kilo verme ilaçlarını önermektedir.

Üretici firma

Yazarlar, “Üreticiler, AOM’ye (anti-obezite ilaçları) erişimi artırma ve fiyatları normal toplumsal ödeme istekliliği dahilinde olan seviyelere düşürerek eşitliği teşvik etme fırsatına sahipler” diye yazıyor.

Talebi karşılamak için yeterli arz olmasını sağlamaktan üreticilerin de sorumlu olduğunu söylemeye devam ediyorlar.

sağlık hizmeti ödeyenler

Medicaid gibi sağlık hizmetleri ödeyenler, genellikle kilo verme ilaçlarını kapsamlarının dışında tutmayı seçerler. Başyazı, obezite önleyici ilaçların kapsanmasına izin vermek için politika değişiklikleri çağrısında bulunuyor.

“Özel ödeme yapanlar ve Medicaid programları, AOM kapsamı için hasta merkezli çerçeveleri ve obezite ile ilişkili komorbiditelerin önlenmesine ilişkin aşağı yönlü AOM faydalarını dikkate alan formül yerleştirme kararlarını dikkate almalıdır.”

Doktorlar ve diğer reçete yazanlar

Yazarlara göre doktorların ve reçete yazanların, tedavi önerilerinin hastaların tercihleri ​​ve mali durumuyla tutarlı olmasını sağlama sorumluluğu da var.

Doktorlar, önerilen tedaviler için cepten yapılan harcamaları ve kapsam sınırlamalarını bildiren fayda araçlarını kullanabilir ve önerilerini hastaların finansal yeteneklerine göre ayarlayabilir.

araştırmacı

Sonuç olarak, başyazı yazarları, anti-obezite ilaçların komorbiditeler ve mortalite sonuçları üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında kanıt oluşturmak için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Gözlemsel araştırmalar, obezite önleyici ilaçların uzun vadeli etkilerini incelemeli ve obezite önleyici ilaç kullanımında ırk, etnik köken ve sosyoekonomik durum genelinde eşitliği değerlendirmelidir. Maliyetlendirme kararları vermek için maliyet etkinliği de incelenmelidir.

Başyazıdan çıkarılacak en önemli sonuç, Ozempic gibi daha yeni obezite karşıtı ilaçlar umut vaat ederken, farklı demografik gruplarda obezitede eşitsizlikler yaratanın erişim eşitsizliği olduğu ve bunu düzeltmenin politika yapıcıların sorumluluğunda olduğudur.

Kilo verme ilacı istiyorsanız ve bulmakta zorlanıyorsanız ne yapmalısınız?

Bu ilaçlara ulaşmak isteyen ancak yapmakta zorlanan hastalar ne yapabilir? İlk adım, bu ilaçların doğru seçim olup olmadığını ve FDA onaylı olup olmadığını belirlemek için eczacınız veya doktorunuzla görüşmektir.

“Maliyet önemli bir engelse, insanlar tasarruf programları aramak için üreticilerin web sitelerini ziyaret edebilir. Ek olarak, bazı yerel bölgeler hayır kurumları aracılığıyla ek reçete desteği sunabilir” dedi.

Ayrıca uzmanlar, bu yeni ilaçların dikkate alınması gereken tek kilo verme ilaçları olmadığına dikkat çekiyor.

“[People] yavaş ve tutarlı yaşam tarzı değişikliklerinin gücünü hafife almamak gerekir,” diye ekledi Sood. “Obezite uzmanlarının yıllardır reçete ettiği başka fazla kilo ve obezite ilaçları var. Ozempic ilk kilo verme ilacı değil. En az 2008’den beri başkalarını reçete ediyoruz.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir