Sağlık

Michael Phelps’in 2023’te akıl sağlığıyla ilgilenmeyi planladığı 5 yol

Michael Phelps'in 2023'te akıl sağlığıyla ilgilenmeyi planladığı 5 yol

Pinterest’te paylaş
Olimpiyat simgesi, akıl sağlığı hedefleri belirlemenin neden Yeni Yıl kararlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve bunlara nasıl ulaşmayı planladığını paylaşıyor. Talkspace tarafından sağlanan görüntü
  • Michael Phelps, insanları Yeni Yıl kararlarına ruh sağlığı hizmetlerini dahil etmeye teşvik etmek için Talkspace ile bir kampanya başlattı.
  • Kampanya, zihinsel refahı sağlamak için uyumaya, hareket etmeye, nefes almaya, kapanmaya ve yardım aramaya odaklanıyor.
  • Phelps, yıl boyunca ve sonrasında daha fazla kişinin zihinsel sağlıklarına daha iyi bakmaları için ihtiyaç duydukları araçları edinmelerine yardımcı olmayı umuyor.

Hedef belirleme, 8 yaşından beri Michael Phelps’in hayatının bir parçası olmuştur. O sırada yüzme koçu, onu düzenli olarak hedefler belirlemesi için teşvik etti.

“Onları her zaman bir kağıda yazdırdım. Phelps, Healthline’a verdiği demeçte, sabah uyandığımda yataktan kalktığımda neyi başarmaya çalıştığımı görmek istediğim biraz eski kafalıyım.

Kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemek, onlara ulaşmak ve ardından hedef listesine daha fazlasını eklemek, Phelps’in tüm zamanların en başarılı Amerikan Olimpiyatçısı olmasına yardımcı oldu.

“Her gün kendimi mükemmel hissetmiyordum. Bazen otobüs çarpmış gibi hissediyordum. Hedeflerime ulaşmak için kendime bir şans vermek için hala ayağa kalkıp ihtiyacım olan şeyleri yapmak zorundaydım” dedi.

Yüzme kariyerinin çoğu, sürekli olarak ulaştığı fiziksel hedeflere dayansa da, son 20 yılda zihinsel sağlık hedeflerinin önemini de fark etti.

“[All the things] Kariyerim boyunca yaptığım her şey, sahip olduğum vücutla teknik olarak mükemmeldi. Yaptığım her vuruşta olabildiğince verimli yüzdüm [but as far as being] Muhtemelen biraz daha zihinsel olarak çalışabilirdim,” dedi Phelps.

2004’te Atina Olimpiyatları’nda altı altın ve iki bronz madalya kazandı, ancak etkinlik sona erdiğinde yıllarca kaygı ve intihar düşünceleriyle yaşamasına neden olan bir “Olimpiyat sonrası depresyon” hissetti.

2014 yılında, ikinci alkollü araç kullanıcı arayüzünü aldıktan sonra, Phelps kendini zihinsel sağlığı için yardım almaya zorladı ve bunun hayatını kurtardığını söyledi.

“Çok zor bir şeydi çünkü nasıl yapacağımı ya da ne yapacağımı gerçekten bilmiyordum. [When] Yardım istedim, kendimle ilgili gerçekten çok şey öğrenebildiğimi gördüm ve daha rahatladığımı, omuzlarımın düştüğünü, işleri daha kolay halledebildiğimi ve hayatın daha da kolaylaştığını hissettim. Bu aşırı karmaşık dünyada kendim olabildim,” dedi Phelps.

Michael gibi Phelps, 2023’te akıl sağlığına öncelik veriyor

Yılın başlarında birçok insan gibi, Phelps de kararlar alıyor. Bu yıl pandemi döneminde eşiyle birlikte oluşturduğu ev rutinlerine bağlı kalmak, 400 kilonun üzerine çömelmek ve daha dikkatli dinlemek istiyor.

“[I] İnsanların sözünü kesme eğilimindeyim çünkü söyledikleri beni çok heyecanlandırıyor ve sadece ne söylediklerini dinlemek yerine heyecanla söylemek istediklerimi yazıyorum” dedi.

Ancak 2023 için en büyük hedefi, intiharı önleme de dahil olmak üzere ruh sağlığı konusunda farkındalık yaratmaktır.

“[I] intiharın nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikrim var çünkü bir noktada artık hayatta olmak istemiyordum. Benim gibi acı çeken ve acı çeken o kadar çok insan var ki, gerçekten öğretebilmek ve bulduğum bilgiyi aktarabilmek için…[is] çok önemli bir şey” dedi.

OKU  Kylie Jenner doğum sonrası depresyonu hakkında konuşuyor: bilmeniz gerekenler

Mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmak için Phelps, Talkspace ile bireyleri Yeni Yıl kararlarına ruh sağlığı hizmetlerini dahil etmeye teşvik etmek için “En Baştan Başla” kampanyasını başlattı. Kampanya, zihinsel sağlığı iyileştirmenin 5 yoluna odaklanıyor. Bunlar:

  • uyku
  • hareket
  • ayırmak
  • nefes
  • biriyle konuşmak

Phelps, “Kampanyayı tartışırken en tepeden başlama fikrini beğendim,” dedi.

Bir sonrakine geçmeden önce her kategoriye 30 gün ayırarak her kategori için bir rutin oluşturmayı önerdi.

“Temel olarak, bir rutine girdiğinizde, alışkanlıklar yaratırsınız. Alışkanlıklar oluşturduğunuzda, bu ikinci bir doğa haline gelir… o zaman başka ne yapmak istediğinizi anlayabilir ve daha sonra onlara odaklanırken onlara odaklanabilirsiniz. [your first goal]dedi.

Örneğin bir yüzücü olarak tekme atmanın en iyi yolunu bulmuş ve bunu mükemmelleştirdikten sonra 30 gün boyunca pratik yapmıştır.

Phelps, “Sonra havuza gidip ‘Harika, şimdi düzene sokmaya veya itmelere veya ayak dönüşlerine odaklanabilirim’ derdim, çünkü tekme doğal olarak orada ve otomatik pilotta,” dedi.

Psikoterapist LCSW’den Gina Moffa, genel refah için hem fiziksel hem de zihinsel rutinlerin gerekli olduğunu söyledi.

Moffa, Healthline’a “Anksiyete veya depresyonla mücadele eden biriysek, fiziksel rutinlerimiz daha müdahaleci semptomları yönetmede bütünleyici bir rol oynayabilir” dedi. “Her yılın başında kişisel gelişime ve kişisel gelişime çok odaklanıyoruz, ancak öz bakım ve öz şefkati dışarıda bırakıyoruz. Bu, zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarımızı denkleme dahil etmek ve kendimize öz bakımın bizim için nasıl görünebileceğini sormak anlamına gelir.

Michael PhelpsPinterest’te paylaş
“[I] intiharın nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikrim var çünkü bir noktada artık hayatta olmak istemiyordum. Benim gibi acı çeken ve acı çeken o kadar çok insan var ki, gerçekten öğretebilmek ve bulduğum bilgiyi aktarabilmek için…[is] çok önemli bir şey,” dedi Phelps. Talkspace tarafından sağlanan görüntü

Zihinsel sağlığınıza nasıl öncelik verilir? yeni yılda

Phelps, son kampanyasındaki beş kategorinin her biri için kişisel hedeflerini ve bu hedeflere nasıl ulaşmayı planladığını paylaştı.

Uyku

2023’te uyumak söz konusu olduğunda Phelps, her gece %20 REM ve %20 derin uykudan oluşan yedi buçuk ila sekiz saat uyumaya odaklanıyor.

“Eğer yapabilirsem [all] Bu sayıları bir gecede verirsem, o zaman tüm silahlardan ateş edeceğim” dedi.

Klinik psikolog ve sağlık uzmanı PhD Natalie Christine Dattilo, bunun nedeni, uykunun duygusal bilgileri işlemeye ve depolamaya yardımcı olması ve uyku eksikliğinin beynin olumlu duygusal deneyimleri pekiştirme ve hatırlama yeteneğini bozabilmesi olabilir.

Healthline’a “Olumlu duygusal deneyimleri hatırlama yeteneği, ruh halimizi yönetmek ve duygusal tepkiselliği azaltmak için önemlidir” dedi.

taşınmak

Egzersiz sadece Phelps’i ikon haline getirmekle kalmadı, aynı zamanda zihinsel sağlığının da ayrılmaz bir parçası oldu.

Moffa’ya göre, düzenli egzersiz veya fiziksel aktivite, zihinsel sağlık araç kutunuzun bir parçası olmalıdır.

“Egzersiz, endorfin salgılamanın yanı sıra, bizi bedenlerimizle yeniden bağlayan ve korku gibi duyguların durmak yerine bedenlerimizde hareket etmesine yardımcı olan bir farkındalık yönü sunabilir” dedi.

Dattilo, egzersizin endokannabinoidleri serbest bıraktığını ekleyerek “sosyal bağlantı duygumuzu artırdığını” kabul etti. Aynı zamanda zevk alma hassasiyetimizi de artırıyor, bu da yaptığımız her şeyin daha zevkli hale gelmesi anlamına geliyor” dedi.

OKU  Tek bir doz sentetik "sihirli mantar" psilosibin majör depresyonu hafifletir

Ayırmak

Moffa, hızlı tempolu, her zaman bağlantılı kültürümüzün zayıf uyku düzenlerine ve daha yüksek kaygı oranlarına yol açabileceğini söyledi.

“Yatmadan birkaç saat önce telefonlarımızı ve bilgisayarlarımızı kapattığımız ve sabahları hemen açmadığımız veya bağlamadığımız rutinlere sahip olmak, kendimizle, duygularımızla ve duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarımızla yeniden bağlantı kurmanın bir yoludur” dedi. sen.

Phelps, gün boyunca 5 veya 10 dakikalık molalar veriyor ve duş almanın ve kısa süreli şekerlemelerin, zihinsel olarak iyi hissetmediğinde kendini toparlamasına da yardımcı olduğunu söyledi.

“Depresyonum ve kaygım ihtiyaç duyulduğunda gelir ve gider. [Over] Son 8-10 yılda bu araçları gerçekten elde edebildim ve ayrıca kim olduğum hakkında daha fazla şey öğrenecek, kendimi ve o özel anlarda neye ihtiyacım olduğunu anlayacaksınız” dedi.

Nefes

Dattilo, nefes almanın, bir kişinin fiziksel ve zihinsel durumunda insanların düşündüklerinden daha fazla kontrole sahip olduğu güçlü bir faktör olduğunu söyledi.

“Nefes almak, hem istemsiz hem de gönüllü olan birkaç fizyolojik işlevden biridir, yani onu bilinçli olarak etkileyebiliriz. Daha enerjik ve uyanık hissetmek istediğimizde nefesimizi hızlandırabilir veya uzatabiliriz ya da daha sakin ve rahat hissetmek istediğimizde nefesimizi yavaşlatabilir ve uzatabiliriz” dedi.

Dattilo, “rahat odaklanma” durumuna ulaşmak için en uygun solunum hızının dakikada yaklaşık 5 ila 6 nefes veya tam bir solunum döngüsü (bir nefes alma, bir nefes verme) için yaklaşık 10 saniye olduğunu açıkladı.

Phelps’in fazla hava tutması zor ve kuru zeminde kendini geliştirmesi gerektiği konusunda şaka yaptı.

“Suda çok daha kolaydı” dedi.

biriyle konuşmak

Harvard Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kopukluk depresyon için bir numaralı değiştirilebilir risk faktörüdür. Çalışma, bir aile üyesi, ortak, arkadaş, papaz, haham, öğretmen, koç, terapist veya danışman gibi güvenilir bir kişiyle bağlantıyı dikkate aldı.

Dattilo, “Bağlılık duygunuzu artırmak, zihinsel sağlığı önlemede ve iyileştirmede uzun bir yol kat edebilir.” Dedi.

Phelps için terapiyle bağlantısı hayatını kurtardı ve aklı başında kalmasına yardımcı oluyor.

“İhtiyacım olan yardımı ve bakımı almama izin verme konusunda çok savunmasız hale geldim. Ayrıca, zaman zaman farklı terapistler görmek zorunda kaldım. [because] Bazen bir terapist şu anda benimle çalışamaz ve bu da sorun değil” dedi.

Phelps, son kampanyasının bir parçası olarak başkalarının kendileri için doğru olan bir terapistle bağlantı kurmasına yardımcı olmayı planlıyor. Ocak ayı başlarında bir Instagram gönderisinde bunun nasıl yapılacağını özetledi. Kampanya katılımcıları, Talkspace’ten bir aylık ücretsiz sınırsız mesajlaşma veya canlı video terapisi kazanmaya hak kazanır. Kazanmak için Phelps’in kampanya gönderisine #StartfromtheTop yorumu yapın ve ay sonunda kazanan 31 kişinin listesini görmek için @Talkspace’i takip edin.


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sosyal Anksiyete: Başkalarının terini koklamak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir

Sağlık

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok'u ele geçiriyor?

Sağlık

Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir