Moda

Modern çağ için Haute Couture; Valentino, Paris Couture Haftası’nda geçmişin stil kodlarını tamamen modern bir zarafetle birleştiriyor

Modern çağ için Haute Couture;  Valentino, Paris Couture Haftası'nda geçmişin stil kodlarını tamamen modern bir zarafetle birleştiriyor

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Siyah şehir arabalarından oluşan bir deniz, dün gece Paris’in ilk bölgesinde Colonne Vendôme’u çevreledi; Yüzyıllar boyunca muhteşem bir ihtişam görmüş olan tarihi adres, şimdi günümüzün lüksünün doruklarıyla dolu. Her arabanın kapısı açıldığında, Valentino’nun Paris Salon Privé’sinin kapılarına doğru uzanan flaş ampulleriyle yüzleşmeye hazır, sonuncusu kadar gösterişli, sertifikalı stile sahip bir yıldız adayı ortaya çıktı.

Haute couture sezonunun tartışmasız en büyük tantanasının şu anda Kreatif Direktör Pierpaolo Piccioli tarafından yönetilen miras evi Valentino’ya ayrıldığı söyleniyor. Yani bu ön sırada parıldamak için etkilemeniz gerekecek. Dün gece, Florence Pugh, Jennifer Lopez ve Kylie Jenner gibi isimler öne çıktı.

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Geçen sezon Château de Chantilly’de Piccioli dünyayı karmaşık deneyimine çevirdi. trompe l’oeil Kaia Gerber, altı ay önce ‘Le Club Couture’ için Studio 54’e hazır güçlü parti kıyafetleri serisini sunmuştu. Modanın modern bakışını karmaşık bir şekilde enjekte eden biri varsa bilgi birikimi Couture’un altın çağının temsilcisi Valentino.

Son serisinde, modernitenin gelenekle buluşma misyonu hayranlıkla karşılandı ve aynı anda hem geçmişin ihtişamını kutlayan hem de 2024 için yepyeni bir ruh halini yansıtan göz kamaştırıcı silüetlerden oluşan bir koleksiyon sundu. Seyirciler bu eşsiz şıklığın tadını çıkardı.

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Yemyeşil, mürdüm rengi bir halının üzerinde sarmal merdivenlerden aşağı inen modeller, mükemmel kesilmiş, bol dökümlü ve elle dikilmiş takımlar halinde yukarı doğru çıkıyordu. Bir çift kiraz rengi geniş paça pantolon ve kutulu çikolata palto üzerine yerleştirilen boz kahverengi devekuşu postundan oluşan açılış görünümü, erkeksi-kadınsı cesaretin bu ilahi gösterisinin tonunu belirliyor; gösterişli ve sıra dışılığın hoş bir paradoksu. Piccioli’ye göre, kendi kendisiyle çelişen ihtişamı ‘modern yaşamın, bugünün derinlerine kök salmıştır. Ancak dünyamızın görünüşte radikal olan bu yansıması aslında Couture’ün orijinal amacına, onun gerçekliklerdeki doğuşuna geri dönüyor. Gerçek giyinme – Haute Couture’un zamansız özü.’

Valentino Haute Couture, SS24

WWD

Valentino Haute Couture, SS24

Victor VIRGILE

Evin kurucusunun yüzyıl ortası müşterilerinin en ünlüleri tarafından ünlendirilen geçmişin kahramanları vardı – prenseslere yakışan büyük balo elbiseleri ve basamaklı kristallerden yapılmış her zaman zarif gece elbiseleri – şimdi gümüş donanım ve dış giyim biçiminde neredeyse kullanışlı bir kenarla eşleştirildi. büyük kare cepler. Ancak o kadar kusursuz bir şekilde tasarlanmıştı ki, kanarya sarısı balık etek üzerine büyük beden gri bir takım elbise ceketi koymak hiç de uygunsuz görünmüyordu. Aslında bu, bunu neden başından beri yapmadığımıza dair soruları hemen gündeme getirdi. Ve bu kadar leziz bir renk paletinde (nane yeşilinin Bizans ve mercanla eşleştiğini düşünün), dişlerinizi batırmak istememek zordu. Tuz yanığı Dahi Emerald Fennell, bir dizi kuş tüyü opera ceketine aşkla bakarken görüldü; belki de gişe rekorları kıran filmdeki kurgusal görkemli filmdeki heykelsi elbiselerden hangisinin onun aristokrat karakterlerine en çok yakışacağını merak ediyordu.

Valentino Haute Couture, SS24

Victor VIRGILE

Piccioli, harikulade tasarımın sürekli değişen bu mekânını, uğruna ölmeye değer monokrom numaralardan oluşan bir sergiyle kapattı. Siyah kadife kesimli gelinlikler ve ipek blazerler, üçlü yumuşak dantel takım halinde kreşendo ile bir araya getirildi; bunların sonuncusu, mükemmel yerleştirilmiş çiçek motifleriyle modeli tepeden tırnağa dramatik bir şekilde kapladı.

Modern çağın couture’ü Valentino’ya özgü bir şeydir.

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Bir tiyatrocunun renk kodları: Inside Tatler'ın kapak yıldızı Joely Richardson'ın moda kaleydoskopu