Sağlık

Kardiyovasküler Hastalık: Haftada 5 yumurta yemek riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir

Kardiyovasküler Hastalık: Haftada 5 yumurta yemek riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, haftada beş yumurta yemenin kan şekerini ve kan basıncını düşürmeye ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. d3sign/GettyImages
  • Bir çalışma, haftada beş veya daha fazla yumurta yiyen kişilerin kardiyovasküler hastalık için bazı risk faktörlerinde iyileşme olduğunu buldu.
  • Kan basıncı ve kan şekerleri daha düşüktü.
  • Ayrıca yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet riskleri daha düşüktü.
  • Ancak beslenme uzmanları, yumurtaların kalbe iyi geldiği sonucuna varmak için henüz çok erken olduğunu söylüyor.
  • Ölçülü tüketimin hala en iyisi olduğunu söylüyorlar.

Yumurtalar zengin bir protein kaynağı olmasının yanı sıra D vitamini ve kolin gibi besinlerdir. Bununla birlikte, arterleri tıkayan kolesterol de yüksektir.

Sonuç olarak, geleneksel bilgelik, bunların yalnızca ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini belirtir. Şu anda Amerikan kalp derneği kalp-sağlıklı bir diyetin kabul edilebilir bir parçası olarak günde bir yumurta sarısı veya sadece beyazı ile iki yumurta önerir.

Bununla birlikte, Nutrients dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmanın yazarları, çalışmalar çelişkili sonuçlar vermeye devam ederken yumurta yemenin tartışmalı olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Bu kanıtlara ek olarak, haftada beş veya daha fazla yumurta yemenin belirli kardiyovasküler hastalık (CVD) risk faktörlerinde bir iyileşme ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Dört yıl sonra, çalışma katılımcıları daha düşük ortalama sistolik kan basıncına ve daha düşük açlık kan şekerine sahipti.

Daha fazla yumurta yiyen kişilerde ayrıca tip 2 diyabet veya yüksek açlık kan şekeri ve yüksek tansiyon gelişme riski daha düşüktü.

Yumurtalar sadece iyi değil, aynı zamanda kalp ve damar sağlığı için de iyi olabilir mi?

Yumurtalar kardiyovasküler hastalık riskinin yönlerini nasıl etkileyebilir?

Araştırmacılar, yumurta yemenin etkilerini incelemek için Framingham Offspring Study’den elde edilen verilere baktılar. 1971’den başlayarak, orijinal Framingham Kalp Çalışması kohortundaki 5.000’den fazla yetişkin çocuk, kardiyovasküler hastalık veya başka sağlık sorunları geliştirip geliştirmediklerini belirlemek için her dört yılda bir taramadan geçmeye başladı.

OKU  Bir fare çalışmasında, bu protein obezitenin ana nedenini hedef alabilir

30 ila 64 yaş arasındaki insanlar dahil edildi.

Her testte, çalışma katılımcıları anketleri doldurdu ve görüşmelere katıldı. Ayrıca kan testleri ve tansiyon gibi ölçümler yaptırdılar.

Ekip ayrıca onlardan 1983 ile 1995 yılları arasında üç günlük yemek kayıtları tutmalarını istedi.

Yumurta tüketimi haftada <0,5 yumurta, 0,5–<5 yumurta ve ≥5 yumurta olmak üzere üç kategoriye ayrıldı.

Verileri analiz ettikten sonra, çalışma yazarları haftada beş veya daha fazla yumurta yemenin kan şekeri veya kan basıncı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı sonucuna vardılar. Aslında, ılımlı bir yumurta alımının kan şekerini iyileştirebileceğini ve insanların yüksek kan şekeri ve tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini bulmuşlardır.

Ayrıca, insanların sistolik kan basıncının daha düşük olduğunu ve yüksek tansiyon geliştirme riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, “Birlikte ele alındığında, bu sonuçlar, sağlıklı yetişkinlerde yüksek glikoz veya HBP riskini azaltmak için yumurta alımının kısıtlanmasını destekleyecek hiçbir kanıt sağlamıyor” diye yazdı. “Aslında, makul miktarda yumurta, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde, bozulmuş açlık glikozu, tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon riskini azaltabilir.”

Çıkar çatışmaları nedeniyle çalışma sonuçları taraflı olabilir

Peki yumurta gerçekten kalp sağlığına iyi geliyor mu?

The Plant-Powered Dietitian’da kayıtlı diyetisyen, yazar ve blog yazarı Sharon Palmer, insanların bu çalışmada çıkar çatışması olasılığını göz önünde bulundurması gerektiğini önerdi.

“Araştırmanın Amerikan Yumurta Kurulu tarafından finanse edildiğini not etmek önemlidir” dedi.

Palmer ayrıca çalışmanın kalp hastalığının sadece iki yönüne baktığını açıkladı: kan basıncı ve diyabet riski.

“Yumurta tüketiminin bu alanda herhangi bir olumsuz etkisi olmasını beklemiyordum” dedi. “Kalp hastalığında yumurta tüketiminin diğer yönleri söz konusu olduğunda daha fazla soru olduğunu düşünüyorum, örneğin: B. Yüksek LDL kolesterol.”

OKU  TikTok trendleri, tip 2 diyabet ilacı Ozempic eksikliğini nasıl etkileyebilir?

Çalışmada bazı kardiyovasküler hastalık faktörleri ölçülmedi

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde kayıtlı bir diyetisyen olan Amber Core, Palmer ile aynı fikirde.

“Genel olarak, yumurta gibi yiyecekler karbonhidrat içermedikleri için muhtemelen kan şekeri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmazlar… [F]Düşük karbonhidratlı yiyecekler kan şekeri seviyelerinin keskin bir şekilde yükselmesine neden olmaz.”

Core, çalışmanın kolesterol ve trigliseritler üzerindeki etkileri ölçmediğinden de endişe duyduğunu söyledi.

“Bu çalışma, yumurtanın kan basıncı ve açlık kan şekeri seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini düşündürse de, kalp hastalığı gelişimine karşı koruma sağlamaz. Kalp hastalığının gelişimi daha çok yüksek kolesterol, hipertansiyon ve genetik belirleyiciler tarafından belirlenir.”

Ancak unutulmamalıdır ki, yüksek kan şekeri risk faktörü kalp hastalığı için ve yumurta yemek, bu riski azaltmak için kan şekerini stabilize etmeyi amaçlayan bir diyetin parçası olabilir.

Core, endişe kaynağı olan şeyin sadece yumurtaların kolesterol içeriği olmadığını da sözlerine ekledi. Yumurtalar, kolesterol seviyelerini de yükseltebilen doymuş yağ bakımından yüksektir.

Nihai sonuç

Özetle, bu çalışma yapboza bir parça daha eklerken, yumurtanın kardiyovasküler hastalıkları önleyebileceği sonucuna varmak için erken olabilir.

Ancak yine de American Heart Association yönergelerine göre bunları sınırlı miktarlarda yiyebilirsiniz.

Palmer, “Mevcut kanıtlara dayanarak, yüksek kalp hastalığı riskiniz varsa, düşük ila orta düzeyde yumurta tüketimini önermek güvenli görünüyor” dedi. “Çalışmalar çelişkili olduğu için öğrenecek daha çok şeyimiz var.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

2024'te öncelik verilecek 7 koruyucu kalp kontrolü

Sağlık

2023'te kalp hastalıklarının tedavisi ve önlenmesinde en önemli ilerlemeler

Sağlık

Diyabet tedavisinde yılın en büyük tıbbi gelişmeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir