Oyun Haberleri

Starfield, önümüzdeki hafta gelecek Steam beta güncellemesinde resmi FSR 3 desteğini alacak

Astronaut on alien planet

Bethesda, Kasım 2023’te Nvidia’nın DLSS teknolojisini Starfield’a eklediğinde, AMD’nin FSR 3 desteğinin “gelecekteki bir güncellemede” ekleneceğine söz vermişti. Bugün güncellemenin önümüzdeki hafta Steam’e beta biçiminde geleceğini duyurdu.

“AMD FSR 3’ün önümüzdeki hafta StarfieldGame’in Steam Beta’sına geleceğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz!” Bethesda tweet attı. “FSR 3, bir sonraki planlı güncellememizden önce bu ayın sonlarında tüm PC oyuncularına sunulacak.”

(İmaj kredisi: Bethesda Softworks (Twitter))

Eğer siz de benim gibiyseniz, duyuru hemen bir soruya yol açtı: FSR3 nedir? Bu, Fidelity FX Süper Çözünürlük 3 anlamına gelir ve kılavuzumuzda her şeyi açıkladığımız gibi, aslında AMD’nin DLSS 3’teki Nvidia’nın Çerçeve Oluşturma teknolojisine cevabı olan bir yükseltme teknolojisidir. Özel donanım gerektiren Çerçeve Oluşturma’nın aksine, AMD’nin Akışkan Hareketli Çerçeveleri yazılım tabanlıdır ancak görsel akışkanlığı artırmak için çerçeveler oluşturup çerçevelerin arasına yerleştirerek benzer bir görevi yerine getirir.

AMD, FSR 3 kaynak kodunu Aralık 2023’te yayımladı ve mod geliştiriciler hemen bu kodla çalışmaya başlayarak, hızlı bir şekilde etkileyici ancak zaman zaman riskli sonuçlar elde etti. Ancak bu resmi uygulama, performans, istikrar ve basitlik açısından bundan ileriye doğru büyük bir adım olmalıdır.

Bethesda, yamanın ayrıca FormID’lerde (oyundaki öğeler için tanımlayıcı olarak kullanılan altıgen tabanlı sayılar) bir değişiklik yapacağını ve bunun “birçok konumu ziyaret eden kayıtlar için kararlılığı artırması gerektiğini” söyledi.

FSR 3 desteği hoş bir eklenti, ancak geçen yıl belirttiğimiz gibi, Starfield AMD sponsorluğundaki bir oyun olmasına rağmen ilk olarak DLSS desteğini sunma seçimi, Nvidia’nın hâlâ “ölçek yükseltme kralı” olduğunu gösteriyor. FSR donanımdan bağımsızdır ve bu büyük bir artı, ancak Nvidia donanımına sahip olanlar için bunu doğru bir şekilde kullanmak için DLSS’nin gidilecek yol olduğuna şüphe yok.

OKU  Ocak 2023 İçin Ücretsiz PS Plus Oyunları Açıklandı

Önceki güncellemelerde olduğu gibi, Starfield FSR 3 güncellemesi ilk olarak Steam beta olarak başlayacak, yani tam olarak yayınlanmadan önce onu görmek istiyorsanız beta şubesine kaydolmanız gerekecek. Ancak Steam DLSS betasının tamamen farklı bir Starfield yapısı gerektirdiğini ve bu yapıda kazanılan ilerlemenin canlı oyuna aktarılmadığını unutmayın; Bethesda, FSR 3 betasında da durumun böyle olup olmayacağını söylemedi. ama öyle olacağını varsayıyorum. Yayınlandığında Steam’deki bir sonraki Starfield güncellemesinin tam yama notlarını size bildireceğiz.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.