Sağlık

Narcan burun spreyi: FDA, opioid aşırı dozları için reçetesiz satılan bir versiyonu onaylamayı düşünüyor

Narcan burun spreyi: FDA, opioid aşırı dozları için reçetesiz satılan bir versiyonu onaylamayı düşünüyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, reçetesiz satılan nalokson burun spreyinin hayat kurtaracağını söylüyor. Getty Images aracılığıyla Michael Siluk/UCG/Universal Images Grubu
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 80.000’den fazla insanın aşırı dozda opioid nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir..
  • Nalokson ilacını içeren Narcan’ın, bir opioid doz aşımının etkilerini tersine çevirmede etkili olduğu gösterilmiştir.
  • Federal kurumlar şimdi bir Narcan burun spreyinin reçetesiz satılmasına izin verip vermemeye karar veriyor.
  • Uzmanlar, spreyin reçetesiz temin edilmesinin hayat kurtaracağını söylüyor.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Narcan burun spreyinin reçetesiz satılıp satılmayacağı konusunda yakında bir karar vermesi bekleniyor.

Şu anda, opioid aşırı doz vakalarında kullanılan tedavi reçete ile temin edilebilir, ancak onaylanırsa, yeni ürün Amerika Birleşik Devletleri’nde bir doktorun yazılı onayı olmadan kullanılabilen ilk nalokson 4 mg nazal sprey olacaktır.

“Bu, bu ürüne erişimi iyileştirmede büyük bir adım olma potansiyeline sahip. USC’nin Keck Medicine baş eczane yetkilisi PharmD, MHA’dan Krist Azizian, Healthline’a verdiği demeçte, bu aşırı doz panzehirinin reçetesiz güvenli ve etkili olduğu konusunda farkındalığı artırmada da önemli bir adım” dedi.

“Bu ilacın birincil yararı hayat kurtarıcıdır ve aşırı dozda opioidden ölümü önlemeye yardımcı olabilir” diye ekledi.

Şubat ayında bir FDA paneli, Narcan burun spreyinin reçetesiz satılmasını tavsiye etti.

Narcan nasıl çalışır?

Narcan burun spreyi, opioid aşırı dozunun acil tedavisinde kullanılır.

Fentanil, eroin ve reçeteli ilaçlar dahil opioid ilaçların etkilerini geçici olarak tersine çevirir.

“Naloxone (namı diğer Narcan), opioidleri beyinde bağlandıkları reseptörden uzaklaştıran bir opioid “antagonistidir”. Bir kişi aşırı dozda opioid almaktan ölürse, nalokson opioidin etkilerini tersine çevirir, bu da tekrar normal nefes almaya başladıkları anlamına gelir” dedi. California’daki Stanford Üniversitesi’nde psikiyatri ve davranış bilimleri profesörü olan Keith Humphreys, Healthline’a söyledi.

Humphreys’e göre, reçetesiz satılan ilacın avantajı, ona ihtiyacı olan insanlar için daha erişilebilir olmasıdır.

OKU  Kilo kaybı: Aralıklı oruç, kalori kesmek kadar etkili değil, çalışma bulguları

“Reçetesiz satılan bir sürüm, eczacıyla herhangi bir etkileşim gerektirmez” diye açıkladı. “Onu alıp aspirin gibi satın alabilirsin. Bu, nalokson’u daha erişilebilir hale getirebilir ve böylece bazı aşırı dozları önleyebilir.”

Doğru kullanıldığında, Narcan Nazal Sprey aşırı dozun etkilerini tersine çevirebilir ve iç solunumu normale döndürebilir. iki ila üç dakikakişi aşırı doz nedeniyle nefes almayı bırakmış olsa bile.

Fentanil gibi daha güçlü ilaçlarla bazen iki doz gerekir.

Naloksonun hazır mevcudiyetinin önemi

2021’den fazla 107.000 ABD’de insanlar aşırı dozda uyuşturucudan öldü. Daha Fazlası 70.000 aşırı dozda sentetik opioidlere bağlıydı.

İstatistikler gösteriyor ki üç vakadan biri Bir opioid doz aşımında, seyirciler mevcuttur.

Uzmanlar, bu izleyicileri Narcan gibi doğru araçlarla donatmanın hayat kurtarabileceğini söylüyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) öğüt verir opioid kullanım bozukluğundan muzdarip bir kişinin nalokson taşıması ve evde tutması gerektiği.

Opioid kullanım bozukluğu olan birini tanıyanlar da nalokson taşımalıdır.

Bir doktordan günde 50 miligram morfin eşdeğerinden fazla veya buna eşit opioid reçetesi alanların da nalokson taşımaları tavsiye edilir.

Doz aşımı belirtileri arasında bayılma veya uykuya dalma, daralmış gözbebekleri, yavaş nefes alma veya hiç nefes almama, sarkık vücut, soğuk veya nemli cilt, boğulma sesleri, lıkırdama sesleri ve cildin renginin değişmesi yer alır.

Uzmanlar, Narcan’ın opioid dışındaki ilaçları aşırı dozda alan bir kişiye zarar vermeyeceği ve bir kişinin neden aşırı doz aldığından emin olmasanız bile verilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Narcan’ın evde bulunması

Uzmanlar, evde aşırı dozdan ölümlerin çoğunun meydana geldiğini söylüyor ve uzmanlar, Narcan burun spreyinin bu bağlamlarda özellikle yararlı olabileceğini söylüyor.

“En büyük fayda, opioid kullanan veya kullanma riski taşıyan kişilerin (çocuklar gibi) evlerinde olacaktır” Dr. Acil servis doktoru, toksikolog ve Kansas Sağlık Sistemi Üniversitesi’ndeki zehir kontrol merkezinin tıbbi direktörü Stephen Thornton, Healthline’a söyledi.

OKU  Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Uzmanlar, Narcan’ın aşırı doz olduğundan şüphelenilen veya bilinen çocuklarda güvenle kullanılabileceğini söylüyor.

Ancak düzenli olarak opioid kullanan kişiler için sprey kullanmanın ciddi yan etkileri olabilir. Spreyi kullandıktan sonra ani opioid yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz.

“Yaygın yan etkiler arasında baş ağrısı, kuru ve şiş burun, burun tıkanıklığı, olası kas ağrısı ve artan kan basıncı yer alır. Bununla birlikte, bu yan etkiler genellikle çoğu insan için aşırı dozda opioidden kaynaklanan ölüm riskinden daha ağır basar” dedi.

İlacın reçetesiz bulunabilirliği onu daha erişilebilir hale getirecek olsa da, Humphreys hala üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar olduğunu söylüyor.

“Bir kişi artık nalokson sağlayan bir eczacı veya toplum sağlığı çalışanı ile iletişim kurmayacağından, ilacın nasıl uygulanacağı veya aşırı doz krizinde ne yapılacağı konusunda eğitim alamayacak” dedi. “Reçetesiz satılan bir ilaç da tipik olarak bir kişinin sigortası kapsamında değildir, bu nedenle ilacın fiyatına bağlı olarak maliyetler olabilir. Ayrıca reçetesiz satılan bir versiyonun o kadar karlı olmama riski vardır ve bu nedenle ilaç şirketlerinin ilacı üretme olasılığı daha düşük olabilir. Sonunda şimdi bir sorunumuz var ama bazı eczacılar nalokson stoklamıyor. Reçetesiz satılan bir ilaçsa, bu hala doğru olabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir