Oyun Haberleri

NetEase, Blizzard’a dava açmıyor [Updated]

WoW: Wrath of the Lich King Classic

04/25/23 Güncellemesi: Bu makalenin orijinal başlığı “NetEase, Blizzard’a 44 milyon dolarlık dava açarken eldivenler çıktı” idi. Aslında, NetEase’in Blizzard’ı dava etmediği ortaya çıktı ve bu makale, o zamandan beri değiştirilmiş olan mahkeme belgelerine dayanıyordu. Tuhaf bir şekilde, Çin mahkeme sisteminde bürokratik bir hata gibi görünüyor. (yeni sekmede açılır)bu sayede kızgın bir adam kurumsal bir devle karıştırıldı.


Orijinal hikaye: Blizzard’ın oyunları, Ocak ayında lisans sözleşmesi sona erene kadar 14 yıl boyunca NetEase tarafından Çin’de yayınlandı. Uyumlu bir ayrılık değildi. İki taraf da birbirini suçladı (yeni sekmede açılır) hem anlaşmalarının çökmesi hem de oyuncu verilerini herhangi bir yeni ortağın sunucusuna aktarmanın bir yolunu bulamama nedeniyle (Blizzard’da hala yeni bir Çinli yayıncı yok). Son, yüzünüze dönük sembolizmiyle geldi. NetEase çalışanları dev bir Gorehowl heykelini parçalıyor (yeni sekmede açılır) (efsanevi bir World of Warcraft baltası) ofislerinin önünde, “Blizzard yeşil çayı” içmeden önce, ikincisi, Blizzard’ın sinsi, açgözlü ve saf olmadığını ima eden, son derece kadın düşmanı bir Çin hakaretidir.

Böylece her şey yolunda gitti ve bugün NetEase’in Blizzard’a karşı çeşitli iddialardan oluşan 300 milyon Çin Yuanı (43,5 milyon $ / 35 milyon £) arayan bir dava açtığı haberi geldi (dava ilk olarak Çin medyası tarafından bildirildi) Sina Teknoloji (yeni sekmede açılır), WoWhead aracılığıyla (yeni sekmede açılır)). Ana unsurlar:

  • Blizzard, Çin sunucuları 23 Ocak’ta çevrimdışı olduğunda onları isteyen oyuncular için geri ödeme sözü verdi ve NetEase, 1.12 milyon oyuncuya bu taahhüdü yerine getirmenin kaldığını ve bunu yaptığını söylüyor.
  • Lisans anlaşmalarının ihlali ve aynı şekilde “eşit olmayan hükümler” için tazminat.
  • Satılmayan mal envanteri için tazminat.
  • The Sina Finance raporunda “Ayrıca, bu dava Blizzard ve Netease arasında imzalanan birçok ‘derebeyi hükmünü’ içeriyor” diyor. (yeni sekmede açılır)“Netease’in birkaç oyun için önceden büyük bir depozito ödemesini istemek dahil, ancak Blizzard ilgili oyunlar geliştirilmediğinde geri ödeme yapmadı.”
OKU  Deus Ex'in baş kahramanı Adam Jensen'in imzasını taşıyan seslendirme sanatçısı da hareket yakalamayı yapmak istedi ancak çok kısa olduğu için reddedildi: 'görünüşe göre beni birkaç santim uzatmak çok iş gerektiriyordu'

NetEase’in Blizzard’a sonunda geliştirilmemiş birkaç oyun için depozito ödediğini iddia etmesiyle bu son nokta en cezbedici nokta. Bununla birlikte, ifade, Çin pazarı için ayarlanan mevcut ürünler de dahil olmak üzere, duyurulmamış Blizzard oyunlarından başka pek çok anlama gelebilir. NetEase, Blizzard’ın bazı sırlarını ifşa etmekle tehdit ediyor da olabilir. Bununla birlikte, şüphesiz ayrıntılar hakkında daha fazla şey ortaya çıkacaktır.

Blizzard’ın Çinli oyunculara geri ödeme yükümlülüğünü üstlenmeyi “tamamen reddettiği” ve ayrıca bu geri ödemelerle ilgili olarak önceden kararlaştırılan bir komisyon ücretini ödemediği iddiası gibi NetEase’in davadaki bazı şikayetleri daha basit görünüyor. Ancak Blizzard ve anlaşmanın eşit olmayan doğası hakkında aynı eski şikayetlerden bazıları da var: Hem Blizzard hem de NetEase yıllar boyunca bundan çok iyi çıktı, bu yüzden sonunda geri dönüp baskıcı şartlar hakkında ağlamak biraz geliyor acı.

Dava ve iddiaları hakkında yorum yapmak için Blizzard ile iletişime geçtim ve yanıtı şimdi makalenin başında.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.