Sağlık

Nexletol ilacı, statin almadan kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir

Nexletol ilacı, statin almadan kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, kolesterolü düşürmek için statin içermeyen etkili bir alternatif olabileceğini söylüyor. Alistair Berg/Getty Images
  • Araştırmacılar, statin olmayan ilaç Nexletol’ün kolesterolü düşürmeye yönelik bir çalışmada iyi performans gösterdiğini söylüyor.
  • İlacın statinleri iyi tolere etmeyen insanlar için bir alternatif olabileceğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, bir alternatifin memnuniyetle karşılanacağını söylüyor, ancak statinlerin, onları alabilen insanlar için kolesterolü düşürmede oldukça etkili olduğunu belirtiyorlar.

Bempedoik asit adı verilen statin olmayan bir ilaç, statinleri tolere edemeyen kişilerde kalp krizi riskini azaltmada etkili olabilir.

New England Journal of Medicine’de bu hafta yayınlanan bir araştırma, Nexletol markası altında satılan bempedoik asidin statin intoleransı olan hastalarda kardiyovasküler olay riskini %13 oranında azalttığı sonucuna vardı.

“Şimdiye kadar, özellikle statin intoleransı olan hastalar için tasarlanmış hiçbir ilaç yoktu” dedi Dr. Çalışmanın baş yazarı ve Cleveland Clinic’in Kalp Vasküler ve Toraks Enstitüsü’nün kıdemli akademik direktörü Steven Nissen, bir basın açıklamasında.

“Statinler, yüksek LDL-kolesterolü olan hastalarda risk azaltmanın temel taşı olmaya devam etse de, bu, statinlere ihtiyaç duyan ancak rahatsız edici yan etkilerden muzdarip bir popülasyon için büyük bir ilerlemedir” diye ekledi.

Araştırma, bempedoik asit geliştiren şirket olan Esperion Therapeutics tarafından finanse edildi.

Statin dışı kolesterol ilaç çalışmasından ayrıntılar

Araştırmacılar, bempedoik asit ile tedavi edilen kişilerin ölümcül olmayan inme, ölümcül olmayan kalp krizi ve kardiyovasküler nedenlerden ölüm riskinin azaldığını bildirdi.

Bempedoik asit ile tedavi edilen kişilerde kalp krizi riski %23 ve koroner revaskülarizasyon riski %19 oranında azaldı.

doktor Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kardiyolog olan Rigved Tadwalkar, sonuçların etkileyici olduğunu söyledi.

“Özellikle bu özel ilaç için kesinlikle zorlayıcı. Son birkaç yıldır kullandığımız için elimizdeki tek veri, kötü kolesterolü düşürebileceğidir. Geçmişte birçok kolesterol ilacı bu sorunu yaşadığından, sonuçlar üzerinde gerçekten bir etkisi olup olmadığını bilmiyorduk. Temel olarak, kötü kolesterolü düşürürdük, ancak kardiyovasküler uç noktalarda mutlaka önemli bir azalma görmedik” dedi.

OKU  Gaz sobaları: sağlık tehlikeleri ve riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Tadwalkar, “Nexletol’den aldığınız LDL düşürme düzeyine baktığınızda, bu hala etkileyici,” diye ekledi. “Gördüğümüz risk azaltma seviyesi hala oldukça etkileyici. Ve bu, bir süredir bildiğimiz şeyi doğruluyor, yani LDL kolesterolü ne kadar düşürürsek, olay oranları o kadar düşük olur. Ve bunu yeni bir mekanizmaya sahip bir ilaçla görmek harika.”

Statinlere alternatif olarak Nexletol

Araştırmacılar, Nexletol’ün statin kullanamayanlar için yararlı bir alternatif olabileceğini söyledi.

Statinler, kan kolesterol seviyelerini düşürerek kardiyovasküler hastalıkları önleyen birinci basamak ilaçlar olarak kabul edilir.

“Çok ama çok etkililer. LDL kolesterolü yaklaşık yüzde 50 oranında düşürürler ve kardiyovasküler riski önemli ölçüde azaltırlar. Ancak statin alamayan veya LDL kolesterolünde %50’den fazla azalmaya ihtiyaç duyan bazı hastalar vardır. İşte tam bu noktada ek ilaçlara ihtiyacımız var… Bu da LDL kolesterolü düşüren başka bir hap” dedi. California’daki Stanford Üniversitesi’nde kardiyovasküler tıp profesörü olan Joshua Knowles, Healthline’a söyledi.

“Bu ok kılıfımıza güzel bir ok ekleyecek,” diye ekledi.

LDL Kolesterolün Nesi Kötü?

LDL kolesterol bazen “kötü kolesterol” olarak adlandırılır.

Kanda çok fazla olması kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

Statinler gibi ilaçlar onu düşürmek için çalışır.

Statinler oldukça etkili olmalarına rağmen, herkes onları tolere edemez. Statinler, kas ağrısı veya zayıflığı ve baş ağrısı gibi yan etkilerle ilişkilidir.

Bempedoik asit nasıl çalışır?

Uzmanlar, bempedoik asidin statinlerden farklı çalıştığı için statinlere uygun bir alternatif olabileceğini söylüyor.

Knowles, “Statinlerin inhibe ettiği bir kolesterol sentez yolu var, belirli bir enzimi inhibe ediyor” dedi. “Bu yeni ilaç, bu kolesterol sentez yolunda farklı bir enzimi inhibe ediyor. Böylece karaciğeriniz, hücreleriniz, diğer hücreleriniz daha az kolesterol üretir ve bu da bedeni, özellikle karaciğeri, bu açığı kapatmak için kan dolaşımından daha fazla kolesterol çekmesi gerektiğine inandırır. Yani aslında bu kolesterol sentez yolunun başka bir bölümünü engelliyorsunuz.”

OKU  Normalden 34 dakika kadar geç yatmak yüksek tansiyon riskinizi etkileyebilir

Bempedoik asit karaciğere ulaşana kadar aktive olmadığından organ, doku ve kaslar üzerinde daha az etkiye sahiptir ve bu da yan etki olasılığını azaltabilir.

Statinler LDL kolesterolü %40 ila %50 oranında düşürürken, araştırmacılar bempedoik asidin LDL kolesterolü %20 ila %25 oranında düşürdüğünü bildirdi.

Statinler hala etkili bir tedavidir.

doktor California’daki USC Keck Medicine’de kardiyolog olan Eugene DePasquale, statinlerin birinci basamak tedavi olarak kalması gerektiğini, ancak bempedoik asit için bir yer olduğunu söylüyor.

Statinler bu noktada dayanak noktası olmalıdır. Bu klinik araştırmaya dayanarak, kardiyovasküler riski düşürme yolunda onu (bempedoik asit) destekleyen kanıtlar olduğunu düşünüyorum” dedi. “Politika komitelerinin ne yaptığını görmemiz gerekecek. Ancak, özellikle birisi statin tedavisini hiç sürdüremiyorsa, kitin bir parçası olabileceğini düşünüyorum.”

Bununla birlikte, araştırmacılar genel olarak bempedoik asidin statin alamayanlar için iyi bir seçenek olabileceğini savunuyorlar.

Nissen, “Birlikte ele alındığında, bu sonuçlar, bempedoik asidin, statinleri tolere edemeyen hastalar için büyük kardiyak olay riskinde hala önemli bir fark yaratabileceğini gösteriyor.” Dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir