Oyun Haberleri

ISS bilgi işlemine yardımcı olmak için uzaya fırlatılan SSD’ler

Kioxia drives

Uzay ve inekler genellikle el ele gider; PC oyun hayatımızda genellikle o kadar çok uzay temalı şey var ki, bunun farkında bile değiliz. Bu güzel Star Trek Shuttle PC gibi hayran yapımı harika mucizeler görüyoruz. (yeni sekmede açılır)ve SteelSeries’in bu güzel Destiny 2 uzay temalı çevre birimleri gibi muhteşem donanımlar (yeni sekmede açılır). PC oyunlarının ne sıklıkla uzayda geçtiğinden bahsetmiyorum bile.

PC oyuncularının yeterince alamadığı bir diğer şey de depolamadır. Oyunları, programları veya diğer eğlenceleri depolamak için daha fazla alana ihtiyacınız olsun, SSD’ler şu anda düzenli olarak kullanılan hızlı ve güvenilir depolama için gidilecek yoldur. Görünen o ki, bu yukarıda olduğu kadar Dünya’da da geçerli.

Görünen o ki, Uluslararası Uzay İstasyonu da biraz fazladan depolamaya ihtiyaç duyuyor. Hewlett Packard Enterprise (HPE) Spaceborne Computer-2, uzayda kullanılan ilk ticari uç bilgi işlem ve yapay zeka özellikli sistemdir ve istasyondaki bilim adamlarının verileri Dünya’ya geri göndermeye gerek kalmadan analiz etmesine olanak tanır. Aktarım ve iletişimde kazanılan zaman, araştırmacıların uzayda tembel tembel dolaşırken çok daha fazla iş yapmalarını sağlamalıdır.

HPE Spaceborne Computer-2’nin tamamlayacağı yüksek performanslı görevlere yardımcı olmak için Kioxia, çok ötelere gönderilmek üzere flash tabanlı SSD’ler sağlıyor. Kioxia, bu saçmalamaya değer CM7’ler gibi ciddi kurumsal depolama çözümleri üretmesiyle tanınır. (yeni sekmede açılır). Bunlar, ISS’de bilimsel simülasyonlar, derin öğrenme ve gerçek zamanlı görüntü işleme uygulamalarına yardımcı olmak için Kioxia RM Serisi Value SAS ve Kioxia XG Serisi NVMe SSD’leri içerecektir.

En Yüksek Depolama

Mavi arka planda SATA, NVMe M.2 ve PCIe SSD'ler

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): piyasadaki en iyi katı hal sürücüleri
Oyun için en iyi PCIe 4.0 SSD (yeni sekmede açılır): yeni nesil indi
En iyi NVMe SSD (yeni sekmede açılır): SSD iyiliğinin bu şeritleri
En iyi harici sabit sürücüler (yeni sekmede açılır): ufkunuzu genişletin
En iyi harici SSD’ler (yeni sekmede açılır): oyun dizüstü bilgisayarları ve konsolları için eklenti yükseltmeleri

OKU  Siber bisikletinizi hazırlayın ve Gripper'da bir kıskaçla bir robotun bağırsaklarını sökün

Kioxia RM SAS, HPE ProLiant sunucularıyla çalışacak şekilde yapılmış bir kurumsal üründür, bu nedenle teorik olarak HPE Spaceborne Computer-2 ile harika çalışması gerekirken, NVMe sürücüsü dizüstü oyun bilgisayarlarında ve kişisel bilgisayarlarda yüksek performansıyla bilinir. Bunlar kişisel olarak kullanma zevkine sahip olduğum sürücüler değil, ancak favori PCIe 4.0 SSD’lerimizden biri gibi diğer depolama çözümleriyle paketlendiğinde Kioxia flash’ın harika çalıştığını görüyoruz. (yeni sekmede açılır)WD Black SN770. (yeni sekmede açılır) Adil olmak gerekirse, bunları daha önce uzayda da kullanmadık.

Kioxia’ya göre, SSD tarzı flash depolama alan için en iyisidir. “Bu flash tabanlı SSD’ler, hareketli parçaları olmadığından, elektromanyetik dalgalara karşı daha az hassas olduklarından ve daha hızlı performans sağladıklarından, uzayın güç, performans ve güvenilirlik gereksinimlerine dayanmak için geleneksel sabit disk sürücü depolamasından daha uygundur.” basın bültenini okur (yeni sekmede açılır).

Eşsiz bir ferrit çekirdekte 39 bit belleğe sahip olan Gemini Guidance bilgisayarı gibi ilk uzay yolculuğu yapan bilgisayarlardan bu yana çok uzun bir yol kat ettik. Kesinlikle çok havalı, ama bugün gördüklerimizle karşılaştırıldığında hiçbir şey. Uzaya SSD gönderen HP ve Kioxa gibi şirketler, bilgi işlemin son sınırda ne kadar ilerlediğinin kanıtıdır. Sadece bir dahaki sefere beni de göndermelerini istiyorum, harika bir teslimatçı olurum.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.