Sağlık

Obezite Alzheimer hastalığına nasıl bağlanabilir?

Obezite Alzheimer hastalığına nasıl bağlanabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, obezitenin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi artırabileceğini söylüyor. Milamai/Getty Images
 • Araştırmacılar, özellikle orta yaşta obezitenin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi artırabileceğini söylüyor.
 • Uzmanlar, obezitenin kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere diğer durumların riskini de artırabileceğine dikkat çekiyor.
 • Sağlıklı bir kiloyu korumanın diyet, egzersiz, uyku ve stresi azaltmakla sağlanabileceğini söylüyorlar.

Yayınlanan bir araştırmaya göre, obezite Alzheimer hastalığına yakalanma şansınızı artırabilir ve kilo kaybı riski azaltabilir ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir. Alzheimer Hastalığı Dergisi.

Araştırmacılar, 1.300’den fazla kişinin beyin taramalarını analiz ettiler ve Alzheimer hastalığı olan kişilerin gri madde kalıplarını sağlıklı katılımcılarınkilerle karşılaştırdılar.

Ayrıca obezitesi olan kişilerin beyin taramalarını hastalığı olmayanlarla karşılaştırdılar.

Araştırmacılar daha sonra tüm katılımcılar için gri madde atrofisinin beyin haritalarını oluşturdular.

Bilim adamları, obezite ve Alzheimer hastalığının gri maddeyi benzer şekilde etkilediğini ve her ikisinin de beyinde aynı tip nörodejenerasyona neden olabileceğini öne sürdüğünü bildirdi.

Beyindeki gri madde ve Alzheimer hastalığı

Gri madde, Alzheimer hastalığının gelişiminde önemli bir faktördür.

Plaklar beyinde birikebilir ve gri madde miktarını azaltabilir, bu da bir araştırmaya göre daha yüksek işlevlerde azalmaya yol açar. 2021’de yayınlanan rapor.

Gri madde küçüldükçe bilişsel işlev, motor işlev ve hafıza azalır.

Dr. Kaliforniya’daki Providence Saint John’s Health Center’daki Pacific Neuroscience Institute’ta geriatrist ve geriatrik bilişsel sağlık direktörü Scott Kaiser.

Kaiser, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, nörodejenerasyonun (veya kortikal incelme ile kanıtlanan beyin hücrelerinin kaybının) bu riski yönlendiren temel mekanizmalardan biri olabileceğini gösteriyor.” “Bu, demans için ‘değiştirilebilir’ risk faktörlerini çevreleyen artan kanıtlara katkıda bulunuyor, yani beynimizi sağlıklı tutmak ve gelecekteki riskimizi korumak için yapabileceğimiz – veya kaçınabileceğimiz – çok çeşitli şeyler var.” Ve bunama söz konusu olduğunda uzmanlar, değiştirilebilir risk faktörlerinin ele alınması durumunda vakaların üçte birinin önlenebileceğini tahmin ediyor.”

OKU  Demansı olan 3 yaşlı Amerikalıdan 1'i büyük ameliyattan bir yıl sonra ölüyor

Obezitenin sağlığa etkileri

Uzmanlar, yeni çalışmanın, obeziteyi Alzheimer hastalığına bağlayan ve olası nedenlerden biri olarak kortikal incelme veya beyin hücrelerinin kaybına işaret eden önceki araştırmaları desteklediğini söylüyor.

Kanada’daki Montreal Nöroloji Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı olan PhD Filip Morys, bir basın açıklamasında, orta yaştaki kilo kaybının Alzheimer ve diğer nörodejeneratif hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini söyledi.

Frontiers in Nutrition’da yayınlanan bir rapora göre, obezite en çok orta yaşta zarar veriyor.

“Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve bunu korumanın obeziteden kaynaklanan bunama riskini azaltabileceğine inanılıyor” dedi Dr. Geisinger Hafıza ve Biliş Programı direktörü ve Alzheimer Derneği’nin Greater Pennsylvania Bölümünün yönetim kurulu üyesi Glen Finney.

“Orta yaş obezitesi, geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı riskinin yanı sıra diyabet gibi ilgili sağlık koşullarıyla ilişkili birçok sağlık riskinden biridir. Finney, Healthline’a verdiği demeçte, Amerikan nüfusunu etkileyen demans için en önemli değiştirilebilir risk faktörüdür.

Orta yaşlı obezite

Orta yaşta fazla kilolu olmak, onlarca yıl sonra çok sayıda sağlık sorununa yol açabilir.

BMJ Open’da yayınlanan bir araştırmaya göre, vücut kitle indeksi (VKİ) daha yüksek olan kişilerin daha erken zayıflama olasılığı 2,5 kat daha fazlaydı. Kırılganlık, düşme, yaralanma, hastaneye yatış ve hastaneye yatışlardan kaynaklanan komplikasyonlar açısından daha yüksek bir risktir.

Obezite, Amerika Birleşik Devletleri’nde değiştirilebilir en büyük demans riski olarak kabul edilir.

Obezite hem erkekleri hem de kadınları etkiler, ancak çoğu kadın orta yaşta aşırı kiloludur; Kuzey Amerika Menopoz Derneği’ne göre, fazla kilo taşımak kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, osteoartrit ve bazı kanserlere yakalanma riskinizi artırır.

Orta yaş kilo alımına katkıda bulunan bazı faktörler şunlardır:

 • metabolizmanın yavaşlaması
 • Yağsız vücut kütlesi azalır ve vücut yağı artar – yağ, kastan daha az kalori yakar
 • fiziksel aktivitede azalma
OKU  Papa Francis hastanede: bildiklerimiz

kilo alımı nasıl önlenir

Harvard Health’e göre, obeziteyi önlemek ve sağlıklı bir kiloyu korumak birkaç strateji içerir:

 • Diyetinizde kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar ve proteinler dahil olmak üzere sağlıklı yiyecekleri artırın.
 • Rafine tahıllar ve şekerler, beyaz patates, kırmızı et ve işlenmiş etler gibi sağlıksız gıdaları azaltın
 • fiziksel aktivitede artış
 • Gün içinde oturduğunuz süreyi azaltın
 • uykuyu iyileştirmek
 • stresi azalt

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir