Sağlık

Stres biyolojik yaşınızı artırabilir. Bunu nasıl tersine çevireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Stres biyolojik yaşınızı artırabilir.  Bunu nasıl tersine çevireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Pinterest’te paylaş
Biyolojik yaşınız stres zamanlarında hızla artabilir, ancak bir iyileşme döneminden sonra hızla normale dönebilir. Ana Luz Crespi/Stocksy
  • yayınlanan bir çalışma hücresel metabolizma Biyolojik yaşın stresle arttığını, ancak stresten kurtulduktan sonra taban çizgisine döndüğünü buldu.
  • Uzmanlar, stresin hücrelerde iltihaplanmaya ve DNA hasarına neden olabileceğini ve bunun da yaşlanmayı hızlandırabileceğini söylüyor.
  • Daha düşük biyolojik yaş, daha düşük kardiyovasküler hastalık, bağışıklık bozuklukları, metabolik bozukluklar ve diğer yaşa bağlı hastalıklar geliştirme riski ile ilişkilidir.
  • Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, stres yönetimi ve iyi uyku biyolojik yaşınızı yavaşlatabilir.

Her yıl doğum günü pastanızdaki mum sayısı yaşınızı gösterir. Ama gerçekte kaç yaşındasın?

Kronolojik yaşınız, yaşadığınız yılların sayısıdır. Bu kolay. Öte yandan biyolojik yaşınız, vücudunuzun kaç yaşında hareket ettiğini ve hissettiğini deşifre etmek için kullanılır.

Genellikle genel sağlığın bir göstergesi olarak kullanılır ve yaşam tarzı faktörlerinden etkilenebilir.

Dergide yayınlanan yeni bir çalışma hücresel metabolizmaçeşitli stres biçimlerine tepki olarak insanın biyolojik yaşının hızla arttığını bulmuştur.

Bununla birlikte, bu yaşlanmanın bir stres iyileşme döneminden sonra tersine çevrilebileceği de bulunmuştur.

Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden eş-kıdemli çalışma yazarı James White, sonuçlar hakkında yorum yaptı: “Önceki raporlar, biyolojik yaşta kısa vadeli dalgalanmaların olabileceğini öne sürdü, ancak bu tür değişikliklerin geri döndürülebilir olup olmadığı sorusu şimdiye kadar çözülmeden kaldı. poz verdi, keşfedilmeden kaldı.”

Uzmanlar, yeni çalışmanın sonuçlarının bilgilendirici olduğunu ancak şaşırtıcı olmadığını söylüyor

Londra Rejeneratif Enstitüsü’nün kurucusu Tunç Tiryaki, bu çalışmanın sonuçlarına şaşırmadı.

“Bilimsel kanıtlara dayanarak, stresin fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde zararlı etkileri olduğu ve yaşlanma sürecini hızlandırabileceği iyi bir şekilde kanıtlanmıştır” dedi.

Aynı şekilde Tiryaki’ye göre, stresten kurtulduktan sonra biyolojik yaşın geri gelmesi ilginç ama tamamen beklenmedik değil.

Pek çok çalışmanın, farkındalık meditasyonu, düzenli egzersiz ve iyi uyku gibi stres azaltıcı tekniklerin yaşlanmayla ilişkili çeşitli biyolojik belirteçlerde iyileşmelere yol açabileceğini öne sürdüğünü belirtti.

Tiryaki, “Vücudumuz stresin neden olduğu hasarı onarma ve iyileştirme yeteneğine sahiptir, bu nedenle bu iyileşme sürecinin biyolojik yaşımızı da geri getirebilmesi mantıklıdır.”

Her stres sağlığınız için kötü değildir

Oxford Uzun Ömür Projesi’nin kurucu ortağı ve biyolog Profesör Denis Noble, Tiryaki’ye benzer bir görüşe sahip, ancak son çalışmanın sonuçlarının bize “tam resmi” vermediğini söyledi.

OKU  Günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek, bu 45 sağlık koşuluna yakalanma riskinizi artırabilir

Sıcak bir saunada veya buz banyosunda ya da yoğun egzersiz sırasında yaşadığınız stres türleri gibi bazı stres türlerinin sizin için gerçekten iyi olabileceğini keşfetti.

“Tabii ki, strese dayanıklı olmayan organizmalar buna yenik düşebilir. Bununla birlikte, sağlığın anahtarı, organizmaların stresle nasıl başa çıktıklarında yatmaktadır. Ya da başka bir deyişle, ne kadar çabuk toparlanıp tekrar “zirvede” olabileceklerini.

Noble, iyileştikten sonra biyolojik yaşın geri gelmesinin nedenlerinden birinin, buna uyum sağlamamız ve onunla başa çıkmayı öğrenmemiz olduğunu belirtti.

Sporcular bu olguyu iyi bilirler” diye vurguladı. “Yüksek performans gösteren koşucular ve jimnastikçiler, antrenörlerinin rehberliğinde stres toleranslarını daha yüksek ve daha yüksek seviyelere çıkarıyorlar ve sonuç, kas işlevinde ve gücünde gelişme oluyor.”

Bu tür stres fiziksel gelişmelere yol açabilse de, gerçek hasarı verebilecek olan kümülatif stres – bir tür kronik, duygusal stres -.

A öğrenmek Yayınlanan Translasyonel Psikiyatri 2021’de, kümülatif stresteki artışların hızlı yaşlanma ile ilişkili olduğunu ve duygusal düzenlemenin bunu azalttığını buldu.

Stres vücudu nasıl yaşlandırır?

Peki stres ve hızlandırılmış yaşlanma söz konusu olduğunda fiziksel düzeyde gerçekte ne olur? Vücudumuzu tam olarak nasıl yaşlandırıyor?

Tiryaki, kronik stresin “vücutta bir dizi biyolojik tepkiyi” tetiklediğini söyledi.

İlk olarak, kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarının salınmasını tetikler; bu hormonlar uzun süre fazla üretildiğinde iltihaplanmaya ve DNA ve hücrelerde hasara neden olabilir.

İkincisi, uzun süreli stres oksidatif strese yol açabilir.

Tiryaki, “Bu, reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimi ile vücudun bu ROS’un neden olduğu hasarı onarma yeteneği arasındaki bir dengesizliktir.” “Oksidatif stres hücrelere, proteinlere ve DNA’ya zarar verebilir ve erken yaşlanmaya yol açabilir.”

Sırada stresin, her hücre bölünmesiyle kısalan ve biyolojik yaşlanmanın belirteçleri olduğu düşünülen kromozomların uçlarındaki koruyucu başlıklar olan telomerleri nasıl etkilediği var.

Tiryaki, “Kronik stres, erken yaşlanmaya katkıda bulunabilecek daha kısa telomerlerle ilişkilendirilmiştir.”

Stres hafifledikten sonra, vücudunuz iyileşebilir ve hasarlı fizyolojik süreçler normal işleyiş seviyelerine dönebilir.

Tiryaki, “Bu süreçleri normal seviyelere getirmek, hücreler üzerindeki stresi azaltmaya ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.”

OKU  Kilo kaybı: Aralıklı oruç, kalori kesmek kadar etkili değil, çalışma bulguları

Ayrıca vücudun hasarlı hücre ve dokuları tamir edecek mekanizmalara sahip olduğunu ve stres atıldığında bu mekanizmaların daha aktif hale gelebileceğini söyledi.

“Örneğin, hücreler daha fazla antioksidan üretmeye başlayabilir ve oksidatif stresin neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek DNA onarım mekanizmalarını etkinleştirebilir” diye açıkladı.

Biyolojik yaşınızı nasıl yavaşlatırsınız?

Daha düşük bir biyolojik yaşın avantajları çoktur. Daha düşük gelişme riski ile ilişkilidir. kalp-damar hastalığı, bağışıklık disfonksiyonu, metabolik bozukluklarve yaşa bağlı diğer durumlar.

Biyolojik yaşınızın genel sağlık ve uzun ömürlülüğün önemli bir göstergesi olduğu göz önüne alındığında, biyolojik yaşınızı nasıl ölçeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Resmi olarak, DNA metilasyonu, telomer uzunluğu ve kan ve idrar örnekleri gibi biyobelirteçleri ölçen biyolojik bir yaş testine ihtiyacınız var.

Ancak günlük alışkanlıklarınıza bakarsanız biyolojik sağlığınızı da değerlendirebilirsiniz.

Sağlıklı bir kilo aralığındaysanız, iyi uyuyorsanız, stresi etkili bir şekilde yönetiyorsanız ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmüyorsanız, muhtemelen biyolojik yaşınızın kronolojik yaşınızdan birkaç yıl daha genç olduğunu varsayabilirsiniz.

Biyolojik yaşınızı yavaşlatıp hatta tersine çeviremeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin anahtar olması muhtemelen sizi şaşırtmayacaktır.

Sağlıklı beslenmek, alkolü azaltmak ve sigara içmemek genel sağlığınızı iyileştirmenin ve dolayısıyla biyolojik yaşınızı düşürmenin harika yollarıdır.

Noble ayrıca düzenli egzersizi tavsiye ediyor ve bunun inanılmaz bir stres giderici olduğuna dikkat çekiyor.

Stresin biyolojik yaş üzerinde çok derin bir etkisi olduğu düşünülürse, onunla başa çıkmanın etkili yollarını bulmanız gerekir. “Vücudun stresörlerle başa çıkmasına yardımcı olmak için dinlenmek ve uyumak çok önemlidir çünkü uyuduğumuzda oruç da tutuyoruz. Bu, vücudun yaşlanma hızımızı yavaşlatan hücresel atık giderme sistemini tetikler,” diye açıkladı Noble.

Noble, bu tavsiyeye ek olarak, zevk aldığınız aktivitelere zaman ayırmanın vücudu genç tutmanın harika bir yolu olduğunu söyledi.

“Şarkı söylemek, dans etmek, yürümek, neşe ve heyecan yaratan her şey. [are a good idea]. Şarkı söylemenin ayrıca tüm ana organlara bağlanan vagus sinirini harekete geçirme, onlara dinlenmelerini, gevşemelerini ve onarım yapmalarını söyleme gibi ek bir faydası da var” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir