Sağlık

16 hastalığa bağlı Listeria salgını, bir ölüm

16 hastalığa bağlı Listeria salgını, bir ölüm

Pinterest’te paylaş
Ilia Nesolenyi/Getty Images
  • CDC, birkaç eyalette bir listeria salgını bildirdi.
  • Listeria’nın çoğu insanda kendi kendini sınırlayan ateş ve grip benzeri semptomlara neden olduğu bilinmektedir.
  • Listeriosis olarak bilinen enfeksiyon, hamile kadınlarda, 65 yaş üstü yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde en şiddetlidir.

Kontamine sosis ve peynirin neden olduğu bir listeria salgını, 16 hastalık, 13 hastaneye yatış ve bir ölümle ilişkilendirilmiştir.

O vakalar Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre Kaliforniya, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey ve New York’ta bildirilmiştir.

Hastalardan biri hamileydi ve hamileliğini kaybetti.

Listeria’nın çoğu insanda kendi kendini sınırlayan ateş ve grip benzeri semptomlara neden olduğu bilinmektedir. Listeriosis olarak bilinen enfeksiyon, hamile kadınlarda, 65 yaş üstü yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde en şiddetlidir.

Sağlık yetkilileri, enfekte insan sayısının hafife alındığından şüpheleniyor.

“Çünkü bazı insanlar tıbbi yardım almadan ve test yaptırmadan iyileşiyorlar. Listeria. Ayrıca, yakın zamandaki tıbbi durumlar, genellikle olduğu gibi henüz rapor edilmemiş olabilir. 3 ila 4 hafta Hasta bir kişinin bir salgının parçası olup olmadığını belirlemek için,” dedi CDC bir araştırma raporunda.

Salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Salgının nedenini belirlemek için sağlık görevlileri, hastalanan 12 kişiden hastalanmadan önce yedikleri yiyecek türleri hakkında anket yaptı.

Ankete katılan 12 kişiden 11’i şarküteri tezgahlarında hazırlanan et ve peynirleri yediklerini söyledi. New York’ta hastalanan yedi kişi, uluslararası marketler satan bir bakkal zinciri olan Brooklyn’deki NetCost Market mağazasından şarküteri ve peynir aldıklarını söyledi.

Brooklyn mağazası o zamandan beri kapatıldı, dezenfekte edildi ve yeniden açıldı.

Sağlık yetkilileri, birkaç eyalete dağıtılan kontamine bir gıda maddesinin salgını başlattığından şüpheleniyor.

Diğer eyaletlerdeki vakalar da şarküteri tezgahlarında satılan et ve peynirlerle bağlantılıydı.

OKU  Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Salgında tespit edilen ilk vaka, Nisan 2021. CDC’ye bildirilen son enfeksiyonlar Eylül ayı sonlarında meydana geldi.

Genellikle bir Ay enfeksiyonların bir salgınla ilişkili olup olmadığını belirlemek için.

CDC, insanları, yiyecekler tekrar 165 °F’ye ısıtılmadıkça veya buharı çıkana kadar şarküteri tezgahlarında hazırlanan et veya peynir yememeye teşvik ediyor.

Listeria enfeksiyonları böyle görünüyor

doktor Johns Hopkins Üniversitesi Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli bir bilim adamı ve bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Amesh Adalja, Listeria’nın bağırsak hücrelerine girdiğini ve bir dizi semptomdan sorumlu olan inflamatuar bir yanıtı tetiklediğini söylüyor.

Çoğu insanda, Listeria tipik olarak ateşe, kas ağrıları ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlara, baş ağrılarına, kafa karışıklığına ve denge kaybına neden olur. Bazı insanlar ishal ve kusma dahil olmak üzere gastrointestinal semptomlar yaşarlar.

CDC’ye göre, listeria alan 20 kişiden yaklaşık 1’i ölüyor.

Daha yüksek risk altındaki hamile kadınlarda genellikle ateş ve grip benzeri semptomlara neden olur. Semptomlar çoğu hamile kadında hafiftir ancak düşük, ölü doğum, erken doğum veya bebekte hayatı tehdit eden enfeksiyonla sonuçlanabilir.

Bunun nedeni Listeria’nın bir kez vücuda girmesiyle beyin gibi diğer organlara yayılabilmesi ve hatta plasentayı geçebilmesidir.

Gastrointestinal semptomlar tipik olarak kontamine gıdayı yedikten sonraki 24 saat içinde başlar ve üç güne kadar sürer. İnvaziv listeriosis 10 günlük bir kuluçka süresine sahiptir ve semptomlar büyük ölçüde bakterilerin vücutta nereye gittiğine bağlıdır.

“Merkezi sinir sisteminin zihinsel durumu değiştiğinde baş ağrısı ve boyun tutulması meydana gelebilir. Adalja, “Kan dolaşımı başarısız olursa septik şok meydana gelebilir” dedi.

Listeriosis antibiyotiklerle tedavi edilir.

Maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Salgınla bağlantılı olabilecek yiyecekler yediğinizi düşünüyorsanız, listeriosis ile ilişkili semptomlara dikkat edin.

OKU  Kızılcık ürünlerinin İYE'lerden kaçınmanıza yardımcı olabileceği doğrudur.

Herhangi bir semptomunuz varsa, derhal bir doktora başvurun. Çoğu insan hafif semptomlara sahiptir, ancak ciddi hastalık geliştirme riski taşıyan kişilerde enfeksiyon hızla yaşamı tehdit edebilir.

Adalja, “Bağışıklığı yeterli bir konakçıdaki basit gastroenterit kendi kendini sınırlayabilir, ancak tüm risk faktörleri antibiyotiklerin başlatılmasına yol açmalıdır.” Dedi.

Alt çizgi:

Kontamine sosis ve peynirin neden olduğu bir listeria salgını, 16 hastalık, 13 hastaneye yatış ve bir ölümle ilişkilendirilmiştir. Çoğu vakaya Brooklyn, NY’deki bir bakkalda satılan kurutulmuş et neden oldu, ancak vakalar toplam altı eyalette tespit edildi.

İlgili yazılar
Sağlık

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Sağlık

CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Sağlık

CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir