Sağlık

Obezite: Kilo sorunu olan insanlar nasıl hala metabolik olarak sağlıklı olabilir?

Obezite: Kilo sorunu olan insanlar nasıl hala metabolik olarak sağlıklı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, fiziksel olarak aktif olan kilo sorunu olan kişilerin yine de metabolik olarak sağlıklı olabileceğini söylüyor. ljuba Fotoğrafı / Getty Images
  • Araştırmacılar, fazla kilolu veya obez kişilerin metabolik olarak sağlıklı olmaya devam edebileceğini ve tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi durumlardan kaçınabileceğini söylüyor.
  • Uzmanlar, bir kişinin genel sağlığının, yedikleri diyet türünden ve fiziksel aktivite düzeyinden etkilenebileceğini söylüyor.
  • Araştırmacılar, çalışmalarının obeziteyi çevreleyen bazı mitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını umuyorlar.

“Obezite krizi”nin tasvir edilme şekli, çoğu insanın fazla kilolu veya obez olmanın sizi otomatik olarak sağlıksız hale getirdiğini düşünmesine yol açar.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar, aşırı kilolu veya obez olmanın ve yine de metabolik olarak sağlıklı olmanın mümkün olduğunu göstermektedir.

Yeni öğrenmekJAMA Network Open dergisinde yayınlanan metabolik olarak sağlıklı obez (MHO) insanların sayısının arttığını bildiriyor.

MHO, 30’un üzerinde bir vücut kitle indeksi (BMI) puanı olarak tanımlanır, ancak yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri veya yüksek trigliseritler gibi başka metabolik bozuklukların olmaması olarak tanımlanır.

Araştırmacılar, tüm MHO bireylerinin sayısının 1999’da %3’ten 2018’de %7’ye çıktığını söylüyor. Yetişkinlerde bu oran %11’den %15’e yükseldi.

“Sağlığı tanımlarken VKİ’nin ötesine bakmamız gerektiği gerçeğini desteklediği için çalışma iyi” dedi Dr. Ana Marie Kausel, endokrinolog ve Anzara Health’in kurucu ortağı. “Her kilolu insan sağlıksız değildir.”

Kausel, Healthline’a “Bir kişiyi MHO yapan şey, ne tür yağın yükseldiğidir” dedi. “Deri altı yağımız, visseral yağımız ve karaciğer yağımız var. Deri altı yağının hastalığa neden olması çok daha fazlasını gerektirir. Hastalık oluşturmak için sadece yarım kilo karaciğer yağı gerekir. Visseral yağ ortada bir yerdedir. Genel olarak, daha fazla kalori yerseniz, daha fazla deri altı yağ kazanabilirsiniz, ancak çok fazla şeker içerseniz ve çok fazla işlenmiş gıda yerseniz, hepsi karaciğere gider ve karaciğer yağı oluşturur.

OKU  Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Irk gibi, sosyoekonomik faktörler de rol oynar

Çalışma yazarları, ölçekteki sayıdan bağımsız olarak kimin metabolik olarak sağlıklı olup olmadığı konusunda ırk ve sosyoekonomik durum gibi faktörlerin rol oynadığına dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, “MHO fraksiyonundaki genel artış, alt popülasyonlardaki mevcut farklılıklar bağlamında da ele alınmalıdır” diye yazıyor. “Irksal ve etnik alt gruplar arasında, MHO oranında yalnızca Hispanik olmayan beyaz yetişkinler arasında önemli bir artış gözlemledik; bunun nedeni kısmen daha yüksek gelir, daha geniş sigorta kapsamı, daha erişilebilir sağlık hizmetleri, sosyokültürel farklılıklar ve diğer sosyal belirleyiciler. Önceki çalışmalar, yüksek gelir gruplarının, MHO oranlarındaki olumlu eğilimlere katkıda bulunabilecek şekilde, daha iyi diyet kalitesine, fiziksel aktivite yönergelerine daha fazla bağlılığa ve daha düşük sigara içme yaygınlığına sahip olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Los Angeles merkezli bir beslenme uzmanı olan MPH, RDN’den Yelena Wheeler, Healthline’a “Bu çalışma için söylenecek çok şey olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ayrıca, bu çalışmanın doktorları ve diğer sağlık çalışanlarını obez hastalarına bakış açılarını etkilediğini ve sürekli olarak tüm hastalıkların temel nedeni olarak obeziteye işaret ettiğini görüyorum. Umarım sağlık sistemimizi, her şeyi kilo verme kavramına odaklamak ve her şeyin daha iyi olacağını varsaymak yerine tıbbi sorunların temel nedenine bakmaya iter.

“Fit yağ” ve diğer faktörler

Bu araştırma, kilo sorunları ve obezite tartışmasına karmaşıklık katıyor ve sağlık risklerinin anlaşılmasını geliştiriyor.

Örneğin, birkaç çalışma, aynı düzeyde fiziksel aktiviteye ve kardiyorespiratuar zindeliğe sahip kişilerin aynı tüm nedenlere bağlı ölümnormal kilolu, fazla kilolu veya obez olup olmadıklarına bakılmaksızın.

Ayrıca, fiziksel olarak aktif kalın riskinizi azaltabilir VKİ puanınız ne olursa olsun kalp hastalığından ölmek.

Başka faktörler de var.

OKU  65 yaş üstü kişilerde bunama prevalansı neredeyse üçte bir oranında azaldı

Örneğin, obezite düzeyi sağlık risklerinde rol oynuyor gibi görünmektedir. A 2013 JAMA çalışması Yaklaşık 3 milyon kişiden biri, BMI’si 30 ila 35 olan obez kişilerin tüm nedenlere bağlı ölüm oranının daha yüksek olmadığını buldu. BMI skoru 35’in üzerinde olanlarda, tüm nedenlere bağlı ölüm oranı önemli ölçüde daha yüksekti.

Bu arada, BMI’si 25 ila 30 olan aşırı kilolu kişilerde, çalışma sırasında normal kilolu olarak sınıflandırılan kişilere kıyasla tüm nedenlere bağlı ölüm oranı daha düşüktü, bu da bir miktar obezitenin koruyucu olabileceğini düşündürüyor.

Wheeler, “Obezite, her zaman obur veya tembel bir kişinin tipik klişelerini takip etmeyen çok yönlü bir durumdur.” Dedi. “Daha iyi sağlık için çabalayan bir ulus olarak, her büyüklükteki insanın sağlıklı olabileceğini kabul etmeye odaklanıyoruz.”

Daha aktif olmak için Wheeler, sizin için neyin işe yaradığını bulmanın önemli olduğunu söyledi.

“Aktif olmanın temel faktörü, vücudunuzu dinlemek ve size keyif veren faaliyetlerde bulunmaktır. En çok keyif aldığınız şey doğada olmak ve dışarıda yürüyüş yapmaksa, havasız bir spor salonuna gitmek ve birinin size sayısız tekrar yapmanız için bağırması sizin için en iyi egzersiz olmayabilir.” dedi Wheeler. “Kendinizi tanımak ve etkinliğe ilham veren şeyleri bulmak anahtardır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir