Sağlık

Onkoloji/Kanser: 2023’teki Gelişmeler ve Atılımlar

Onkoloji/Kanser: 2023'teki Gelişmeler ve Atılımlar

Pinterest’te Paylaş
Uzmanlar, 2023’te kanser araştırmalarında birçok alanda ilerleme kaydedildiğini söylüyor. İyi Tugay / Getty Images

Bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en geniş kapsamlı ve ölümcül sağlık sorunları düşünüldüğünde kanserin listenin başında yer alması gerekir.

Hastalığın kapsadığı geniş hastalık yelpazesi, dünyanın her yerinde hayatın her kesiminden insanları etkilemektedir.

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut sayılar 2022’de tahminen 1,9 milyon yeni teşhis edilen kanser vakası ve 609.360 kanser ölümü olduğunu gösteriyor.

Daha küresel bir bakış açısıyla uzaklaşırsak kanser şu şekilde öne çıkıyor: ikinci en sık neden Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 yılında dünya çapında 10 milyona yakın ölümün gerçekleştiğini bildiriyor. Bu neredeyse altı ölümden biriydi.

Dünya Kanser Araştırma Fonu Uluslararası, 2020 yılında dünya çapında 18 milyon kanser vakasının görüldüğünü söylüyor. Erkeklerde yaklaşık 9,5 milyon, kadınlarda ise 8,5 milyonu rapor edilmiştir.

Bu istatistikler göz önüne alındığında, yeni tedavilerin geliştirilmesi açısından bugün neredeyiz?

Şu anda mevcut olan araştırmalar bize kanserin dünya çapında milyonlarca insanı nasıl etkilediğine dair daha kapsamlı bir anlayış sunuyor.

HealthLine, geçtiğimiz yıl onkoloji araştırmaları ve tedavisindeki büyük atılımları bağlamsallaştırmak ve önümüzdeki yıl nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda tahminlerde bulunmak için bazı uzmanlarla görüştü.

mRNA teknolojisi kanser ölümlerini azaltmaya nasıl yardımcı olur?

Uzmanlar mRNA teknolojisinin heyecan verici sonuçlar ürettiğini söylüyor

Bu yıl boyunca, COVID-19 aşılarının geliştirilmesinde kullanılan mRNA teknolojisi kullanılarak geliştirilen potansiyel kanser tedavilerine yönelik çeşitli klinik denemelerin yapıldığına dair haberler çıktı.

MRNA, esas olarak vücudun ihtiyaç duyulan proteinleri nasıl üretebileceğini söyleyen bir tür nükleik asit anlamına gelir. Örneğin mRNA aşı yoluyla vücuda enjekte edildiğinde durum böyledir. iletildi Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, vücudun hücreleriyle kanserin neden olduğu anormal protein türüne karşı bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için kullanılır.

Bir dizi çalışma, COVID-19 ile gözlemlenen başarıların kanser üzerinde de işe yarayıp yaramayacağını test ediyor.

New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen bir ekip, pankreas kanserine karşı bir mRNA aşısı geliştirdi.

Bu küçük olanda çalışmak19 katılımcının 18’i için özel aşılar başarıyla geliştirildi.

Çalışma boyunca 16 kişi bazı aşı dozlarını almak için sağlıklı kaldı ve bunların yarısı aşının pankreas kanseriyle savaşmak için gerekli olan T hücrelerini tetiklediğini gözlemledi.

Sonuçlar cesaret verici ama karışıktı: Tedaviden bir buçuk yıl sonra, güçlü bir T hücresi tepkisine sahip olanlarda kanserin geri döndüğüne dair hiçbir belirti görülmedi. NIH Research Matters’ın raporuna göre, aşılara T hücresi aktivasyonuyla yanıt vermeyen diğer yarısında kanser ortalama bir yıl içinde yeniden ortaya çıktı.

OKU  COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Dr. Melanom uzmanı ve New York’taki NYU Perlmutter Kanser Merkezi’ndeki klinik araştırmalar ofisinin tıbbi direktörü Janice Mehnert, HealthLine’a Moderna mRNA aşı programının şu anda “izlenmesi gereken süper heyecan verici bir alan” olduğunu söyledi.

İlaç üreticisi, küçük hücreli dışı akciğer kanserinde mRNA aşılarıyla umut verici klinik deneylere katılıyor; bu araştırmalar için Merck ile bir faz III çalışması ve melanomaya karşı iki aşı denemesi yürütüyor.

Temmuz ayında şirketler duyuruldu Yüksek risk altındaki kişiler için ve ameliyat sonrası mRNA-4157 artı Pembrolizumab (Keytruda markası) içeren bir kombinasyon terapisinin Faz III denemesi. Hedef, evre IIb’den IV’e kadar melanomlu 1.089 kişiyi kayıt altına almaktır. Nihai çalışma sonuçlarının 2029 yılında alınması bekleniyor.

Bu yılın başlarında iki şirket, 157 katılımcının yer aldığı bir çalışmada mRNA-4157 ve pembrolizumabın Faz 2b denemesinden elde edilen sonuçları bildirdi. Tek başına pembrolizumab riskine kıyasla postoperatif melanom nüks veya ölüm riski %44 daha düşüktü. Bu kombinasyon terapisi, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından bir atılım olarak kabul edildi.

Mehnert, bu gelişmelerin “tıptaki en heyecan verici buluşlardan ikisi olan mRNA aşı teknolojisi ve immünoterapiyi kişiselleştirilmiş, tümör odaklı bir yaklaşımla birleştirdiğini” söyledi.

Kanser tedavisine yönelik antikor-ilaç konjugatlarındaki gelişmeler

Antikor-ilaç konjugatları (ADC’ler) hakkında da haberler vardı

Mehnert, “Antikor-ilaç konjugatları, meme ve mesane kanserinin yanı sıra akciğer ve mide kanserinde de büyük ilerlemeler kaydedilmesi nedeniyle izlenmesi gereken önemli bir alandır” dedi.

Sen nesin?

Antikor-ilaç konjugatları (ADC’ler), temel olarak kemoterapinin toksik hasarına neden olmadan kanser hücrelerine doğrudan saldırmanın bir yoludur. Bağlayıcı bir kimyasal aracılığıyla ilacın kendisine bağlanan monoklonal antikorlardan oluşurlar ve söz konusu kanser hücrelerine doğrudan çarpabilirler.

Günlük İmmünolojide sınırlar ADC’lerin klinik öncesi ve klinik çalışmalarda başarılı olduklarının kanıtlandığını ve hatta bazılarının belirli kanser türlerini tedavi etmek için FDA tarafından onaylandığını bildiriyor. Büyüyen bir alan ve 2023 yılında da herkesin dilinde olmaya devam edecek.

Kanserin nasıl geliştiğinin daha iyi anlaşılması

Hastalığın çeşitli belirtileri ve aldığı formlar göz önüne alındığında kanser, hem doktorları hem de hastaları hayal kırıklığına uğratan daha karmaşık sağlık sorunlarından biridir.

Cancer Research UK araştırma bilgi direktörü PhD Samuel Godfrey, bunun kısmen “kanser gelişiminin şimdiye kadarki en ayrıntılı anlayışını” sağlamayı amaçlayan bir proje olan TRACERx’in çalışmaları nedeniyle değiştiğini söyledi.

OKU  Ham Bal: Çalışma, bu tatlandırıcının kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

“Kanserin hızla değişme yeteneğinin tükenmez olduğunu öğrendik, bu da hastalığın neden bu kadar zorlu olduğunu açıklıyor. TRACERx, bu kadar yüksek düzeyde karmaşıklıkta bile kalıpları tanımanın ve kanser davranışını tahmin etmenin gerçekten mümkün olduğunu gösterdi. Godfrey, Healthline’a şunları söyledi: “Gerçekçi olmak gerekirse, bir gün bir kanserin nasıl gelişeceğini tahmin edebilir ve hatta belki de sorun haline gelmeden müdahale edebiliriz.”

Bispesifik T hücre bağlayıcılarının yükselişi

Mehnert, romanın ortaya çıkışının şunu ekledi: bispesifik T hücre etkileşimcileri 2023’te bir başka önemli kanser gelişimine işaret ediyor.

Bunlar esas olarak kişinin T hücrelerini amaçlanan kanser hücresi hedefine yönlendiren yapay antikorlardır.

BMJ Journal for ImmunoTherapy of Cancer şöyle diyor: “T hücresi reseptörünün özgüllüğü ne olursa olsun, T hücresi repertuarının tamamını tümöre karşı yönlendirebilirler.”

Kanserde hayatta kalmada ilerlemeler

Godfrey ayrıca Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi’nden FOxTROT ve University College London’dan INTERLACE gibi klinik araştırmaların “kanserde hayatta kalma oranlarında önemli ölçüde iyileşme” konusunda umut vaat ettiğini belirtti.

“Bu denemelerde heyecan verici bulduğum şey, atılımların yeni, pahalı ilaçlarla ilgili olmaması, daha ziyade kanıtlanmış, daha ucuz ilaçların kullanılmasıyla ilgili olması” dedi. “Kısacası tedavi sadece bir zamanlama meselesi olabilir.”

Kanser araştırmalarında geleceğe bakmak

Bu uzmanların bahsettiği ilerlemelerin ve atılımların çoğu şu anda test aşamasındadır ve bazılarının kanser tedavisi üzerinde doğrudan, somut bir etki yaratması yıllar alabilir.

Bazıları zaten oyunu değiştiriyor.

Spektrum çok çeşitlidir, tıpkı kanserin dünyanın her yerindeki insanları pek çok ve çeşitli şekillerde etkilemesi gibi.

Ufukta ne gördüğü sorulduğunda Godfrey, şu anda “bilim camiasında çok fazla iyimserlik ve heyecan” zamanı olduğunu söyledi.

“2024’ü sabırsızlıkla beklerken, daha iyi önleme, teşhis ve tedaviye yönelik atılan birçok küçük ama kararlı adımdan özellikle memnunum” diye ekledi. “Kansere karşı savaşmak için kendi bağışıklık sistemimizi kullanma konusunda daha fazla yenilik olacağını düşünüyorum. Kanserin en erken belirtilerini tespit edebilecek teknolojide daha fazla gelişme göreceğiz. Ve yapay zeka [artificial intelligence] Bilim adamlarımızın daha fazlasını yapmasına ve kimlerin hastalık riski altında olduğunu tahmin etmek gibi en zorlu kanser sorunlarının üstesinden gelmesine olanak sağlamaya devam edeceğiz.”

Godfrey, “Daha gidilecek uzun bir yol var, ancak kanserin artık büyük bir sorun olmayacağı bir geleceğe doğru nasıl istikrarlı bir şekilde ilerlediğimizi görmek çok ilham verici” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir