Sağlık

Ozempic aldım, sonra pankreatit oldum

Ozempic aldım, sonra pankreatit oldum

Ozempic’i üç yıl kullandıktan sonra, Dawn Gentle’a ilacın nadir fakat olası bir yan etkisi olan pankreatit teşhisi kondu.

Pinterest’te paylaş
Nadir durumlarda, Ozempic pankreatit, böbrek komplikasyonları ve safra kesesi hastalığı gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Justin Paget/Getty Images

2018’den 2021’e kadar Dawn Gentle, tip 2 diyabetini tedavi etmek için Ozempic’i aldı.

“Biraz kilo verdim ve seviyelerim normal seviyelere indi – bu kısım harikaydı. O sırada doktorum tarafından bana söylenmeyen şey, hayatımı değiştirecek uzun süreli yan etkilerdi” dedi.

2021’de Gentle, aşırı karın ağrısı nedeniyle acil servise koştu. Birkaç testten sonra kendisine pankreas iltihabı ile tanımlanan bir durum olan pankreatit teşhisi kondu.

Pankreas, sindirime yardımcı olan enzimleri salgılayan bir organdır. Ayrıca hücrelerinizin kan dolaşımından glikoz almasına yardımcı olan insülin üretir ve serbest bırakır.

Dr. Rekha B. Kumar, Cornell’de tıp profesörü ve Found’da baş tıp görevlisi.

Kumar, Healthline’a verdiği demeçte, “Pankreatit için diğer risk faktörlerine sahip hastalarda – pankreatit öyküsü, yüksek trigliseritler, yüksek alkol tüketimi veya pankreatite diğer genetik yatkınlıklar – nadir ve daha yaygındır” dedi.

Yüksek amilaz ve lipaz seviyeleri ile ilgili raporlar ve varsayımsal olasılık olsa da, Dr. Endokrinolog ve Amerikan Obezite Tıbbı Kurulu’ndan diplomat Karl Nadolsky: “Rastgele kontrollü çalışmalarda gerçek pankreatit insidansı çok düşüktür ve istatistiksel olarak nedensellik açısından yetersizdir.”

Ozempic neden pankreatite neden olabilir?

Kumar, GLP-1 reseptörü agonistlerinin pankreatite neden olabilmesinin nedeni, ilaçların pankreası insülin üretmesi için uyarmasıdır, “bu nedenle zaten iltihaplı bir organda, bu birisini kenara itebilir” dedi Kumar.

Ozempic, web sitesinde olası ciddi bir yan etki olarak pankreatitten bahsediyor. Ancak Gentle’ın durumunda, olasılığın farkında değildi.

“Bu yan etkiyi hastanenin acil servisine götürüldükten sonra öğrendim. Doktor bana şeker hastalığım için hangi ilacı kullandığımı sordu. Ozempic’i aldığını kendisine bildirdiğimde, “bu ilacı hemen almayı bırak” dedi. Pankreatitime neden oldu” dedi.

Sağlık personeli ağrısını kontrol altına almak için çalışırken bir hafta hastanede kaldı.

Ayrıca teşhis konulduğundan beri dört endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) prosedürü geçirdi. Bir ERCP, teşhis ve spesifik tedavilere yardımcı olmak için üst gastrointestinal (GI) endoskopi ve X-ışınlarını birleştirir.

OKU  Teletıp bağımlılık tedavisine yardımcı olabilir mi?

Pankreas Kanseri ile Yaşamak

Gentle, karın ağrısı nedeniyle test yapılırken daha acı bir haber aldı. Sadece pankreatiti yoktu, aynı zamanda doktorlar pankreasının sonunda kanserli bir tümör keşfettiler.

“Doktora aynı zamanda Ozempic’in alınmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorduğumda, bunun oldukça olası olduğunu söyleme nezaketini gösterdi” dedi.

Ancak Kumar, araştırmanın şu ana kadar GLP-1 ilaçlarının pankreas kanserine neden olduğunu kanıtlamadığını söyledi.

“Bu korelasyon, nedensellik değil. İyi araştırılmış” dedi.

Ozempic, semaglutidin (Ozempic’in genel adı) kemirgenlerde tiroid C-hücresi tümörlerine neden olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, semaglutidin neden olduğu kemirgen tiroid C-hücresi tümörlerinin insanlarla ilişkisi belirlenmediğinden, medüller tiroid karsinomu (MTC) dahil olmak üzere insan tiroid C-hücresi tümörlerine neden olup olmadığı bilinmemektedir.

Nadolsky, kemirgenlerin üzerinde insanlardan daha fazla tiroid C hücresi ve GLP-1 reseptörü olduğuna dikkat çekti.

“Bu nedenle, neden [GLP-1 medicines] Kendisinde veya ailesinde medüller tiroid kanseri veya MENT 2a/b öyküsü olan hastalarda önerilmemektedir” dedi. “Yalnızca yakın tarihli bir vaka kontrol çalışması medüller ve diğer tiroid kanserleri için risk gösterdiğinden, ancak kişisel veya aile tiroid kanseri öyküsü gibi belirli ve önemli risk faktörleri için kontrol olmadığından, bu insanlarda işe yaramadı.”

Mevcut araştırmalar bu tür ilaçların pankreas kanserine (PC) neden olmadığını gösterse de, bazı araştırmacılar kesin sonuçlara varmak için daha fazla araştırma yapılmasını istiyor.

Örneğin bir 2022 gözden geçirmek yayınlanan konuyla ilgili mevcut literatür Dünya Gastroenteroloji Dergisi “PC’nin belirsiz riskleri, inkretin bazlı tedavilerin yararlı pleiotropik etkilerine kıyasla azalmış gibi görünse de … daha yeni incretin bazlı tedavilerle PC’nin teorik olasılığını aklımızda tutmalı ve yeterli bilgiye sahip olana kadar dikkatli olmalıyız. .” veri aldı.”

Gentle’ın deneyimine göre, tip 2 diyabetini tedavi etmek için Ozempic aldığına pişman.

“Hangi yan etkilerin olduğunu ve ne kadar şiddetli olduğunu bilseydim [they could be]Bunun için asla gitmezdim” dedi.

Gentle vakası nadir olmakla birlikte, Ozempic almadan önce dikkate alınması gereken bir takım yan etkiler vardır.

“İnsanlar riskleri tartmalı [versus] Herhangi bir reçeteli veya reçetesiz ilaç almadan önce, doktorunuzun rehberliğinde tüm ilaçların faydalarını ve yan etki risklerini anlayın. Ozempic bir istisna değil,” dedi Kumar.

OKU  45 Yaşından Sonra Orta Bölümünüzde Kilo Almak Gelecekteki Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

Ozempic’in ciddi yan etkileri

Gentle’s gibi nadir durumlarda, Ozempic ciddi yan etkilere neden olabilir. Pankreatite ek olarak, aşağıdaki yan etkiler de mümkündür:

 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
 • Alerjik reaksiyon
 • Diyabetik retinopati (görme kaybına neden olabilen bir göz hastalığı)
 • böbrek komplikasyonları
 • safra kesesi hastalığı

Nadolsky, “İstatistiksel olarak anlamlı, ancak yine çok düşük bir mutlak safra kesesi hastalığı riski var ve bu, diğer prosedürlerden önemli kilo kaybıyla da ortaya çıkıyor” dedi.

O bir işaret etti meta-analiz GLP-1 RA kullanımının, özellikle daha yüksek dozlarda, daha uzun süre ve kilo kaybı için kullanıldığında, artan safra kesesi veya safra yolu hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulan RKÇ’lerin oranı.

Ozempic’in hafif ve yaygın yan etkileri

Ozempic ayrıca aşağıdaki hafif yan etkilere de neden olabilir:

 • geğirme, gaz, mide rahatsızlığı veya mide ekşimesi
 • kabızlık veya ishal
 • baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • göğüste ağrılı yanma hissi
 • Kalp atış hızında hafif artış
 • mide bulantısı ya da kusma
 • karın ağrısı
 • Tat değişiklikleri veya iştah kaybı
 • tükenmişlik
 • Kızarıklık, renk değişikliği veya rahatsızlık dahil olmak üzere enjeksiyon bölgesi reaksiyonları

Kumar, “Hastalar, ciddi yan etkiler olup olmadığını ve ilacın kesilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için herhangi bir yan etkiyi doktorlarına bildirmelidir.” Dedi.

Ciddi olmayan yan etkileri yönetmek için seçeneklerin, dozu azaltmayı veya dozu artırmamayı normal yükseltme planına göre içerebileceğini söyledi.

Kumar, “Bir ilacın yararının riskten ağır bastığı ve yan etkiyi vaka bazında bir antasit veya antiemetik ile geçici olarak tedavi ettiği zamanlar olabilir.” Dedi.

Nadolsky kabul etti. Genel olarak, kilo vermenin kardiyometabolik yararları, glisemik kontrol, kardiyovasküler yararlar ve GLP-1 ilaçlarının sağlayabileceği böbrek yararları, obezitesi olan hastalardaki risklerden daha ağır basar “ve özellikle obezitesi olan ve şiddetli hastalarda, bu gibi komplikasyonlarla ölçüldüğü üzere” Tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık gibi.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic ve Wegovy, alkol kullanım bozukluklarının tedavisinde umut vaat ediyor

Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir