Oyun Haberleri

Kendini eşcinsel olarak tanımlayan tüylü bilgisayar korsanları, ABD’deki en büyük nükleer laboratuvarlardan birine saldırıyor ve ondan ‘IRL kedi kızları’nı araştırmaya başlamasını talep ediyor

A grumpy looking cat atop a laptop.

Binlerce çalışanıyla ABD’nin en büyük nükleer laboratuvarlarından biri olan Idaho Ulusal Laboratuvarı (INL), Sieged Security (stilize edilmiş SiegeSec) grubu tarafından saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanları, çevrimiçi olarak elde edilen verilerin bir örneğini yayınlayan ve laboratuvar özel bir anlaşma yapmadığı takdirde büyük miktarda çalışan verisini yayınlamakla tehdit eden, kendilerini “eşcinsel tüylü bilgisayar korsanları” olarak ilan ediyorlar: “Biz onlarla bir anlaşma yapmaya hazırız.” INL,” diyor SiegeSec gönderinin yanında, “eğer IRL kedi kızları yaratmayı araştırırlarsa bu gönderiyi kaldıracağız.”

Bu, seksi insan-mutant kedilerden oluşan bir ırk yaratmak isteyen tüylülerle ilgili uzun süredir devam eden bir memeye göndermedir ve evet, bu kelimelerin hiçbiri İncil’de yoktur. Veri ihlali çalışan adreslerinden, Sosyal Güvenlik numaralarından, doğum tarihlerinden, numaralardan ve “çok daha fazlasından” oluşuyor! East Idaho News, ilk sızıntıda bazı çalışanlarla iletişime geçtiğini ve bilgilerin doğru olduğunu doğruladığını bildirdi (teşekkürler, The Register).

INL, Idaho Falls’ta bulunuyor ve yaklaşık 6.100 kişiyi istihdam ediyor ve bu şeyin ölçeği neredeyse hayal bile edilemeyecek kadar büyük: 890 mil kare. 1949’dan bu yana INL tarafından 52 reaktör inşa edildi ve işletildi ve eski direktör John Grossenbacher bir keresinde “barışçıl uygulama için nükleer enerjinin tarihi esas olarak Idaho’da yazılmıştır” demişti. Burası kullanılabilir miktarda elektrik sağlayabilecek ilk nükleer jeneratörü geliştirdi.

Kuyu. SiegeSec geçmişte NATO da dahil olmak üzere bazı büyük hedefleri vurmuştu ancak bunun takım elbiseli bazı adamları çekeceği neredeyse kesin. Saldırının laboratuvarla ya da laboratuvarın işleyişiyle ilgili olmadığı, “İnsan Kaynakları hizmetlerine” odaklandığı ve görünüşe göre harici bir tedarikçinin ihlalini içerdiği söylenmelidir.

SiegeSec’in hack hakkındaki herkese açık gönderileri, ne kadar “nefis” ve “çıtır” veriye sahip olduğuyla övünmeden önce “miyav miyav miyav miyav miyav miyav miyav” şeklinde başlıyor. Grubun, kedi kızlar hakkında öneride bulunmadan önce laboratuvarın “erişimimizi gösteren” Oracle yazılımı aracılığıyla kullanıcılara mesaj gönderdiğini de ekledi.

Saldırının kamuoyuna açıklanmasının ardından grubun sosyal medya hesabı şu yorumu yaptı: “Birçok kişi ‘neden?’ diye soruyor. INL ihlali için. Biz kediyiz, ‘neden’ gibi incelikler bizi ilgilendirmiyor.” INL’nin diğer şeylerin yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele çabalarına dahil olduğu hedefe inanmadığını ifade eden ve bilgisayar korsanlarının 12 yaşında olup olmadığını soran bir kişiye yanıt olarak SiegeSec şu yanıtı verdi:

OKU  Jenna Mermerler Artık Evli

Nükleer santraller, kontrol sistemleri siber güvenliği (!), araç testleri, biyoenerji, robotik, nükleer atık işleme ve daha fazlası.

Bunların hiçbiri bana özellikle korkunç gelmiyor ama ben tüylü bir bilgisayar korsanı değilim. INL, ihlalle ilgili bir soruşturmanın sürdüğünü ve federallerin olaya dahil olduğunu söylüyor:

“Bu sabahın erken saatlerinde Idaho Ulusal Laboratuvarı, bunun bir siber güvenlik veri ihlalinin hedefi olduğunu belirledi […] INL, bu olaydan etkilenen verilerin kapsamını araştırmak için FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı’nın Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı dahil olmak üzere federal kolluk kuvvetleriyle temas halindedir.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.