Sağlık

Ozempic ve Wegovy, alkol kullanım bozukluklarının tedavisinde umut vaat ediyor

Ozempic ve Wegovy, alkol kullanım bozukluklarının tedavisinde umut vaat ediyor

Pinterest’te Paylaş
Yeni araştırmalar, Ozempic ve Wegovy gibi GLP-1 ilaçlarının alkol isteğini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Stefan Nikoliç/Getty Images
  • Semaglutid ile tedavi edilen altı hastada alkol kullanım bozukluğu (AUD) semptomlarında azalma görüldü.
  • Uzmanlar, semaglutidin dopamin üzerindeki etkisi nedeniyle yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Dopamin, alkol aldığınızda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan “zevk hormonudur”.
  • AUD’yi tedavi etmek için semaglutid kullanmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Uzmanlar, halihazırda başka kullanım endikasyonlarınız varsa denemeye değer olabileceğini söylüyor.

Göre Ulusal Alkol İstismarı ve Alkolizm EnstitüsüAlkol kullanım bozukluğu (AUD), olumsuz sosyal, mesleki veya sağlık sonuçlarına rağmen alkol tüketimini durdurma veya kontrol etme yeteneğinin bozulmasıyla karakterize edilen bir beyin bozukluğudur.

Bu bozukluğa sahip kişilerin, yaşamları üzerinde olumsuz bir etkisi olsa bile, içki içmeyi bırakma veya kontrol etme yetenekleri zayıftır.

Şu anda AUD’de yalnızca FDA onaylı üç ilaç tedavisi bulunmaktadır: akamprosat, disülfiram ve naltrekson.

Ancak 27 Kasım 2023’te yayınlanan yeni bir vaka serisi var. Klinik Psikiyatri Dergisidiyabet yönetimi ve kilo kaybı gibi kullanımlar için yaygın olarak kullanılan semaglutidin AKB tedavisinde de yararlı olabileceğine dair yeni kanıtlar sunuyor.

Altı hastayı içeren vaka serisi, AKB testi pozitif çıkan bireyleri içeriyordu.

Tüm hastalara kilo kaybı için Ozempic ve Wegovy’nin aktif maddesi olan semaglutid tedavisi uygulandı.

Bununla birlikte, bu bireylerin AUD semptomlarında tesadüfen iyileşme yaşadıkları tespit edildi ve bu, Oklahoma Üniversitesi’nden ilgili bir basın bülteninde “dikkate değer” olarak tanımlandı.

Rapora göre, takip sırasında altı hastanın hepsinde “düşük riskli” alkol kullanımını gösteren AUDIT (Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanımlama Testi) sonuçları vardı. Bu genellikle kişinin içki içmekle ilgili bir sorunu olmadığını gösterir.

Ancak çalışma yazarları, semaglutidin AKB için geçerli bir tedavi olup olmadığını doğrulamak için randomize, plasebo kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu konusunda uyarıyorlar. Ancak bu bozukluğun tedavisinde başka bir etkili araç haline gelme potansiyelinin büyük olduğunu söylüyorlar.

OKU  FDA, Gençlerde Kilo Kaybı için Diyabet İlaç Semaglutide'i (Wegovy) Onayladı

Semaglutid neden alkol isteğini azaltabilir?

Dr. Sertifikalı bir obezite tıbbı uzmanı ve NYU’da tıp alanında klinik öğretim görevlisi olan SoWell Health’ten Alexandra Sowa, diyabet ve obeziteyi tedavi etmek için kullanılan bir ilacın AUD’yi de etkileyebilmesinin şaşırtıcı olmadığını açıkladı.

“GLP-1 ilaçları sadece mideyi etkilemiyor, kalpten beyne kadar her organa etki ediyor” dedi.

Sowa, “Dopaminin, yiyecek, alkol ve hatta video oyunu bağımlılığı gibi bağımlılık sırasında aşırı derecede aktive olan ‘zevk hormonu’ olduğunu uzun zamandır biliyoruz.” diye ekledi.

“GLP-1 ilaçları dopamin salınımını azaltarak aşırı içki içmek gibi önceden ‘ödüllendirici’ davranışları çok daha az zevkli hale getiriyor” diye açıkladı.

Dr. Kurul onaylı bir plastik cerrah ve Pacific Heights Plastik Cerrahi’nin sahibi Jonathan Kaplan, bu yöntemin tırnak yeme, çevrimiçi alışveriş, sigara içme veya e-sigara gibi diğer “OKB benzeri eğilimleri” tedavi etmek için de kullanıldığını göreceğimizi ekledi. .

Semaglutidin uzun vadeli etkileri nelerdir?

AUD tedavi edilebilir bir durum olmadığından, kişinin semptomlarını kontrol altına almak için hayatı boyunca semaglutid alması gerekebilir. Peki uzun vadeli etkileri hakkında ne biliyoruz?

Kaplan şunları söyledi: “Bu ilaç sınıfı 20 yıldan fazla süredir kullanılıyor, dolayısıyla en yaygın yan etkilerin mide-bağırsak (mide bulantısı, kusma, kabızlık ve ishal) olduğunu biliyoruz.”

Uzun vadeli yan etkilerin medüller tiroid kanserini içerebileceğini ekledi. Ancak bunun öncelikle insanlarda değil laboratuvar farelerinde gözlendiğini belirtti.

Kaplan, “Aslında medüller tiroid kanseri insanlarda 30 yılı aşkın süredir nadir ve değişmeden kaldı” dedi.

AUD’daki semaglutidin faydalarının risklerden daha ağır bastığını söyleyerek sözlerini tamamladı.

AUD’si olan kişiler şimdi semaglutid kullanmalı mı?

Sowa, uzun vadeli ayıklık söz konusu olduğunda bile semaglutidin AUD için gerçekte ne kadar işe yarayacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

OKU  Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

“AUD için semaglutidi tek başına tavsiye etmem, ancak bir hasta BMI veya kan şekeri kullanım kriterlerini karşılıyorsa ve aşırı içki içmek bir sorunsa, bu bir kazan-kazan ilacıdır” diye açıkladı.

Kaplan, bu çalışmanın yalnızca altı vaka çalışmasını içerdiğini belirterek Sowa’ya katıldı.

“Başarılı diyebilmek ve bunu tek tedavi olarak önerebilmek için yüzlerce veya binlerce hastanın altın standart çalışması gerekir” diye açıkladı. “Ama kesinlikle umut verici ve bu noktada denememek için hiçbir neden yok.”

Getir

Alkol kullanım bozukluğu (AUD), olumsuz sosyal, mesleki veya sağlık sonuçlarına rağmen alkol tüketimini durdurma veya kontrol etme yeteneğinin bozulmasıyla karakterize edilen bir beyin bozukluğudur.

Şu anda AUD için yalnızca üç ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bununla birlikte, altı hasta üzerinde yapılan küçük bir çalışma, semaglutidin insanların AUD semptomlarını azaltmada “dikkate değer” bir yeteneğe sahip olduğunu buldu.

Bunun nedeni, “zevk” hormonu dopamini etkileyerek içki içmeyi daha az ödüllendirici bir deneyim haline getirmesi olabilir.

Semaglutidin AUD tedavisi için uygun olup olmadığını belirlemek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyulurken, uzmanlar bunun “umut verici” olduğunu ve özellikle diyabet veya obezite gibi başka onaylanmış kullanım endikasyonlarınız varsa denemeye değer olabileceğini söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Sağlık

Ozempic ve Diğer GLP-1 İlaçları Alzheimer Riskini Azaltabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir