Oyun Haberleri

Oyun konsolları artık AMD’nin gelirlerinin dörtte birini sağlıyor

Steam Deck with controllers

Geleneksel görüş, her zaman oyun konsollarının AMD’nin toplam gelirlerine yararlı ama görece küçük bir katkı olduğu şeklinde olmuştur. Bunun tamamen doğru olmadığı ortaya çıktı. Aslında, Sony’nin PS5’i tek başına AMD’nin 2022’deki gelirlerinin %16’sını temsil ediyordu ve muhtemelen gelirlerin dörtte biri Sony ve Microsoft konsollarının birleşiminden geldi.

Bu, resmi bir AMD dosyasına göre (yeni sekmede açılır) (Tom’un Donanımı aracılığıyla (yeni sekmede açılır)). Dosyalama, “31 Aralık 2022’de sona eren yıl için konsolide net gelirimizin %16’sını bir müşteri oluşturuyordu. Bu müşteriye yapılan satışlar, Oyun segmentindeki ürünlerin satışından oluşuyordu.”

Bu müşteri gerçekten sadece Sony ve PS5 olabilir (yeni sekmede açılır), bu da Xbox Serisi konsolları rahatça geride bırakıyor. Tabii ki, AMD sadece PS5’in APU’sundan sorumlu değildi, aynı zamanda Microsoft’un hem X Serisi hem de S konsolları için çipler yarattı. (yeni sekmede açılır).

Her iki konsol için bugüne kadarki genel hacim tahminleri, Sony’nin PS5’ini kabaca 30 milyon ila 32 milyon aralığında, MS Serisi konsollar ise 20 milyonun biraz üzerinde.

AMD, özellikle Microsoft konsolları için gelirleri ayrıntılı olarak açıklamadı, ancak bu rakamlara göre, 30 küsur milyon konsol çipi AMD’nin işinin %16’sıysa, 20 küsur milyon daha kabaca %10 olacaktır ve bu bölgede baktığınız toplam AMD’nin gelirlerinin %25’i bu oyun konsollarından geliyor. Kırmızı takımın yarı özel silikon bölümünden bir çip de taşıyan Steam Deck’i ekleyin ve bu belki de ihtiyatlı bir tahmin.

Hem konsol çipleri hem de PC’ler için GPU’lar dahil olmak üzere AMD’nin genel oyun geliri 2022’de %7 düştü. PC GPU satışlarının geçen yıl önemli ölçüde düştüğünü biliyoruz. (yeni sekmede açılır)AMD’nin CEO’su Lisa Su, “tatillerde oyun konsollarına olan talebin güçlü kalması nedeniyle yarı özel SoC gelirinin yıldan yıla arttığını” gözlemleyerek, genel olarak nispeten mütevazı olan %7’lik düşüş, bu güçlü konsol çipi satışlarını yansıtıyor.

OKU  Yaklaşan bir Minecraft Bedrock dünya düzenleyici modu için kanıtlar artıyor

Bununla birlikte, hem Sony PS5 hem de MS Serisi konsolların olgunlaşmasıyla birlikte, satışlar düzleştiğinden veya düştüğünden ve konsol üreticileri belirli bir platformun yaşam döngüsü boyunca çipler için daha az ödeme yapma eğiliminde olduğundan, bu gelirlerin 2023 ve sonrasında düşmesi muhtemeldir.

AMD’nin grafik kartları, genel işinin giderek küçülen bir parçası gibi görünüyor. (İmaj kredisi: Gelecek)

Kayıt için AMD, oyun yongalarından 6,8 milyar dolar, veri merkezi yongalarından 6 milyar dolar, PC işlemcilerinden 6,2 milyar dolar ve gömülü yongalardan 4,5 milyar dolar gelir elde etti.

2022’de veri merkezinden sağlanan bu 6 milyar dolar, AMD’nin 2021’de kazandığının iki katına çıkıyor. Dolayısıyla şirketin serveti, şu anda oyun donanımları da dahil olmak üzere dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan hızla veri merkezi donanımına ve konsollara doğru kayıyor.

Bu şeyler kaçınılmaz olarak döngüseldir. Pandemi boyunca oldukça fazla yükseltme döngüsünden geçen CPU ve GPU satışları düştü. Nvidia RTX 30 serisini satın alan oyuncular için (yeni sekmede açılır) ve AMD RX 6000 serisi GPU’lar (yeni sekmede açılır) veya son birkaç yıldaki Intel 12. Nesil CPU’lar veya AMD Ryzen 5000 serisi yongalar, özellikle grafik kartı fiyatlarının nasıl arttığı göz önüne alındığında, en son donanım tartışmalı olarak çok zorlayıcı değil.

Her neyse, şu anda eski güzel oyun bilgisayarı AMD için bir azınlık işletmesi gibi görünüyor. Bu, gelecekte daha iyi donanımları daha düşük fiyatlarla umut eden PC oyuncuları için biraz rahatsız edici bir durum.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

OKU  AMD'nin Ryzen 8000 APU'larına ilişkin ayrıntılar sızdırıldı; sekiz çekirdekli 8700G, 12 CU ile listenin başında yer alıyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.