Sağlık

Paxlovid, uzun süreli COVID riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Paxlovid, uzun süreli COVID riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaşın
Paxlovid, 12 yaş ve üzeri kişilere reçeteyle verilmektedir. İsrail Sebastian/Getty Images
 • Araştırmacılar, antiviral ilaç Paxlovid’in uzun süreli COVID riskini azaltabileceğini söylüyor.
 • COVID-19’a yakalandıktan sonra Paxlovid’i alan gazilerin elektronik kayıtlarını inceledikten sonra değerlendirmelerini yaptılar.
 • Paxlovid’in COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalık riskini azalttığı zaten gösterilmiştir.

Yeni bir ön araştırmaya göre, hastaneye yatış ve hastalıktan ölüm riskini azaltmak için COVID-19’u tedavi etmek için kullanılan bir antiviral ilaç olan Paxlovid, uzun süreli bir COVID şansını da azaltabilir.

Araştırmacılar, COVID-19 için pozitif test yapan gazilerden 56.000’den fazla elektronik kaydı analiz etti ve 9.000’den fazlası Paxlovid ile tedavi edildi.

Katılımcıların medyan yaşı 65 idi ve 1 Mart 2022 ile 30 Haziran 2022 arasında COVID-19 teşhisi kondu.

Hiçbiri pozitif test sonucu gününde hastaneye kaldırılmadı, ancak hepsinde ileri yaş, diyabet veya sigara içme gibi ciddi bir durum için en az bir risk faktörü vardı.

Araştırmacılar, Paxlovid ile tedavi edilenlerin aşağıdakiler gibi uzun süreli bazı COVID semptomları geliştirme riskinin %26 oranında azaldığını bildirdi:

 • kalp hastalığı
 • kan hastalıkları
 • tükenmişlik
 • karaciğer hastalığı
 • böbrek hastalığı
 • Kas ağrıları
 • Nörobilişsel bozukluklar
 • nefes darlığı

Sonuçlar öksürük veya yeni diyabet tanıları için istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Çalışma sınırlamaları şunları içerir:

 • Katılımcıların çoğu beyaz ve erkekti.
 • Araştırmacılar, yalnızca 12 uzun COVID semptomunu değerlendirirken, bu durumdaki kişiler çeşitli semptomları tanımladılar.

Çalışma ne hakemli ne de bir tıp dergisinde yayınlandı.

“Bu, VA popülasyonu ile sınırlı ve tıbbi ve istatistiksel uzmanlar tarafından gözden geçirilmemiş bir ön bulgu olmasına rağmen, Paxlovid ile kimin tedavi edilmesi gerektiği sorusuna büyük karmaşıklık katıyor” dedi. David Cutler, California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde birinci basamak hekimi.

“Herhangi bir tıbbi tedavide olduğu gibi, her tedavinin faydaları, mevcut diğer tedavilerle ilişkili risklerine karşı tartılmalıdır. Cutler Healthline’a verdiği demeçte, Ulusal Sağlık Enstitüleri, yüksek riskli hastalarda COVID için birinci basamak tedavi olarak Paxlovid’i kurdu.”

Paxlovid nedir?

Paklovid şiddetli COVID-19 hastalığı geliştirme riskini azaltmak için birlikte çalışan iki ilacı (nirmatrelvir ve ritonavir) birleştiren bir antiviral ilaçtır.

OKU  Stres biyolojik yaşınızı artırabilir. Bunu nasıl tersine çevireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

12 yaşından büyük insanlar için kullanılabilir.

Yeni ön çalışma, Paxlovid almanın uzun süreli COVID riskini de azaltıp azaltamayacağını inceledi.

Cutler, “Hastalığın ilerlemesi açısından yüksek risk altındaki kişiler için akut COVID’i tedavi etmek için FDA tarafından acil kullanım için onaylanan yeni bir ilaçtır.” Dedi. “Fetus veya yenidoğan için herhangi bir risk tespit edilmemesine rağmen, hamilelikte veya emzirme döneminde kullanılması onaylanmamıştır. Paxlovid tedavisinin başlamasından 7 ila 10 gün sonra akut COVID’nin tekrarladığı bir rebound fenomeni bildirilmiştir. Ancak aynı geri tepme hiçbir tedavi uygulanmadan rapor edildi. Yani geri tepmenin anlamı bilinmiyor.”

Tedavi reçete gerektirir ve semptomların başlamasından sonraki 5 gün içinde başlanmalıdır. Beş gün boyunca iki günlük doza bölünmüş bir blister pakette gelir. Böbrek hastalığı olan veya böbrek hastalığı riski yüksek olan kişiler için daha düşük bir doz reçete edilebilir.

Uzmanlar, hamile kadınların Paxlovid almaması gerektiğini söylüyor.

“Şu anda Paxlovid genellikle hamile veya emziren kadınlar için önerilmemektedir” dedi Dr. California’daki MemorialCare Long Beach Tıp Merkezi’nde göğüs hastalıkları uzmanı ve kritik bakım tıbbı uzmanı Jimmy Johannes Healthline’a verdiği demeçte. “Bu ilaç hamilelik veya emzirme döneminde çalışılmamıştır ve fetüs veya bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir.”

Paxlovid’in faydaları

Paxlovid’in aşılı ve takviyeli aşısız bireylerde ve ilk enfeksiyonunu ve sonraki enfeksiyonu olan kişilerde uzun süreli COVID riskini azalttığı gösterilmiştir.

“Deneyimlerime göre Paxlovid, COVID’in yoğunluğunu ve süresini etkili bir şekilde azaltır. Aşılamanın yanı sıra, Covid artık endemik ve mevsimsel viral hastalıklarımızdan biri gibi göründüğü için salgınlarla savaşmanın daha iyi yollarından biri” dedi. California, Mission Viejo’daki Providence Mission Hastanesi’ndeki acil servis direktörü Jim Keany.

“Çoğu hasta, Paxlovid ile tedaviye başladıktan sonraki 24 saat içinde daha iyi hissettiğini bildiriyor. Bazıları bana saatler içinde kendilerini daha iyi hissettiklerini söylediler,” dedi Keany Healthline’a. “Bazı hastalar, Paxlovid’i aldıktan sonra semptomlarda kötüleşme yaşarlar. Bu nispeten yaygındır, Paxlovid alan kişilerin yüzde 4 ila 8’inde ilacı bıraktıktan sonra bazı geri tepme semptomları görülür. Bu olduğunda, hastalar ilk belirtiler ortaya çıktığında olduğu gibi tekrar hasta hissederler. Nadiren daha kötü semptomlarla bir geri tepme meydana gelir.

OKU  Nick Jonas, teşhis konmadan önce tip 1 diyabetin bu 4 yaygın belirtisine sahip olduğunu söyledi.

Uzun-COVID nedir?

Cutler, “Soğuk algınlığı, grip ve RSV gibi diğer viral enfeksiyonlara kıyasla COVID’nin benzersiz bir yönü, akut enfeksiyon temizlendikten sonra kalıcı semptomlara neden olma eğilimidir.” Dedi. “Bu kronik ve bazen engelleyici durum yaygın olarak uzun süreli COVID olarak bilinir ve tıbbi olarak COVID’nin akut sonrası semptomları (PASC) olarak adlandırılır.”

Çoğu insan COVID-19’dan birkaç hafta içinde iyileşir. New York Eyaleti Sağlık Departmanına göre, diğerleri virüsün akut aşamasından çıktıktan haftalar veya aylar sonra semptomlara sahip olmaya veya yenilerini geliştirmeye devam ediyor.

Uzun süreli bir COVID’nin en yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

 • tükenmişlik
 • bilinç kararması
 • Ateş
 • Nefes almada zorluk veya nefes darlığı
 • Öksürük
 • göğüs ağrısı
 • çarpıntı veya çarpıntı
 • baş ağrısı
 • uyku bozukluğu
 • uyuşukluk
 • Koku veya tat değişiklikleri
 • Mide ve sindirim sorunları
 • eklem veya kas ağrısı
 • döküntü
 • Adet döngüsündeki değişiklikler

Altta yatan sağlık sorunları olan veya aşılanmamış şiddetli COVID’li kişiler, uzun vadeli semptomlar geliştirme riski daha yüksektir.

Uzun süreli COVID ile nasıl başa çıkılır?

Şu anda uzun süreli COVID için bir tedavi yoktur, ancak sağlık uzmanınız semptomlarınızı ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilir.

Johannes, “Uzun süreli COVID bir halk sağlığı sorunudur ve şimdiye kadar nasıl tedavi edileceği hakkında fazla bir şey bilmiyoruz.” Dedi. “Bu çalışma, COVID-19 enfeksiyonundan hemen sonra alınan Paxlovid’in ciddi hastalık için en az bir risk faktörü olan hastalarda uzun süreli COVID riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.”

“İlginç bir şekilde, bu çalışma Paxlovid’in aşılanmış veya daha önce enfeksiyon öyküsü olanlar için bile uzun vadeli COVID riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgu, COVID-19’a karşı yerleşik bağışıklığı olan kişiler için Paxlovid’i önermek için ek gerekçe sağlayabilir” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir