Sağlık

MERS: Virüs hakkında bilmeniz gerekenler ve Dünya Kupası’ndan sonra yayılıp yayılmayacağı

MERS: Virüs hakkında bilmeniz gerekenler ve Dünya Kupası'ndan sonra yayılıp yayılmayacağı

Pinterest’te paylaş
Maja Hitij – FIFA/Personel/Getty Images
  • Birleşik Krallık’taki ve başka yerlerdeki sağlık yetkilileri, Dünya Kupası taraftarlarını MERS semptomunun farkında olmaları konusunda uyarıyor.
  • MERS, solunum problemlerine neden olabilen viral bir hastalıktır.
  • Hastalık bazı Orta Doğu ülkelerinde develerde endemiktir.

Katar’daki FIFA Dünya Kupası, en büyük futbol müsabakasını izlemek için yüzbinlerce insanı bir araya getirdi.

Kutlamalar sırasında bazı sağlık uzmanları, bir virüsün kalabalıklar arasında yayılma olasılığına karşı uyarıda bulunuyor.

Bu durum denir Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS)).

MERS nedir?

MERS, en yaygın olarak develere ve onların et ve süt gibi yan ürünlerine maruz kalmayla ilişkilendirilen bir koronavirüs türüdür.

Hastalık ilk olarak 2012 yılında tanımlandı.

COVID-19’a neden olan koronavirüs SARS-CoV-2’den farklı olarak MERS, bir pandemide dünya çapında geniş çapta yayılmadı.

İlk tespitten bu yana dünya çapındaki vaka sayısı, 185 doğrulanmış vaka dahil 2.600 olarak kaydedildi. 2015 yazında Güney Kore’de bulundukarşılık gelen neşter.

Uyarılar, Avustralya ve İngiltere gibi daha büyük Dünya Kupası taraftar birliğine sahip bazı ülkelerden gelirken, Dr. New York Tıp Koleji’nden Robert Almer, bölgeye seyahat eden veya hasta olan biriyle temas halinde olanların enfeksiyon risklerinin farkında olmaları gerektiğini ve bu endişelerini sağlık uzmanlarına en iyi nasıl ileteceklerini söyledi.

“Bu grip benzeri semptomları yaşıyorsanız ve yakın zamanda Arap Yarımadası ülkelerine yaptığınız bir geziden döndüyseniz, kesinlikle en azından tıbbi yardım almanız ve seyahat geçmişinizi belirtmeniz istenmelidir.”
CDC’nin sahip olduğu Sağlık Pratisyenleri için Yönergeler MERS için test yapmak isteyenler ve ABD’nin test etme yetenekleri var.

ABD’de geniş çapta yayılması pek olası değil ve CDC ABD’de resmi olarak yalnızca iki vaka bildirdi, her ikisi de 2014’te.

OKU  Tuttuğunuz takım için tezahürat yapmak neden ruh sağlığınıza da fayda sağlayabilir?

doktor California-Irvine Üniversitesi’nde profesör ve şu anda Stanford Küresel Sağlıkta Yenilik Merkezi’nde misafir profesör olan PhD Dele Ogunseitan, Dünya Kupası’nın halk sağlığı camiasında bazılarını endişelendiren bir deve festivaliyle aynı zamana denk geldiğini söylüyor. MERS riski.

“Bir tür endemik[camel] Orta Doğu’da nüfus. Bir de deve gösteri festivali olarak dünyanın dört bir yanından futbolseverleri aynı ülkede aynı anda buluşturan bir festivaliniz varsa; Doktorlar ve küresel sağlık güvenliği savunucuları endişelenmeli.”

MERS’in belirtileri

belirtiler Viral hastalık şunları içerir:

  • nefes darlığı
  • Ateş
  • Öksürük
  • İshal
  • bulantı kusma

CDC, MERS’li 10 kişiden yaklaşık 3 ila 4’ünün öldüğünü bildiriyor.

Nadir bir hastalık

Dr. Nevada Üniversitesi-Las Vegas Halk Sağlığı Okulu’ndan PhD Brian Labus, genel halkın bu aşamada MERS’ten korkmaması gerektiğini söyledi.

“Bunu bildiğimiz 10 yılda yaklaşık 2600 vaka oldu ve bu yıl genel olarak sadece bir avuç vaka oldu. Yani bu gerçekten nadir görülen bir hastalıktır. Özellikle RSV, COVID ve grip gibi şeylerin şu anda ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, solunum yolu hastalığı olan birini gördüğünüzde düşüneceğiniz ilk şey bu değildir.

öğrenilecek dersler

MERS, COVID-19 ile ortak bir bağlantı paylaştığından, ikisinin nasıl karşılaştırıldığını sormak doğru olur.

doktor Bulaşıcı hastalıklar alanında 40 yılı aşkın bir süredir çalışan ve şu anda ACCESS Health International’ın Başkanı ve Başkanı olan PhD William Haseltine, MERS’in bize kontrol edilmediği takdirde COVID’in ne kadar ölümcül olabileceğini öğrettiğini söylüyor.

“COVID mutasyonlarının daha ölümcül hale gelme riski yüksek. MERS’ten alınacak ders, bu virüslerin ne kadar ölümcül olabileceğidir.”

Ancak, MERS’in daha yaygın olduğu bir bölgeye seyahat ediyorsanız, risk azaltma önerisi kolaydır.

“Bunu yapacak insanlara tavsiye ederim [the] FIFA [World Cup] develerden uzak durmak. Ancak aksi halde enfekte olma ihtimalleri çok düşük.”

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

Ogunseitan, devam eden bir pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte artık COVID-19’un yayılmasını azaltmak için kullandığımız aynı risk azaltma stratejilerini kullanabileceğimizi söylüyor.

“MERS 2012’de çok korkutucuydu. Ve hala korkutucu çünkü bildiğimiz kadarıyla daha ölümcül. COVID olarak. Ancak insanlar COVID’i önleyebilecek hijyen uygulamalarının daha fazla farkındalar ve bu nedenle tüm bu hijyen uygulamaları hakkında daha fazla farkındalık, ancak muhtemelen biraz daha fazla yorgunluk var.”

tedavi ve önleme

MERS enfeksiyonunu önleyebilecek bir aşı bulunmamakla birlikte, ilk kez bulaşmayı önlemenin en sık belirtilen yöntemi çiğ deve sütü ve etinden kaçınmaktır. İnsandan insana bulaşma nadir olsa da, daha yüksek riskli bölgelere seyahat edenler, yakın temaslarının yanı sıra semptomlarının da farkında olmalıdır.

Amler, MERS tedavisinde ana odağın hastalığın semptomlarını tedavi etmek olduğunu söyledi.

Amler, “Öksürüğü nasıl yöneteceğimizi biliyoruz,” dedi. “Ve nefes darlığı çeken insanların bazen solunum desteğine ihtiyaç duyduklarını biliyoruz, buna solunum desteği diyoruz, bu da biraz oksijene ihtiyaç duyabilecekleri anlamına geliyor.”

Araştırma yayınlandı 2020’de Pan African Tıp Dergisi MERS’in diğer koronavirüslere göre böbrek sorunlarına neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu ve Amler ayrıca hastaları susuz bırakmamanın, özellikle ishal gibi semptomları varsa, virüse sahip olanlara bakmanın anahtarı olduğunu söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Amerikan Samoası'nda kızamık salgını hasta 49 belirtileri nelerdir?

Sağlık

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Sağlık

Tuttuğunuz takım için tezahürat yapmak neden ruh sağlığınıza da fayda sağlayabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir