Oyun Haberleri

Activision Blizzard’ı satın aldığını duyurduktan bir yıl sonra Microsoft, 10.000 çalışanını işten çıkarıyor

Satya Nadella

Microsoft CEO’su Satya Nadella bugün şirketin 10.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. (yeni sekmede açılır) “maliyet yapımızı gelirimizle ve müşteri talebini gördüğümüz yerle uyumlu hale getirme” çabasının bir parçası olarak.

Microsoft’un toplam çalışan sayısının nispeten küçük bir dilimini temsil etmesine rağmen, şaşırtıcı sayıda iş kaybı var: Nadella bugün yayınlanan notta, kesintilerin şirketin dünya çapında yaklaşık 221.000 çalışanı olduğu tahmin edilen iş gücünün yüzde beşinden azını oluşturduğunu söyledi. (yeni sekmede açılır).

Bazı çalışanlara işten çıkarılmaları bugün bildirilecek, ancak kesintiler Microsoft’un 2023 mali yılının 31 Mart’ta sona eren üçüncü çeyreğine kadar devam edecek. donanım portföyümüz ve çalışma alanlarımızda daha yüksek yoğunluk oluşturduğumuz için kira birleştirme maliyeti.”

Kesintilerin nerede yapılacağı henüz kamuoyu tarafından bilinmiyor. Bir Bloomberg (yeni sekmede açılır) Rapor, şirketin mühendislik bölümlerinin hedef alındığını söyleyen bir kaynaktan alıntı yaparken, başka bir kaynak da şirketin mühendislik bölümlerinin hedef alındığını söyledi. (yeni sekmede açılır) Kaynaklar, Starfield geliştiricisi Bethesda Softworks ve Halo studio 343 Industries’deki çalışanların da işten çıkarılacağını söyledi. Xbox baş mühendisi Gary Waliczek ayrıca silindikten sonra bir tweet’te oyun bölümlerinin etkileneceğini söyledi.

Nadella, işten çıkarmaların, Covid-19 salgınının ilk yıllarında hızlanan dijital harcamalardaki yavaşlamanın yanı sıra yaklaşan bir durgunlukla ilgili daha geniş bir sektör endişesi nedeniyle gerekli olduğunu söyledi.

Nadella, “Bunlar, bu sektörde platform değişikliklerine uyum sağlamayan hiç kimseyi affetmeyen önemli bir şirket olarak kalmak için 47 yıllık tarihimiz boyunca yaptığımız türden zor seçimler” dedi.

Kesintiler, Microsoft’un yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam eden Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın almayı planladığını açıklamasından bir yıl sonra geldi. Bu satın alma, şu anda Sony ve diğerleri gibi düzenleyici karışıklıklardan geçiyor. (yeni sekmede açılır) Bethesda’yı satın aldıktan sonra Microsoft’un oyun endüstrisinde daha da büyük bir dilime sahip olmasını engellemeye çalışıyor.

OKU  İptal edilen Duke Nukem 3D versiyonu, sızan en son Duke projesidir

Microsoft, 2023 mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını 24 Ocak’ta açıklayacak. Microsoft ilk üç ayda 50,1 milyar dolar kazandı (yeni sekmede açılır) mali yılın sonunda 17.6 milyar dolar net gelir elde etti.

Hisse senedi ödülleri dahil, Nadella 2022’de 54,95 milyon dolar kazandı. Bir sonraki en çok tazmin edilen yönetici, 26,3 milyon dolar alan CFO Amy Hood oldu.

Microsoft, son aylarda büyük işten çıkarmalar ilan eden tek büyük teknoloji şirketi değil. Kasım 2022’de Facebook ana şirketi Meta (2022 MY 3. Çeyrek net geliri 4,4 milyar dolar) 11.000’den fazla çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurdu. (yeni sekmede açılır)ve Ocak ayında Amazon (2022 MY 3. Çeyrek net geliri 2,9 milyar dolar) 18.000’den fazla çalışanını işten çıkaracağını söyledi. (yeni sekmede açılır) 2023’ün başlarına kadar.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.