Oyun Haberleri

Video, Eski Grafiklerin CRT TV’lerde Neden Daha İyi Göründüğünü Gösteriyor

Video Shows Why Older Graphics Looked Better on CRT TVs

Bugün ortalıkta dolaşan bir video, 8 ve 16 bit grafiklerin eski CRT TV’lerde modern TV’lere kıyasla nasıl göründüğünü gösteriyor. 8 ve 16-bit oyun grafikleri, bazılarının 1990’larda ve hatta 2000’lerin başında çocukken kullandığı eski CRT TV’lerde fark edilir derecede daha iyiydi. Oyunda sadece nostalji değil. Eski oyunlar, tasarlandıkları ekran çözünürlüklerinde daha iyi görünür.


Retro oyunlar, modern bir ekranın doldurabileceğinden çok daha az piksele sahiptir. 3.840 x 2.160 çözünürlüğe sahip bir 4K TV’de 256 piksel x 240 olan 8 bitlik bir oyun oynamak, modern bir TV’den çok daha ince ayrıntılar için tasarlanmış bir ekranda basit, bloklu görüntüleri ve birçoğunu göstermesini istemektir. O eski sararmış Super Nintendo, TV’nin yansıtmak için kullandığından daha az piksel pompaladığından, modern LCD TV, ekranda küçücük bir nokta olmaması için görüntüyü birkaç kez genişletmek zorundadır. Buna yükseltme denir ve retro oyunlarda bulanıklığa yol açar.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Birisi Minecraft’ta Kendi Oyunlarını Oynayan 8 Bitlik Bir İşlemci Yaptı

TikTok kullanıcısı @gxssxca tarafından oluşturulan bu video, LCD/LED TV’lerde çok daha kötü görünürken CRT TV’lerde çok daha uyumlu görünen 8 ve 16 bit video oyun sanatının güzel bir örneğini sunuyor. Videodaki bazı görüntüler söz konusu olduğunda, örneğin Drakula’nın kalevanyaorijinal hissinin çoğunu koruyor ancak saç ve gözlerdeki daha ince ayrıntılar birlikte bulanıklaşıyor.

Modern TV’lerin karşılaştığı sorun, görüntüleri daha az pikselle görüntüleyen bir TV için tasarlanmış bir görüntüyü yükseltmeye çalıştıklarında ortaya çıkar. Ardından bu görüntüyü, modern TV’lerin yapmadığı bir dizi yatay çizgi olarak yansıtır. Bu o kadar hızlı oluyor ki, bazı oyuncular eski CRT TV’lerin görüntüleri her seferinde bir yatay çizgi gösterdiğini ve aslında tarama adı verilen bir işlemle diğer tüm satırları boş hale getirdiğini fark etmemiş olabilir.

OKU  İnternet karesi: Oyun Ödülleri'nde meme çökerttikten sonra, 'reform görmüş ortodoks haham' Bill Clinton, Elden Ring'e geliyor

Başka bir deyişle, o ilkel video oyunu görüntüleri bile, o gün oynatıldıkları CRT’ler için çok küçüktü. Bu boş yatay çizgilerle yapay olarak genişletilmeleri gerekiyordu. Gösterişli modern TV’lerin bu eski CRT video oyunu görüntülerini nasıl yansıtacakları konusunda hiçbir fikirleri yok, bu yüzden yapmayı bildiği tek şeyi yapıyor: lüks, bu da bulanıklık yaratıyor, bu da Princess Peach’i eriyormuş gibi gösteriyor.

DAHA: Stardew Valley, Haunted Chocolatier 16-Bit Oyunların Hala Popüler Olabileceğini Kanıtlıyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Destiny 2 Planing Devasa Sezon Ortası Silah Hasarı Güçlendirmeleri

Oyun Haberleri

Bu sürükleyici lo-fi simülasyon oyununda bir bataklık şeytanı olun, kaosa neden olun, bir şeyler çalın

Oyun Haberleri

Genshin Impact Player 65 Karakterin Tümünü Seviye 90'a Getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir