Sağlık

Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının gizli tehlikeleri

Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının gizli tehlikeleri

Pinterest’te paylaş
Bazı reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, yüksek tansiyonu olan kişiler için riski önemli ölçüde artırabilir. Kathrin Ziegler/Getty Images
 • Öksürük ve soğuk algınlığı yılın bu zamanında ortaya çıktığı için, yüksek tansiyonu olan kişiler tezgah üstü (OTC) ilaçlara dönerken dikkatli olmalıdır.
 • Uzmanlar, bazı yaygın OTC ilaçlarının yüksek tansiyonu olan kişilerde yan etkilere neden olabileceğini söylüyor.
 • Tansiyonunuzun düzenli kalmasını sağlamak için neyin güvenli olduğu konusunda doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Kış, öksürük, soğuk algınlığı ve grip semptomlarıyla birlikte gelir ve insanları rahatlama arayışına gönderir.

“Eczane veya bakkal reyonlarında yürürseniz ve bu öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına bakarsanız, insanlar virüslerle mücadele ettikleri için yarı boş veya neredeyse boş raflar görürsünüz.” UTHealth Houston’da bir kardiyolog ve Houston’daki Memorial Hermann olan Wafi Momin, Healthline’a söyledi.

Hastası Sherry onlardan biriydi. Burnu tıkalı ve kötü bir öksürüğü vardı ve rahatlamak için reçetesiz satılan ilaçlar için eczaneye gitti. Yüksek tansiyonunu etkilemeyecek ilaçlar alması gerektiğini bildiği için güvenli görünen ilaçları seçti.

Sherry, Healthline’a “Kutunun ön tarafında yüksek tansiyonu olan kişiler için olduğu yazıyordu” dedi.

Ancak iki gün sonra, Momin’e planlanmış bir ziyareti sırasında, 177’lik bir sistolik okumada, kan basıncının tehlikeli derecede yüksek olduğunu keşfetti. Sağlıklı bir değer 120’nin altındadır.

“Doktorum bana sorduğunda çok kötü öksürüğüm olduğunu ve ilacı iki gündür kullandığımı söyledim. Markasını söylediğimde içindekilere hızlıca baktı ve almayı bırakmamı istedi” dedi.

Sherry, kendisi için güvenli görünen bir OTC ilacı özenle ararken, OTC ilaçların ve diyet takviyelerinin, bu durumdaki insanlara zararlı olabilecek çeşitli bileşenler içerdiğinden habersizdi.

Momin, “Bazen bir bileşen, belirli bir dekonjestan veya ağrı kesici içinde olmadığı için pazarlanır, ancak dikkatli olmalı ve bu ilaçlardaki herhangi bir aktif bileşen veya ilaca bakmalıyız.” Dedi.

Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının çoğu kombinasyon ürünleridir.

the Gıda ve ilaç yönetimi kombinasyon ürünlerini ilaçları, cihazları ve/veya biyolojik ürünleri birleştiren terapötik ve teşhis ürünleri olarak tanımlar.

BuzzRx klinik danışmanı PharmD’den HaVy Ngo-Hamilton, Healthline’a verdiği demeçte, “Kombine ürünler çekici çünkü daha az hap alma rahatlığı sunuyorlar ve ilaç almayı hatırlamama olasılığını azaltıyorlar.”

OKU  Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

OTC ürünleri çok yaygın olduğundan, insanların etkilerini hafife alma eğiliminde olduklarını gördü.

“Bu tezgah üstü öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları üzerindeki etiketler genellikle göz ardı ediliyor veya göz ardı ediliyor; Sonuç olarak, insanlar bu şişelerin ne içerdiğini ve içeriklerinin neler yapabileceğini bilmiyorlar” dedi Ngo-Hamilton.

OTC ilaçları yüksek tansiyonu olan kişiler için neden tehlikeli olabilir?

OTC ilaçlarının soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı nasıl çalıştığının arkasındaki bilim, insanların ne kadar tehlikeli olabileceklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Örneğin, reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının çoğunda bulunan ana etken maddeler öksürük kesiciler, ağrı kesiciler, antihistaminikler, balgam söktürücüler ve dekonjestanlardır.

Ngo-Hamilton, “Yüksek tansiyonunuz varsa, dekonjestanlara dikkat etmelisiniz” dedi.

Psödoefedrin ve fenilefrin bileşenleri genellikle dekonjestanlarda bulunur ve bunlardan kaçınılmalıdır. Sıklıkla Mucinex-D, Advil-D ve Sudafed Cold and Cough’da olduklarını belirtti.

Dekonjestanlar, burun pasajları ve sinüslerdeki kan damarlarının daralmasına veya daralmasına neden olarak burun dokularının iltihaplanmasını ve şişmesini azaltarak burun tıkanıklığını daha iyi hissettirdiği için tıkanıklıktan semptomatik rahatlama sağlar.

Etkili olmakla birlikte, Momin vücuttaki diğer kan damarlarının büzülme etkilerine karşı bağışık olmadığına dikkat çekti.

“Vücudunuzdaki diğer kan damarları daraldıkça daralma yaşarsanız, yüksek tansiyon ve hatta artmış kalp atış hızı dönemleriniz olabilir, bu da kalp hastalığı öyküsü olan kişilerde aşırı strese veya kalp hastalığı olan kişilerde kan basıncının kötüleşmesine neden olabilir. Kalp hastalığı yüksek tansiyona neden olabilir” dedi.

Momin, reçetesiz satılan grip ilaçlarında psödoefedrin ve fenilefrinin de yaygın olduğu konusunda uyardı. Anında rahatlama sağlamada çok iyi çalıştıkları için, insanlar genellikle bu ilaçlara birkaç gün güvenirler.

“[If] 7/24 her 6 ila 8 saatte bir, tavsiye edildiği gibi veya hatta bu ilaç kutularında veya şişelerinde önerildiği şekilde alıyorsunuz, o zaman sorun, bu ilaçları sürekli uygulamanın bileşik bir etkiye sahip olabilmesidir ”dedi.

OTC ilaçlara karşı olumsuz bir reaksiyona işaret edebilecek semptomlar

Bu şunları içerebilir:

 • Artan kalp atış hızına bağlı çarpıntılar
 • Yüksek tansiyonun neden olduğu baş ağrısı, baş dönmesi ve bulanık görme
 • Altta yatan bir kalp rahatsızlığınız varsa anjina veya göğüs rahatsızlığı, nefes darlığı veya konjestif kalp yetmezliği B. kalp krizi veya koroner arterlerin tıkanması
OKU  Çok fazla veya çok az uyku hastalık riskinizi artırabilir

Ek olarak, genellikle soğuk algınlığı ve grip semptomları için kullanılan ibuprofen ve naproksen sodyum gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), sıvı tutulmasına yol açabilen sodyum tutulmasına neden olabilir.

Momin, sıvı tutulmasının vücutta şişmeye ve konjestif kalp yetmezliği olan kişilerde nefes darlığının kötüleşmesine neden olabileceğini söyledi.

Soğuk algınlığı ve grip ilaçlarına ek olarak, Amerikan kalp derneği aşağıdaki ilaç ve maddelerin de kan basıncını artırabileceğine dikkat çekiyor:

 • kafein
 • alkol
 • Oral kontraseptifler
 • amfetaminler
 • antidepresanlar
 • Klozapin ve olanzapin gibi atipik antipsikotikler
 • Prednizon ve metilprednizolon gibi sistemik kortikosteroidler
 • keyif verici ilaçlar

Yüksek tansiyon için hangi soğuk algınlığı ve grip ilaçlarını alabilirim?

Genel olarak Momin, altta yatan kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyonu olan, soğuk algınlığı ve grip semptomları olan ve rahatlamak isteyen kişilerin, nemli kalmak ve dinlenmek için antihistaminiklere ve tuzlu burun durulamaları gibi doğal ilaçlara güvenmeleri gerektiğini söyledi.

OTC ilaçları ile ilgili olarak Ngo-Hamilton, bir dekonjestan içermediği için Coricidin HBP’yi önerdi.

Ancak, herhangi bir ilaç veya doğal ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun.

“İlaç etkileşimleri, günlük pratiğimizde yaptıklarımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. İlaç listelerini gözden geçirir, reçete edilen bazı ilaçların diğer reçeteli ilaçlarla etkileşime girmemesini ve yan etkilere neden olmasını sağlarız. Bu reçetesiz satılan ilaçların da aynı şekilde incelenmesi gerekiyor” dedi.

Reçeteli ilaç kullanıyorsanız ve soğuk algınlığınız varsa, yardım istediğiniz semptomları ayrıntılı olarak doktorunuza mesaj atmanız gerektiğini söyledi. Sonra geçici bir rahatlama için ne alabileceğinizi sorun.

Eczaneye gitmeden önce doktorunuza ulaşamazsanız eczacı ile görüşün.

“[They] yüksek tansiyonunuz varsa güvenli bir öksürük ve soğuk algınlığı ürünü seçmenize yardımcı olabilir. Bu, ilaçlarınızı her zaman doldurduğunuz eczane ise, eczacınız hangi ilaçları aldığınızı görebilir ve satın almak istediğiniz OTC ürününün mevcut ilaçlarınızla etkileşime girmediğinden emin olabilir, “dedi Ngo-Hamilton.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir