Oyun Haberleri

Obsidian’ın RPG tasarım uzmanı, Baldur’s Gate 3’te neden kimsenin Cleric’i desteklemediğini bildiğini ve oyunlarında da kimsenin onları oynamamasının nedeninin aynı olduğunu düşünüyor

Obsidian'ın RPG tasarım uzmanı, Baldur's Gate 3'te neden kimsenin Cleric'i desteklemediğini bildiğini ve oyunlarında da kimsenin onları oynamamasının nedeninin aynı olduğunu düşünüyor

Tanrım, ama biz tanrısız bir grubuz. Birkaç hafta önce Larian, Cleric’in Baldur’s Gate 3’ün en az oynanan sınıfı olduğunu gösteren bazı istatistikler yayınladı; oyuncuların çoğunluğu, iyileştirme ve güçlendirme için güvendiğimiz mütevazı baş belaları yerine daha çok ön saflarda yer alan kahramanları oynamayı tercih ediyordu. Ama şimdi nedenini biliyor olabiliriz.

GamesRadar tarafından tespit edilen deneyimli RPG tasarımcısı Josh Sawyer’ın bir dizi tweet’i, Cleric’in popülerliğinin D&D’de bir sınıf olarak etkinliğiyle hiçbir ilgisi olmadığını öne sürüyor veya herkesin Shadowheart’ı kendi partisinde tutmak istediği gerçeği. Orijinal Icewind Dales’ten Pillars of Eternity 2’ye kadar Sawyer’ın yaptığı tüm RPG’lerde Rahipler (veya eşdeğerleri) kronik olarak popüler değil.

“Tecrübelerime göre bunun BG3 veya [D&D 5th Edition],” Sawyer Twitter’da şunu yazdı: geçen hafta, “fantastik RPG’lerde insanlar genellikle din adamı/rahip ana karakterleri yapmıyorlar. Yaptığım her fantastik RPG’de en az oynanan sınıf oldular”.

İzleyiciler olayla ilgili kendi açıklamalarını sunmakta hızlı davrandılar. Biri BG3’ün zaten bir Ruhban arkadaşı olan Shadowheart’a sahip olduğunu ve oyuncuların muhtemelen ikiye katlamaktan kaçınmak istediklerini belirtti, Sawyer da buna “bahse girmeye istekli olacağını” söyledi. [that] insanların Savaşçı veya Barbar yaratmasını engellemez.”

Bir diğeri, Shadowheart’ın oldukça romantik bir yarı elf olduğunu, dolayısıyla oyuncuların kendilerinin bir rahip tipini oynamaktansa muhtemelen onu partilerinde gezdirmeyi tercih edeceğini belirtti. Sawyer bir fotoğrafla yanıt verdi Sonsuzluk Sütunu’nun Dayanıklılığı, aynı zamanda oyunun ana rahip arkadaşı olan, dengesiz, sakallı ve uluyan bir kadın düşmanlığı girdabı. “Rahiplerin/rahiplerin oynanabilir bir sınıf olduğu, üzerinde çalıştığım her RPG’de ana karakterler için en az seçilenler bunlardır” diye yazdı, “bu, yoldaş Rahip’in Çok Seksi Bebek olduğu oyunlarda da geçerlidir ve ayrıca onlar Rasputin Ama Daha Kötüsü.”

Peki Sawyer neden Rahiplerin her zaman gözden düştüğünü düşünüyor? Çünkü oyuncular çoğunlukla kahraman olmak isterler. Doc Venom adlı bir Twitter kullanıcısı “insanlar Cleric’i sadece yan vuruş sınıflarından biri olarak görüyor” şeklinde bir tweet attığında Sawyer hemen bunu kabul etti. “Evet. Bu kadar olduğuna eminim” diye yazdı ve oyuncuların sınıfa karşı tutumlarını “‘Destek diğer insanlar içindir.” şeklinde özetledi.

OKU  Tuhaf bir yukarıdan aşağıya çıkarma oyunu olan Hell is Others'da banyo duvarımla tartışmaktan kendimi alamıyorum

Sonuçta tanrı seven bir tip olmak, oyuncuları BG3’ün en popüler sınıfı olan Paladins oynamaktan alıkoymuyor ve Sawyer şunu düşünüyor bunun nedeni “Şövalyelerin her şeye zarar vermesi ve ‘kahramanca’ olması ve insanların ‘Bless’lı vaiz’den çok ‘kılıç ve kalkanlı dengesiz fanatiklere’ yönelmesidir”.

Bu bana en azından kısmen doğru geliyor. Zamanımda oynadığım çok sayıda CRPG’nin hiçbirinde bir Rahip oynadığımı sanmıyorum ve bunun en azından biraz da olsa partimin kadrosunda en yüksek faturalandırmadan daha az bir şey gibi hissettirdiğini kabul etmeliyim. . Ama aynı zamanda birçok oyuncu için psikolojik bir engel olduğunu da düşünüyorum. Rahipler ve Rahipler, sıkıcı, pasifist dini propagandacıların görüntülerini Paladins’in yapamadığı bir şekilde canlandırıyorlar ve bunun, gösterişli bir fantastik destana atlayan oyuncular için biraz rahatsız edici olduğunu düşünüyorum.

Sebep ne olursa olsun, Sawyer ve tercihleri ​​ortada kaldı: Tasarımcı, dersin hem masaüstünde hem de CRPG’lerde “en çok oynadığı” ders olduğunu söylüyor. Belki de hepimizin kiliseye gitmesi gerekiyor.

Daha fazla gör


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.