Sağlık

Amerikan Samoası’nda kızamık salgını hasta 49 belirtileri nelerdir?

Amerikan Samoası'nda kızamık salgını hasta 49 belirtileri nelerdir?

Pinterest’te paylaş
dizi/Getty Images
  • Amerikan Samoası’nda kızamık salgını 49 vakayla sonuçlandı.
  • Kızamık, aşılama oranlarının yüksek olduğu bölgelerde kontrol altına alınabilir, ancak dünya çapında azalan aşılama oranları, kızamığın daha önce ortadan kaldırıldığı alanlarda yayılmasına izin vermiştir.
  • 2021 itibariyle, Amerika’daki 28 ülke ve bölgede 1,7 milyondan fazla çocuğun kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısının başlangıç ​​dozunu almadığı tahmin ediliyor.

Amerikan Samoası şu anda laboratuvar tarafından doğrulanmış iki vaka ve 49 şüpheli vaka ile sonuçlanan bir kızamık salgını yaşıyor.

Amerikan Samoası valisi 24 Nisan’da bir halk sağlığı acil durumu ilan etti ve tüm okulların ve çocuk bakım tesislerinin yüz yüze sınıfları kapatacağını ve üç hafta boyunca çevrimiçi veya uzaktan eğitimi kullanacağını duyurdu.

ABD toprakları, bölge genelinde aşılama oranlarını artırmak için bebekler ve altı aylıktan küçük çocuklar için toplu aşılama etkinlikleri düzenliyor ve testi pozitif çıkan veya kızamığa maruz kalan herkesin 21 güne kadar izole edilmesini şart koşuyor.

Kızamık, aşılama oranlarının yüksek olduğu bölgelerde kontrol altına alınabilir, ancak dünya çapında azalan aşılama oranları, kızamığın daha önce ortadan kaldırıldığı alanlarda yayılmasına izin vermiştir.

Bağışıklama kapsamının yaklaşık %90’ın altına düştüğü alanlar olduğu sürece, kızamığın duyarlı insanlara bulaşma ve yayılma şansı vardır.

Delaware Üniversitesi’nin kurucu direktörü ve afet epidemiyoloğu PhD, MPH Jennifer Horney, “Pandemi sırasında bazı topluluklarda çocukluk çağı aşılama oranları ani bir şekilde düştü, bu nedenle Amerikan Samoası’ndan doğrudan seyahate izin veren alanlardaki düşük kapsama alanı salgını kolayca daha fazla yayabilir.” epidemiyoloji programı, Healthline dedi.

Salgını ne tetikledi

kızamık Amerika Birleşik Devletleri’nde elendiği ilan edildi 2000.

Horney’e göre, bu büyük bir zaferdi – 2008’de ABD’deki vakalar, aşının 100’ün altına çıkmasından önce yılda üç milyondan dört milyona düştü.

OKU  Stresli bir işte daha uzun saatler depresyon riskini etkileyebilir

Ancak Horney, son yıllarda azalan aşılama oranlarının kızamığın yayılmasına ve dünyanın birçok yerinde salgınlara neden olmasına izin verdiğini söylüyor.

2021 itibariyle, Amerika’daki 28 ülke ve bölgede 1,7 milyondan fazla çocuğun kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısının başlangıç ​​dozunu almadığı tahmin ediliyor.

Tavsiye edilen aşılama oranı %95 ama 2021’de Amerika’da bölgesel kapsama %85 idi.

bu Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 salgınının dünya çapında kızamık aşılama kapsamındaki düşüşü körüklediğini söylüyor.

Kanada, Toronto’da yerleşik sertifikalı bir enfeksiyon kontrol uygulayıcısı olan Erica Susky, “Daha az insan bağışıksa, virüs nüfusa yayılabilir ve yayılabilir” diyor.

Kızamık ateşe yakıt katar ve aynı zamanda inanılmaz derecede bulaşıcıdır.

Horney, “Her vaka tipik olarak duyarlı bir popülasyonda 12-18 başka vakaya yol açar ve enfekte olanlar, herhangi bir semptom göstermeden önce hastalığı dört ila beş gün boyunca yayabilir” diyor.

Düşen aşılama oranları nedeniyle, dünya çapında milyonlarca çocuk enfeksiyona karşı savunmasız durumda ve bu da kızamığın yeniden ortaya çıkmasına neden oluyor.

Susky, “Amerikan Samoası’ndaki deneyim, daha az insanın aşılanmasından ve virüsü adaya muhtemelen seyahat yoluyla getirmiş olabilecek biriyle birleştiğinden kaynaklanıyor” diyor.

Salgın yayılabilir mi?

Kızamık salgınının Amerikan Samoası’nın ötesine yayılma olasılığı her zaman vardır.

Horney, bölge %90 aşı kapsamına ulaşabilirse salgının daha fazla yayılmasının zor olacağını söylüyor.

Amerikan Samoası Halk Sağlığı Departmanı, salgını mümkün olan en kısa sürede kontrol altına almak istiyor.

Horney, “Kapatma, kardeşler, okul bağlantıları ve vakayla aynı yerde tıbbi bakım ararken maruz kalmış olabilecek kişiler dahil olmak üzere tüm yakın temasların hızlı bir şekilde aşılanmasını gerektirir.”

Bununla birlikte, enfekte bir kişi aşılama kapsamının düşük olduğu bir bölgeye seyahat ederse, salgının yayılma riski yüksektir.

OKU  10 ABD'li yetişkinden 3'ü uyku sorunları bildiriyor: nasıl daha iyi dinlenilir

Kızamık bir tane var uzun kuluçka süresi 7 ila 21 gün aralığında ve enfekte kişiler semptomlar ortaya çıkmadan birkaç gün önce çok bulaşıcı olabilir.

Sonuç olarak, insanlar bunu bilmeden kolayca yayabilir, diyor Susky, dünyanın birçok yerinde oluyor.

Susky, “Kızamık salgınları, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi büyük ölçüde ortadan kaldırıldıkları yerlerde giderek daha fazla yerde ortaya çıkıyor” diyor.

Kızamığın seyahat yoluyla bulaştığı yeni bölgelerde, sürü bağışıklığının sağlanamadığı aşılama oranları düşerse, kızamığın burada yayılma riski vardır” dedi.

Alt çizgi:

Amerikan Samoası şu anda laboratuvar tarafından doğrulanmış iki vaka ve 49 şüpheli vaka ile sonuçlanan bir kızamık salgını yaşıyor. Kızamık, aşılama oranlarının yüksek olduğu bölgelerde kontrol altına alınabilir, ancak dünya çapında azalan aşılama oranları, kızamığın daha önce ortadan kaldırıldığı alanlarda yayılmasına izin vermiştir. Enfekte bir kişi, aşılama kapsamının düşük olduğu bir bölgeye seyahat ederse, salgının yayılma riski yüksektir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Sağlık

MERS: Virüs hakkında bilmeniz gerekenler ve Dünya Kupası'ndan sonra yayılıp yayılmayacağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir