Sağlık

D vitamini ve statinler: Takviyeler kas ağrısını ve yan etkileri hafifletemez

D vitamini ve statinler: Takviyeler kas ağrısını ve yan etkileri hafifletemez

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, D vitamininin statinlerin neden olduğu kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceği fikrine meydan okuyor. ZQZ Stüdyo/Stocksy
  • Araştırmacılar, bir klinik çalışmanın, D vitamininin statinlerle ilişkili kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olmadığını gösterdiğini söyledi.
  • Ancak uzmanlar, alternatifler olduğu için insanların doktorlarına danışmadan statin almayı bırakmamaları gerektiğini söylüyor.
  • Ayrıca, D vitamininin kas ağrısını hafifletmese bile sağlık açısından çok sayıda fayda sağladığını belirtiyorlar.

Bazı doktorların yıllarca inandığının aksine, D vitamini kalp krizi veya inme riskini azaltmak için statin almayla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olmayabilir.

bu hesap yeni araştırma dergide yayınlandı JAMA Kardiyoloji.

Northwestern, Stanford ve Harvard Üniversitelerinden araştırmacılar yaptıkları çalışmada, randomize olmayan çalışmaların geçmişte D vitamininin statinle ilişkili kas ağrısı için etkili bir tedavi olduğunu bildirdiğini kabul ediyorlar.

Bununla birlikte, çalışmalarının, D vitamininin statinle ilişkili kas semptomları üzerindeki etkisini inceleyen ilk randomize klinik çalışma olduğunu söylüyorlar.

D vitamini çalışmasıyla ilgili ayrıntılar

Klinik çalışma, günde 2.000 birim D vitamini takviyesi veya plasebo alan 2.083 kişiyi inceledi.

Bilim adamları bir açıklamada, her iki kategorideki kişilerin de statinlerini almayı bırakacak kadar şiddetli kas ağrısı geliştirme olasılıklarının eşit olduğunu söyledi.

Yaklaşık 5 yıllık takip sırasında, D vitamini alan katılımcıların %31’i statine bağlı kas ağrısı bildirdi ve plasebo verilenlerin %31’i ağrı bildirdi.

Dr. Neil Stone, çalışma yazarı ve Northwestern Üniversitesi’nin Chicago’daki Feinberg Tıp Fakültesi’nde kardiyoloji ve önleyici tıp profesörü ve Northwestern Medicine’de kardiyolog.

“Dolayısıyla, D vitamininin zorlu bir testte başarısız olması çok hayal kırıklığı yarattı. Yine de etkisiz tedavilerden kaçınmak ve bunun yerine bir cevap sağlayabilecek araştırmalara odaklanmak önemlidir” diye ekledi.

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 ila 35 milyon kişiye statin reçete edildiğini ve 60 yaş ve üstü nüfusun yaklaşık yarısının D vitamini aldığını söyledi.

Dr. Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde bir çalışma yazarı ve sağlık politikası ve kardiyovasküler tıp profesörü olan Mark Hlatky.

OKU  Saç düzleştirme ve rahim ağzı kanseri: riskler hakkında bilmeniz gerekenler

D vitamini, statin alma kararı

doktor Teletıp platformu Clearing’in baş sağlık görevlisi ve ağrı uzmanı Jacob Hascalovici, Healthline’a tavsiye edilen miktarda D vitamini almanın zarar vermesinin nadir olduğunu söyledi.

Hascalovici, “D vitamini ihtiyacı olan insanlar için önerilen dozlarda faydalı olabilir.” Dedi.

Ayrıca günlük D vitamini takviyesinin statine bağlı ağrıyı tedavi etmek için yeterli olmayabileceğini, ancak statinleri bırakmanın kötü bir fikir olduğunu da belirtti.

Hascalovici, “Soğuk hindiyi statinlerle bırakmak kalp krizi veya felç geçirme şansınızı artırabilir.” Dedi. “Bir statin alıyorsanız ve aynı zamanda kas ağrısı çekiyorsanız, sizin için en iyi olabilecek seçenekleri değerlendirmek için doktorunuzla konuşmalısınız.”

“Doktorunuza haber vermeden ilacı değiştirme veya durdurma dürtüsüne de direnmelisiniz” diye ekledi. “Doktor rehberliğinde, bazı hastalar statinlerini geçici olarak durdurur ve ardından farklı veya daha düşük bir doza geçer. Zamanla, bazı hastalar ilaçlara alışır ve artık kas ağrısı yaşamaz. Egzersiz ayrıca kas ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.”

Doktorunuzun ilaçlar konusunda bilgili olduğundan emin olun.

Hascalovici, tıbbi ekibinizin aldığınız her şeyden haberdar olmasının önemli olduğunu söyledi.

Hascalovici, “Bazı ilaçlar ve takviyeler birden fazla bileşen içerir, bu nedenle belirli bir vitamin, mineral veya aktif bileşenden sağlık etkileri olabileceğini düşündüğünüzden daha fazlasını alıyor olabilirsiniz.” “Bu yüzden ilaçlarınızı ve takviyelerinizi doktorunuzla düzenli olarak gözden geçirmeniz önemlidir.”

doktor Baptist Health’in Florida’daki Miami Kardiyak ve Vasküler Enstitüsü’nde kardiyoloji şefi ve müdür yardımcısı Jonathan Adam Fialkow, ortalamanın altındaki D vitamini düzeylerinin artan kalp riski ile ilişkili olduğunu söyledi. Bu kadar çok doktorun statine bağlı ağrı için takviyeyi reçete etmesinin nedeni bu olabilir.

Fialkow, Healthline’a “Statinle ilişkili kas semptomları çok yaygın” dedi. “Bununla nasıl başa çıkılacağına dair özel yönergeler ve öneriler var. Statinler üzerinde kas semptomları olan birçok kişi ve ayrıca çalışmalarda plasebo aldıklarında, kas ağrısının her zaman statinlerden kaynaklanmadığını, ancak insanlar statin aldıklarında, özellikle de incinebileceklerinin farkında olduklarında daha belirgin olduğunu ileri sürmektedirler. . ”

OKU  Sabah egzersizleri yağ yakmak için daha iyi olabilir, çalışma bulguları

Statinlere alternatifler

Fialkow, statinlerin güvenli ve etkili olduğunu ve bunlarla ilişkili kas ağrısı birileri için çok fazlaysa alternatifler olduğunu söyledi.

Fialkow, “Hastaların statin intoleransı olma geçmişleri olsa bile, statin almanın yararları ile statinleri tolere etmesini sağlamanın yollarına sahibiz.” Dedi. Ağrı gerçekten bir statin kaynaklıysa, ilacı durdurur, ağrının geçip geçmediğine bakarız, ardından genellikle daha düşük dozda başka bir statin ile tekrar mücadele eder ve ağrının geri gelip gelmediğine bakarız.

Birçok insan, Fialkow’un ağrıya katkıda bulunabileceğini söylediği statin almaya başladıklarında egzersiz yapmaya başlar.

“Ağrı bir eklemde veya vücudun bir tarafındaysa, statin olması pek olası değildir” dedi. “Kalp riskini azaltmak için birkaç silahımız var. Statinler, üzerinde en fazla güvenlik bilgisi bulunan (ve bunlar) ucuz ve etkili, üzerinde en çok çalışılan ilaçlardır. Ancak statin alamayan ihtiyaç sahipleri için etkili olan başka ilaç ailelerimiz var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir