Moda

Schiaparelli, Paris Couture Haftasına kristal kaplı dünya dışı zarafet koleksiyonuyla başlıyor

Schiaparelli, Paris Couture Haftasına kristal kaplı dünya dışı zarafet koleksiyonuyla başlıyor

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Bir kuş mu? Bu bir uçak mı? Hayır, bu Schiaparelli. Haute couture’de yeni bir sezonun başlangıcına işaret eden Kreatif Direktör Daniel Roseberry, Paris Couture Week’in programını uygun bir şekilde ‘Schiaparalien’ olarak adlandırılan dünya dışı zarafet koleksiyonuyla başlattı. Ve miras evini en gerçeküstü haliyle gördüğünüzü düşünüyorsanız, modernist kargaşaya doğru bu muhteşem fütüristik akını deneyimleyene kadar bekleyin bir mod, Swarovski kristalleriyle kaplanmış ‘vintage’ teknolojisiyle kaplanmıştır (bugünün dünyasında bu, 2007 öncesi anlamına gelir).

Petit Palais’in merdivenlerinin dışına konuklar Schiaparelli’nin en sürükleyici topluluklarının kırbaçlarıyla geldiler. Coşku rol arkadaşları Hunter Schafer (ünlü altın burunlu topuklu ayakkabılar ve gerçekten daha büyük, çiçekli bir yakayla) ve Zendaya (at kuyruğu benzeri bir kuyrukla uyumlu siyah bir elbisenin şık kahkülleriyle) göz kamaştırıcı bir buluşma gerçekleştirdiler; Sabrina Dhowre Elba, altın zincirlerle süslenmiş iki kulağın bir arada tuttuğu beyaz bir pelerinle geldi; ve Jennifer Lopez bu sezon Paris’te ilk kez sahneye çıktı ve tüm netizenlerin nefesini tutarak vizyona girmesini bekleyen kendi dünya dışı ‘sinematik deneyiminin’ fragmanını yayınladı. Bu Benim… Şimdi: Bir Aşk Hikayesi. Belki davet listesinde olmasa da yine de girişini duyuran Storm Isha, yere kadar uzanan eteklerini sert gaileleriyle savururken doğal bir drama unsuru ekledi.

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Büyük salona güvenli bir şekilde girdikten sonra ultra-A-lister’lar sıralarını alırken, doğrudan beyaz perdeden gürleyen bir film müziği patladı. Beğenilerden orkestra gişe rekorları kıran müzikler Süper silah, Oppenheimer ve daha doğrusu burun buruna, YabancıHollywood’a layık haute couture ile dolu bir gösteri için mükemmel ses eşleşmesini kanıtladı.

Elbette moda evinin kurucusu Elsa Schiaparelli’nin Salvador Dalì ile yakın dostluğu, tasarımlarında bir sürü sürrealist tuhaflık doğurdu ve hayvan sevgisi, Wallis Simpson’ın 1930’larda hemen benimsediği ıstakozlarla süslenmiş elbiseleri hazırlarken ideal ilham perisini oluşturdu. Ancak en sevdiği ilham kaynaklarından bir diğeri, eve oldukça yakın bir saygı duruşuyla, doğrudan uzaydan geldi. Amcası gökbilimci Giovanni Schiaparelli, Milano’daki Brera Gözlemevi’nin yöneticisiydi ve bilimsel çalışmasında Mars’ta Büyük Kanyon büyüklüğünde bir kanal yüzeyi keşfetti ve daha tanıdık bir terim olan ‘Marslı’yı icat etti. Schiaparelli’nin öncü tutkusunun Roseberry’nin bugün onurlandırdığı yanı da buydu.

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Sonuç? Çok büyük boyutlarda bir koleksiyon. Devasa huni benzeri yakalar, dantel perdelerin arkasındaki yüzü gizledi; neredeyse sonsuza kadar uzanan ipek fiyonklu şampanya rengi balo elbiseleri yer çekimine meydan okuyormuş gibi görünüyordu; ve sanki Planet Glam’den geliyormuşçasına enerjik bir şekilde hareket eden yere kadar uzanan boncuklu saçaklar, yüksek sanatın yüksek moda ile buluşmasının astronomik gösterişlerini çağrıştırıyordu. Başka bir yerde, lateks bir etek ve cilalı bir parure ile eşleştirilmiş siyah bir korsenin arkasından çıkan gümüş omurga benzeri bijuteri ve mükemmel kavisli krem ​​rengi bir ceket, uzaya hazır silüetlerin ihtiyaç duyabileceği tüm uzaylı havayı sunuyordu.

Schiaparelli Haute Couture, SS24

WWD

Schiaparelli Haute Couture, SS24

Estrop

Ancak en çok konuşulan anlar, gösterişli teknolojiyle kaplı olanlardı. Yeni nesil ideolojiyi tarihi haute sanatıyla birleştiren seçkin bir tasarımcı olan Roseberry, gösteri notlarında “Artık, birlikte büyüdüğüm teknoloji o kadar eski ki, kaynak bulmak neredeyse bazı vintage kumaşlar ve süslemeler kadar zor” dedi. kişiye özel tasarım. Modellerden biri anakartlardan ve mikroçiplerden yapılmış bir oyuncak bebek taşıyordu ama direnç parçası mini elbise de bu modern kalıntılardan yapılmıştı. Y2K dönemi Samsung cep telefonları, internet öncesi hesap makineleri ve masaüstü bilgisayar fanları, aynalı döşemeler ve basamaklı kristallerle çevrelenerek hayata geçirildi.

Eğer gelecek şimdi ise, o zaman bu üniformadır. Ve biz de bilinmeyene doğru Schiaparelli couture’ünü memnuniyetle giyeceğiz.

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Zendaya, gece boyunca Tom Holland ile dans etmek için sırtı açık gümüş bir elbise giydi.