Oyun Haberleri

Sony’nin Activision Blizzard satın alımına karşı son voleybolu: Ya Microsoft doğrudan COD’yi sabote ederse?

Sony HQ

Sony, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını baltalamak için bitmeyen arayışında hemen hemen her şeyi duvara fırlatıyor, ancak yakın zamanda Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na (CMA) yapılan bir dosya, satın almanın duyurulmasından bu yana şirketin en korkunç sesi olabilir. Bu hafta CMA’ya yapılan uzun açıklamada (yeni sekmede açılır)Verge tarafından tespit edildi (yeni sekmede açılır)Sony, düzenleyicilerden bir şeyi düşünmelerini istiyor: Ya Microsoft, PlayStation’da COD’yi tamamen sabote ederse?

PlayStation yapımcısı, CMA’dan “Microsoft, Call of Duty’nin yalnızca oyunun son seviyesinde veya sonraki güncellemelerden sonra hata ve hataların ortaya çıktığı bir PlayStation sürümünü yayınlayabilir” şeklinde bir senaryo hayal etmesini ister. “Call of Duty çoğunlukla piyasaya çıktıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde satın alındığından” Sony, “bu tür bozulmaların hızlı bir şekilde tespit edilip düzeltilebilmesinin” bir önemi olmayacağını söylüyor: Fickle oyuncuları, PlayStation’a olan güvenlerini çoktan kaybetmiş olacaklardı. Call of Duty oynamak için gidilecek bir mekan” ve belki de düşünülemez bir şekilde Xbox’a geçti.

Sony, şirketin COD’yi Nintendo ve Nvidia platformlarına getirme taahhüdünü gören Microsoft’un son sözleşme çılgınlığını alamayacağınızı söylüyor (yeni sekmede açılır) Activision satın alımı gerçekleşirse en az on yıl boyunca – bu da iyi niyetle çalışacağının bir işareti olarak. Aslında Sony, “Microsoft’un rakiplerine Call of Duty’ye erişim izni vermeye yönelik herhangi bir davranışsal taahhüdü, tüketiciler için daha büyük, daha az değil, daha büyük bir risk oluşturabilir” diyor. Neden? Çünkü “Microsoft’un erişimi engelleyebileceği veya azaltabileceği sayısız yol, izlenmesi ve denetlenmesi son derece zor olacaktır”.

Sony, “sayısız yol” derken, Microsoft’a ait bir Activision’ın varsayımsal olarak COD’yi Xbox dışı platformlarda daha kötü hale getirmek için yapabileceği çeşitli küçük ince ayarlardan bahsediyor. Bu, daha önce bahsedildiği gibi çok geç tespit edilen hatalar veya performans sorunları gibi şeyler olabilir veya “PlayStation’a özgü özellikleri (örn. PS5’teki Sony olmayan oyunlar zaten bunu yapıyor.

Sony’ye adil olmak gerekirse, bu sorunların “Microsoft’un PlayStation’da Call of Duty’yi düşürme yönünde aktif bir kararı olmadan” bile ortaya çıkabileceğini ve bunun yerine “Microsoft’un işlem sonrası farklı teşviklerinden kaynaklanabileceğini” belirtiyor. bağımsız Eylem”. Bu kendi başına çok mantıksız değil: ActiBlizz oyunlarındaki geliştiriciler, Microsoft ile yakın çalışma sayesinde bir Xbox’ın iç kısımlarına daha aşina olursa, bu platformdaki hatalar istenmeyen bir sonuç olarak daha hızlı bastırılabilir.

Ama orada bitmiyor. Sony, dosyalamanın bu bölümünü hemen, Microsoft’un taahhütlerine ve kamuoyu açıklamalarına uymadığı için yasal olarak başının belaya girdiği tüm zamanları kasırga bir tarih turuyla takip ediyor ve bu ‘Ya eğer?’ Sony’nin Microsoft’un Activision’ı almasına izin verilirse rakip platformlarda kurnazca ve kasıtlı olarak COD’yi sabote etmeye başlayabileceğini ima etmesi gibi senaryolar.

OKU  Cyberpunk 2077 oyuncusu kirli bir yapışkan notun üzerine karalanmış bir telefon numarasını arayarak Witcher 3 paskalya yumurtasını buluyor

Milyarlarca dolarlık bir şirketi asla alçakça bir eylemde bulunmamalısınız, ancak Microsoft’un Xbox dışı platformlar için kasıtlı olarak yetersiz bir COD sürümü ürettiğini, elde ettikleri geliri riske attığını ve bununla ilgili haberler geldiğinde kamuoyunun sansürünü garanti ettiğini hayal etmek zor. hamle kaçınılmaz olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, CMA ikna olmuş olabilir: Birleşik Krallık düzenleyicisi şimdiye kadar satın alma konusunda oldukça şüpheci davrandı, hatta Activision’ın dağılmasını teklif etti. (yeni sekmede açılır) Microsoft’un satın almasına izin verilmeden önce (tahmin edilebileceği gibi Microsoft istekli değildi).

Sony, Activision’ın satın alınmasını engelleme girişimlerinde sesi giderek daha çaresiz çıkıyor -hatta Microsoft’u yönetici performansı incelemelerine erişim talep ettiği için “bariz taciz”le suçlayacak kadar ileri gidiyor- ve AB’nin hızlanmakta olduğuna dair son raporların olduğundan şüpheleniyorum. anlaşmaya yeşil ışık yakmak (yeni sekmede açılır) Sony her zamankinden daha fazla uç noktada.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.