Sağlık

Cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine başlayan çocukların sadece %2’si bırakıyor

Cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine başlayan çocukların sadece %2'si bırakıyor

Pinterest’te paylaşın
Yeni, büyük bir araştırma, ergenlik döneminde cinsiyeti doğrulayan hormonları kullanmaya başlayanların %98’inin tedaviye beş yıl sonra devam ettiğini buldu. Getty Resimleri
 • yayınlanan bir çalışma Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı Ergenlik döneminde cinsiyet belirleyici hormon tedavisine başlayan kişilerin tedaviyi bırakmasının son derece nadir olduğuna dikkat çekiyor.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcıları, çalışmanın, geçişten kurtulmanın yaygın olduğu efsanesini ortadan kaldırdığına inanıyor.
 • Satıcılar, çalışmanın cinsiyeti doğrulayan tedavi arayan ergenleri doğrulamak için daha fazla gerekçe sağlayacağını umuyor. Toplulukların, zayıf zihinsel sağlık sonuçları açısından daha yüksek risk altındaki bir nüfusa destek gösterebilecekleri başka yolları paylaştılar.

bir göre yeni çalışma Yayınlanan Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı.

Bugüne kadarki en büyük çalışma, ergenlik döneminde cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine başlayan 720 katılımcının %98’inin veya 704’ünün hala takip ziyaretinde olduğunu gösterdi.

Çalışma Hollanda’daki araştırmacılar tarafından yürütülmüş olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisi konusundaki tartışmalarda kritik bir zamanda geliyor.

ABD’de eyalet çapında cinsiyete dayalı tımar yasağına ilişkin ilk dava geçen hafta başladı.

Brandt v. Rutledge davası, Arkansas’ın 2021’de cinsiyeti doğrulayan tımar konusundaki ilk yasağına yanıt olarak geliyor.

Bunu üç eyalet (Alabama, Texas ve Arizona) izledi ve bir düzineden fazla eyalet de benzer yasaları düşünüyordu.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Arkansas’ın yasağına karşı savaşmak için brifingler verdi ve milletvekillerine “zararlı mevzuatla ilgili endişelerini ifade etmek” için ulaştığını söyledi.

“Bazıları çocukların ve gençlerin hangi cinsiyette olmaları gerektiğini tam olarak anlayamadıklarına ve vücutlarında hissettikleri herhangi bir rahatsızlığın geçici olabileceğine inandıkları için, özellikle ABD’de çok tartışmalı” diyor Dr. Zishan Khan, Mindpath Health’de Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikiyatristi. “Ancak, bu çalışma, ergenliği durdurmak ve cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine başlamak için daha aşırı önlemler alan bireylerin büyük çoğunluğu için bunun aslında doğru olmadığını gösteriyor.”

yayınlanan bir başka çalışma pediatri Temmuz ayında ayrıca cinsiyet kimliğinin değiştirilmesinin nadir olduğunu vurguladı.

Katılan 317 hastanın %94’ünün beş yıllık bir takipte cinsiyet kimliklerini koruduğunu gösterdi.

Reuters ve Komodo Health, Inc. tarafından derlenen verilere göre, cinsiyet disforisi teşhisi konan 6 ila 17 yaş arasındaki çocukların yüzdesi, 2017’den 2021’e kadar neredeyse üç katına çıkarak 42.000’e ulaştı.

Uzmanlar, cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisine erişimin onlar için hayat kurtarıcı olabileceğini söylüyor ve bu çalışmanın buna olan ihtiyacı doğrulamaya yardımcı olacağını umuyorlar.

Çalışma, cinsiyeti doğrulayan bakım ihtiyacını nasıl vurguluyor?

Araştırmacılar, Amsterdam’daki bir cinsiyet kimliği kliniğinden alınan tıbbi kayıtları değerlendirdi. 720 katılımcı, cinsiyeti doğrulayan hormonları kullanmadan önce en az üç ay boyunca ergenlik baskılayıcı tedavi aldı. Bu ergenlik baskılayıcı tedaviye 18 yaşına girmeden başladılar.

Katılımcıların %31’i (220) doğumda erkek olarak sınıflandırılmıştır. Bu deneklerin ergenlik bastırma tedavisinin başlangıcında medyan yaşı 14 ve takipten sonra medyan yaşı 20 idi. Diğer %69 (500) katılımcı doğumda kadın olarak sınıflandırıldı ve ergenlik baskılanmasının başlangıcında medyan yaşı 16 idi. Ortalama yaşları takipten sonra 19 idi.

Araştırmacılar, tedavinin başlangıcı ile takip arasındaki sürenin hastalar arasında farklılık gösterdiğini yazdı ve en kısa aralıklarla verileri yorumlarken dikkatli olunduğunu vurguladı. Yine de Khan sonuçların önemli olduğuna inanıyor.

OKU  Oyuncu Anthony Anderson, tip 2 diyabetle 'temizlenmekten' bahsediyor.

“Bu çalışmanın gösterdiği şey, doğumla atanan cinsiyetlerinden geçiş yapma konusunda zor kararlar veren ergenlerin büyük çoğunluğunun gerçekten ve uzun vadeli olarak buna yatırım yaptıklarıdır” diyor. “Bu, yaşadıkları sadece aptalca bir dönem ve her insanın ergenlik döneminde geçirdiği doğal değişikliklerden rahatsız oldukları için geçecek bir dönem değil.”

Peki ya cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisini takipten önce durdurmayı seçen %2’ye ne demeli?

Araştırmacılar, hastaların hormon tedavisini neden bıraktığından emin olmadıklarını ve geçiş kararından pişmanlık duyup duymadıklarının net olmadığını kaydetti. Aşağıdakiler gibi birçok açıklama olabileceğini vurguladılar:

 • Testislerin veya yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması olan gonadektomiden sonra daha fazla hormon tedavisine duyulan ihtiyaç konusunda farkındalık eksikliği
 • hormon tedavisini kısa bir süre için kullanmak isteyen, kimliği belirlenemeyen kişiler

“İkili olmayan son zamanlarda kullanıma girdi ve ışık geldi” diye açıklıyor Dr. Jennifer Osipoff, FAAP, Stony Brook Çocuk Hastanesi’nde bir pediatrik endokrinolog. “Trans olan ve testosteron almayı bırakan biri, erkek olmak istemedikleri için almayı bırakmayabilir. Umdukları erkekleşmeyi başarmış olabilirler, örneğin B. Yüz kılları. Bu, kararlarından memnun olmadıkları anlamına gelmez.”

Osipoff, insanların küçük bir yüzdesinin neden bıraktığına dair daha fazla araştırmanın önemli olduğunu kabul ediyor.

2021’de yayınlanan araştırmalar, çekilme nedenlerinin büyük ölçüde dışsal olduğunu ve finansal, ailevi ve toplumsal damgalamayı içerdiğini gösteriyor.

Psikoterapist Lee Phillips, EdD, LCSW, CST, “Bugün toplumumuzda var olan transfobik iklim nedeniyle bazıları işi bırakabilir.”

Cinsiyet Doğrulayan Hemşirelik Nedir?

Cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisi, cinsiyeti doğrulayan bakımın daha büyük bir şemsiyesi altında gelir.

Osipoff, cinsiyeti doğrulayan bakımın kişiden kişiye değiştiğini ve doğru zamirleri ve isimleri kullanan sağlayıcıları ve ameliyatları da kapsayabileceğini söylüyor.

Ergenlerde hormon tedavilerinin kullanımı, hukuk ve tıp camiasında tartışmaların merkezinde yer almıştır. Ergenlik engelleyicileri, bir ergen hastanın istemeyebileceği cinsiyet ifadesinin özelliklerini geciktirebilir, örneğin:

 • meme gelişimi
 • geniş kalçalar
 • sakal
 • derinleşen ses

doktor FOLX Health klinisyeni Michelle Forcier, ergenlik engelleyicilerin geri dönüşümlü olduğunu vurguluyor. Gençlerin fikirlerini değiştirmeleri nadir olsa da, yapabilirler.

“Bir çocuk bu ilaçları alabilir ve ömür boyu veya gelecekte hiçbir etkisi olmadan bırakabilir” diyor. “Gençlere ve ebeveynlere kendilerini eğitmeleri ve cinsiyet kimlikleri hakkında daha fazla bilgi edinmeleri, cinsiyete özgü bakım seçeneklerini anlamaları ve mevcut ve gelecekteki cinsiyet kimlikleri hakkında bilinçli kararlar vermeleri için zaman veriyorlar.”

Araştırmalar, cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisi gören bir ergenin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha iyi zihinsel sağlık sonuçlarına sahip olduğunu göstermektedir. 2022’de bir çalışma yayınlandı.

Bu arada, bir 2020 araştırması pediatri Daha sonra ergenlik döneminde toplumsal cinsiyeti doğrulayan tıbbi bakım alan ergenlerin, erken başlayan akranlarına göre depresyon ve kendine zarar verme dahil olmak üzere daha kötü ruh sağlığına sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Forcier, “Pek çok genç, gitmediklerini ya da yanlış ergenlikten geçmeleri gerektiğini bildiklerinde rahatlıyor” diyor. “Artık fiziksel ve sosyal olarak onları yanlış cinsiyet bedeni olarak işaretleyen geri dönüşü olmayan değişiklikler geçiren bir bedende beklemek ve yaşamak zorunda değiller. Bu rahatlama ile anksiyete, depresyon, intihar eğilimleri, konsantrasyon güçlüğü, evde ve okulda güçlükler gibi ruh sağlığı sorunlarının azaldığını görebiliyoruz.”

OKU  Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının gizli tehlikeleri

Forcier ve Osipoff, kemik mineral yoğunluğunu geçici olarak azaltma konusunda bazı endişeler olduğunu söylüyor.

2020 çalışması Transgender gençlerin erken ergenlik döneminde daha düşük kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğunu öne sürdüler, ancak yazarlar düşük kalsiyum alımı ve fiziksel aktivitenin rol oynayabileceğini söyledi.

Cinsiyeti doğrulayan bakım yoluyla gençler nasıl desteklenir?

Akıl sağlığı ve cinsiyet uyumsuz gençlerle ilgili istatistikler korkunç.

2018 tarihli bir inceleme, transgender gençlerin yaklaşık üçte birinin intihar girişiminde bulunduğunu öne süren araştırmalara işaret etti.

Anksiyete ve depresyon da trans gençler arasında cisgender gençlerden daha yaygındır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları olmayanlar, cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisi uygulayamazlar, ancak uzmanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka şekillerde yardımcı olabileceklerini paylaşıyorlar:

 • doğru zamirler ve isimlerle
 • cinsiyet disforisi olan gençlerin ruh sağlığı hizmetlerine erişimini sağlamak
 • Cinsiyet disforisi olan gençlerin ailelerini desteklemek
 • cinsiyet uyumsuz bireylerin artan temsili
 • anti-transfobik olmak

A Küçük çalışma 2018 129 trans gençten biri, trans bir kişinin seçtiği ismi kullanmanın zihinsel sağlık risklerini azalttığını bildirdi.

Forcier, yükün trans ve ikili olmayan kişilere düşmemesi için herkese zamirleri sormanızı önerir.

“Bir sohbette kendinizi tanıtırken, iddia ettiğiniz adı ve zamirleri bu konuşmaların bir parçası olarak teklif edin ve ekleyin. Başkalarına hangi isimleri ve zamirleri kullandıklarını sorun” diyor Forcier.

Forcier, ad etiketlerinde, ofis kapılarında ve sosyal medya hesaplarında zamirlerin kullanılmasının da yararlı olduğunu ekliyor.

Cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisi daha iyi zihinsel sağlık sonuçlarına yol açabilse de Osipoff, transgender ve ikili olmayan gençlerin intihar, depresyon ve anksiyete için daha yüksek risk altında olduğunu vurguluyor.

Transseksüel bakımında uzmanlaşmış bir akıl sağlığı sağlayıcısıyla iletişime geçmek, cinsiyet yolculukları boyunca tedavilerini yönlendirmelerine yardımcı olabilir.

Tedavi ve destek, ebeveynlere ve aile üyelerine de yardımcı olabilir.

Phillips, “Toplulukta destek bulmak önemlidir” diyor. “Bu, ebeveynin veya ebeveynin veya bakıcının daha az yalnız hissetmesine yardımcı olur.”

Phillips, ergenler, gençler, ebeveynler ve bakıcılar için ücretsiz çevrimiçi gruplara ev sahipliği yapan sexspectrum.org’u önerir.

Forcier, insanlara hikayelere, haber bültenlerine ve broşürlere farklı kimlikler hakkında resim ve hikayeler eklemelerini tavsiye ediyor. Okul yetkilileri ve diğer yetişkinler, transseksüel ve ikili olmayan gençlerin daha az izole hissetmelerine yardımcı olmak için LGBTQ gurur etkinlikleri ve Gay Straight Alliances (GSA) gibi kuruluşlarla çalışabilir veya destekleyebilir.

Son olarak, Forcier, iç ve dış önyargıların kökünü kazımanın zorunlu olduğunu söylüyor.

Forcier, “Önyargılı bir dil kullanan veya bir TGD kişisine karşı ayrımcılık yapan diğerlerini aramak, düzeltmek veya durdurmak da topluluklarımızda gençlerimiz için güvenli alanlar yaratmak açısından önemlidir” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir