Oyun Haberleri

Sony’nin PS5 için Erişim denetleyicisi çalışırken değiştirilebilir bir rüya gibi görünüyor

Sony'nin PS5 için Erişim denetleyicisi çalışırken değiştirilebilir bir rüya gibi görünüyor

Ocak ayında, Sony’nin Project Leonardo adlı yeni erişilebilir denetleyici tasarımına ilk kez göz attık. Kaplumbağa şeklindeki tasarım, girişleri için birkaç seçeneğe daha ihtiyaç duyan oyuncular için harika bir modüler kontrol cihazı gibi görünüyordu. Xbox, mükemmel erişilebilirlik denetleyicisiyle büyük övgü aldı ve Sony, Ocak ayındaki ilk bakışta rakiplerinin başarısından çok şey öğrenmiş gibi görünüyordu. 18 Mayıs Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü’ne ev sahipliği yapan Sony, yaklaşmakta olan denetleyicisi hakkında biraz daha bilgi verdi.

Kaplumbağadan ilham alan Project Leonardo lakabını oldukça sevmiş olsam da, PS5 için Erişim denetleyicisi olarak yeni bir ad verildi. Bu, denetleyicinin geriye dönük uyumlu olmayacağına ve bunun yerine Sony’nin mevcut amiral gemisi konsolu için tasarlandığına dair orijinal şüphelerimizi doğruluyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, bu DualSense kontrol cihazlarını PC’de çalıştırmayı başardık, bu nedenle yeni Access kontrol cihazı için hala umutluyuz. Özellikle ürünü gösteren yeni videolardan biri, DualSense aracılığıyla PS5 için en az iki Erişim kontrol cihazını bağlama hakkında konuşuyor.

Çalışırken değiştirilebilir bir denetleyici olması sayesinde, Sony bir yığın düğme gösteriyor ama sonunda kutudan ne çıkacağına dair sağlam bir bakış aldık. Her zamanki PlayStation işaretlerinizi ve tek analog çubuk denetleyicinizi içeren kaplumbağa şeklindeki düğme tekerleği, standart konfigürasyon gibi görünüyor.

Mükemmel çevre birimleri

(İmaj kredisi: Colorwave)

En iyi oyun faresi: oyun için en iyi kemirgenler
En iyi oyun klavyesi: bilgisayarınızın en iyi arkadaşı
En iyi oyuncu kulaklığı: oyun içi sesi görmezden gelme

Sony’nin resmi erişim denetleyicisi web sitesinde ekstra parçalar sunması muhtemeldir, ancak şimdilik her denetleyici, analog çubuklar için standart, kubbe ve top şeklindeki kapaklar dahil olmak üzere adil birkaç seçenekle gelmelidir. Yeni girişleri kolayca tanımlamak için değiştirilebilir kapakların yanı sıra daha küçük eller için kenardan sarkan düğmeler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde değiştirilebilir düğmeler de mevcuttur.

Daha da iyisi, denetleyicinin yan tarafındaki aux konektörleri, oyuncuların cihaza kendi düğmelerini eklemesine izin verecek. Bu, cihazlarını yapılandırmak için zaten zaman ve çaba harcayanlar için büyük bir kazanç olmalı ve umarım Microsoft’un seçeneklerine para harcayanların bu yeni denetleyicide zaten sahip oldukları parçaları kullanmalarına izin verecektir.

OKU  World of Warcraft Oyuncuları Spam ve Altın Satan Reklamlardan "Taciz Ediyor"

Sony ayrıca, yeni denetleyiciyi yapılandırmak için PS5’teki yazılıma bir bakış paylaştı ve insanların oynayabilmeleri için temel cihaz için farklı konumlar da dahil olmak üzere bir ton seçenek var gibi görünüyor, ancak onlar için en rahatı. Umarım buna benzer bir şeyi PC’de de çoğaltabiliriz.

Ne yazık ki, hala eksikmişiz gibi hissettiren tek şey bir çıkış tarihi ve fiyatlandırma. Sony, ilgilenenlerin web sitesinde daha fazla bilgi için kaydolmalarını tavsiye etti, ancak şimdilik bu harika yeni çevre birimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için beklememiz gerekecek.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.