Sağlık

Neden kadınların ani kalp durmasından hayatta kalma olasılığı erkeklerden daha az?

Neden kadınların ani kalp durmasından hayatta kalma olasılığı erkeklerden daha az?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kadın ve erkeklerin düzenli kalp sağlığı kontrolleri yaptırması gerektiğini söylüyor. FG Ticaret/Getty Images
 • Araştırmacılar, ani kalp durmasının bir dizi uyarı işareti olduğunu söylüyor.
 • Kalp yetmezliğinin genellikle bir erkek hastalığı olduğu düşünüldüğünden, kadınlara bu hastalığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu ekliyorlar.
 • Ayrıca, seyircilerin kadınları canlandırmak için daha yavaş olması nedeniyle kadınların ani kalp durmasından sağ çıkma olasılıklarının daha düşük olduğunu da belirtiyorlar.
 • Uzmanlar, sigara içmeyerek, düzenli egzersiz yaparak ve kalp sağlığına uygun beslenerek ani kalp durması riskinizi azaltabileceğinizi söylüyor.

Bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, kısmen görgü tanıklarının kadınları erkeklerden daha yavaş hayata döndürmesi nedeniyle, kadınların ani kalp durmasından sağkalım oranı daha düşük.

Araştırmacılar ayrıca, ani bir kalp durmasına yol açan haftalarda birinci basamak ziyaretlerinin önemli ölçüde arttığını buldular. Bilim adamları bunun, yaklaşan kalp durmasının önceden düşünülenden daha fazla uyarı işareti olduğunu gösterdiğine inanıyor.

Araştırmacılar, bu bilginin tıp uzmanlarının kalp durması riski taşıyan kişileri önleyebilmeleri için belirlemelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Dr. Salvatore Savona, Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir elektrofizyolog.

Healthline’a verdiği demeçte, “Kalp durması tipik olarak ventriküler aritmi veya kalbin alt odasından kaynaklanan düzensiz bir ritimden kaynaklanır” dedi. “Daha önce de belirtildiği gibi, ventriküler fibrilasyon (VF) bu ritimlerden biridir. Ventriküler fibrilasyon gelişiminin altında yatan yaygın bir neden koroner arter hastalığıdır.”

Kardiyak arrest çalışmasından detaylar

Araştırmacılar, ani kalp durması geçiren 100.000’den fazla kişiden oluşan bir veritabanı ve 10.000 DNA örneğinden oluşan bir biyobanka oluşturmak için Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESCAPE-NET) 15 üyesinin verilerini bir araya getirdi.

doktor Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi’ndeki AMC Tıp Merkezi’nde ESCAPE-NET proje lideri ve kardiyolog olan Hanno Tan, bu bilgilerin araştırmacılara kardiyak arresti incelerken kullanabilecekleri bilgiler sağlayabileceğini umuyor.

OKU  DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Tan, yaptığı basın açıklamasında, “Ani kalp durması, esas olarak ayrıntılı klinik veriler ve biyolojik numuneler elde etmede zorluk yaşanmaması nedeniyle çözülmesi son derece zor olan acil bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

“ESCAPE-NET, bu sorunu çözmek için gelecekteki çalışmalarda kullanılabilecek bir veri tabanı, biyobanka ve bilgi tabanı kurarak önemli adımlar atmıştır. Bu, bu durumla ilgili bilgi birikimini hızlandırmalı ve nihayetinde ani kalp durmasının toplumsal yükünü azaltmalıdır” diye ekledi.

Ani Kalp Durması Nedir?

UCLA Health’e göre ani kalp durması, kalbin ritminde aniden atmayı durdurmasına neden olan bir aritmidir.

Savona, “Kalp durmasının en yaygın nedeni koroner arter hastalığıdır.” Dedi. “Klasik tipik semptomlar, eforla kötüleşen ve istirahatle düzelen göğüs ağrısı veya göğüs basıncını içerir. Genellikle en az birkaç dakika sürer.”

Savona, “Ancak mide bulantısı, yorgunluk veya nefes darlığı gibi atipik semptomlar da var” diye ekliyor. “Erkekler genellikle tipik semptomlarla gelirler. Bununla birlikte, kadınların daha atipik semptomları olabilir, bu da semptomların altında yatan nedeni belirlemede gecikmeye neden olabilir.”

Yeni çalışmanın araştırmacıları, kan akışı yeniden sağlanmazsa ölümün genellikle 10 ila 20 dakika içinde gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

Kadınlarda kalp durması için risk faktörleri

Ani kalp durması kalp krizi değildir, ancak kalp krizi veya kalp hastalığı geçirmeniz ani kalp durması riskinizi artırır.

Kadınlar için risk faktörleri aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasını içerir:

 • koroner kalp hastalığı
 • depresyon
 • Genişletilmiş kardiyomiyopati
 • Ailede ani kalp durması veya bazı kardiyak aritmiler öyküsü
 • Hipertrofik kardiyomiyopati
 • Önceki kalp krizi

Ani kalp durması acil resüsitasyon gerektirir. Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR), birkaç dakika içinde başlatılırsa, hayatta kalma şansını üçe katlayabilir.

Yine de birçok insan kalp hastalığını, kalp krizlerini ve ani kalp durmasını hala bir erkek hastalığı olarak görüyor, ancak kalp durması vakalarının yüzde 40’ı kadınlarda meydana geliyor.

OKU  20 dakikalık egzersiz, diyabet, inme ve diğer durumlar nedeniyle hastaneye yatmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir

Savona, “Kadınlar, atipik semptomlarının tanınması geciktiği için tedaviyi geciktirmiş olabilir.” Dedi.

Ani kalp durmasını önlemenin yolları

Amerika Birleşik Devletleri’nde 350.000’den fazla kişi hastane dışı kalp krizi geçiriyor. Sadece yüzde 12 hayatta kalıyor Amerikan kalp derneği.

İnsanların ani kalp durmalarını azaltmak veya önlemek için atabilecekleri adımlar vardır:

 • Sigara içmeyi bırak
 • Ailenizin kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kardiyomiyopati veya diğer kalp rahatsızlıkları geçmişi hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Göğüs ağrısı, nefes darlığı, açıklanamayan yorgunluk, bayılma, baş dönmesi ve grip benzeri semptomlar gibi uyarıcı belirtilere dikkat edin ve bunları fark ederseniz doktorunuza başvurun.
 • Şunlar gibi tıbbi malzemeleri takip edin: B. Rutin fizik muayeneler ve kan testleri
 • Tüm ilaçları reçete edildiği gibi alın
 • Düzenli egzersiz yapın: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri haftada 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite veya 75 dakika şiddetli aerobik aktivite veya her ikisinin bir kombinasyonunu önerir.
 • Kalp-sağlıklı bir diyet yiyin

Evde otomatik bir harici defibrilatör bulundurun. Ani kalp durması riski altındaysanız, aile üyelerinden CPR öğrenmek için ders almalarını isteyin.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir