Moda

Tatler’ın Ocak ayı moda başyazısının arkasındaki ilham kaynağı olan sosyete çiçekçi Constance Spry’nin büyüleyici hayatı

Tatler'ın Ocak ayı moda başyazısının arkasındaki ilham kaynağı olan sosyete çiçekçi Constance Spry'nin büyüleyici hayatı

‘Constance’ süveter ve etek giyiyor Luisa Spagnoli, ayakkabı Manolo Blahnik, şapka Emily London ve atkı Aspinal of London. ‘Sir Cedric’ Loro Piana takım elbise, Connolly gömlek ve Grenson ayakkabı giyiyor.

Oli Kearon

“İstediğini yap, kendi yıldızını takip et; 1940’ta sosyete çiçekçisi Constance Spry, “olmak istediğinde orijinal ol, olmak istemediğinde değil” demişti. Bir sanat formu olarak çiçekçilik, nesiller boyu ev hanımlarına ilham kaynağı olmuştur.

Şimdi çiçekli şıklığın kraliçesi rolünü yeniden üstleniyor tatlerOcak sayısı; Moda editörü Hannah Teare’in 10 sayfalık stil fantezisine katkıda bulunması için ilham kaynağı olarak. “Constance Spry’nin hayatına ne kadar çok daldıysam, merakım o kadar arttı ve daha fazlasını öğrenmek istedim. O, zamanının çok ilerisinde olan bir kadındı” diyor Teare, “iyi dozda yanaklı, durdurulamaz bir güçtü.”

‘Constance’ Dior elbise, Rachel Trevor Morgan şapka ve Jimmy Choo ayakkabı giyiyor.

Oli Kearon

Spry (o zamanlar Constance Fletcher) 1886’da Derby’de doğdu ve yüzyılın başında İrlanda’da yirmili yaşların ortalarına kadar ortalama bir genç kadar yaşadı. Spry hijyen, fizyoloji ve bölge hemşireliği okudu ve ilk kocası James Heppel Marr ile evlendiğinde küçük Castlecomer kasabasına taşındı. Ne yazık ki ilişki tacize dönüştü ve altı yıl sonra oğlu Anthony ile Marr’dan ayrıldı.

Spy, 1916’da Cumbria’ya taşındı ve sosyal hizmet görevlisi olarak çalıştı ve sonunda Uçak Üretimi Departmanında Kadın Personel Başkanı oldu. Beş yıl sonra, bu sefer Doğu Londra’ya tekrar taşındı ve burada Homerton ve South Hackney Day Continuation School’da Müdire rolünü üstlendi. Burada genç fabrika işçilerine yemek pişirmeyi, terziliği ve çiçek düzenlemeyi öğretti.

‘Constance’ Chanel ceketi ve gömleği, Rachel Trevor Morgan şapkası ve Jennifer Chamandi ayakkabısı giyiyor.

Oli Kearon

Constance Spry çiçekçi dükkanında bir buket sarar

George King/Getty Images

1928’de (şimdi ikinci kocası Henry Ernest Spry ile evli), ilk dükkânı Çiçek Dekorasyonu’nu açmak için öğretmenlik işinden ayrıldı. Enkarnasyonlarını sadece bir yıllığına sattıktan sonra, Old Bond Street’te toplumun en sevilen parfümeri Atkinsons ile çalışan tasarımcı Norman Wilkinson’ın dikkatini çekti. Wilkinson, mağazanın pencerelerine çiçek düzenlemesi için Spry’ı tuttu. Yeşil orkidelerle karıştırılmış sonbahar yaprakları ve meyvelerinin zarif bir şekilde sergilendiği vitrin, çalışmalarını hayranlıkla izlemek için büyük kalabalıklar çekti. Spry’ın geleneksel çiçekleri o zamanlar alışılmadık bitki ve malzemelerle birleştirme tutkusu, ona ince dallar, yabani otlar, yosun, meyve ve sebzelerle eşleştirilmiş modern, avangart çiçek patlamalarıyla bakan kraliyet ailesi tarafından hızla övüldü. et al.

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Bale düzünün geri dönüşünü unutun, bu sezon muhteşem ayakkabılar için opera topuklu ayakkabının geri dönüşünü tercih edin