Sağlık

Tip 2 diyabet: Bir eşe sahip olmak riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet: Bir eşe sahip olmak riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, bir partnerle yaşamanın kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. MoMo Productions/Getty Images
  • Araştırmacılar, önemli bir başkasıyla yaşamanın kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve böylece kişinin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini söylüyor.
  • Bir partnerle ilişki gergin olduğunda bile bu düşük riskin var olduğunu söylüyorlar.
  • Uzmanlar, faktörlerden birinin, önemli bir düzenin, bir kişinin günlük yaşam tarzında motive ve disiplinli kalmasına yardımcı olabilmesi olduğunu söylüyor.

Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmak söz konusu olduğunda, diyet ve egzersizle ilgili tavsiyelerde eksiklik yoktur.

Bununla birlikte, sağlıklı yaşlanmanın gözden kaçabilecek bir yönü bir arada yaşamadır.

Bugün dergide yayınlanan bir çalışmada BMJ Açık Diyabet Araştırma ve BakımıAraştırmacılar, bir eşle veya başka bir önemli kişiyle yaşayan insanların uzun vadede sağlıklı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Lüksemburg ve Kanada’dan araştırmacılar, yaklaşık on yıllık verileri analiz ettiler ve eşleri olan kişilerin, eşleriyle ne kadar iyi geçinirlerse anlaşsınlar, daha düşük kan şekeri düzeylerini koruma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Araştırmacılar, verilerin, birlikte yaşamanın faydalarını ve sosyal izolasyonun dezavantajlarını gösteren önceki çalışmalara dayandığını söyledi.

Ortaklar kan şekeri seviyeleri konusunda yardımcı olabilir

Araştırmacılar, 2004’ten 2013’e kadar 50 ila 89 yaşları arasında önceden diyabet teşhisi konmamış 3.335 yetişkinin verilerini inceledi.

Araştırmacılar, eşi veya önemli bir başkası olan kişilerin, yalnız yaşayanlara göre daha sağlıklı kan şekeri seviyelerine sahip olduklarını bulduğunu söylediler.

Çalışmanın baş yazarı ve Kanada, Ottawa’daki Carleton Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı olan Ph.D. Katherine Ford, Healthline’a medeni durumdaki bir değişikliğin ortalama kan şekeri seviyelerindeki bir değişiklikle önemli ölçüde ilişkili olduğunu söyledi.

“Bir dizi faktörü kontrol ettikten sonra evlilikten veya hemcins birlikteliğinden çıkanlar için ortalama kan şekeri seviyeleri daha kötüydü” dedi.

OKU  FDA Neden Bebek Formüllerindeki Kurşun İçeriğini Düşürmeye Zorluyor?

Ayrıca, birlikte yaşama durumundaki uyumsuzluk seviyesinin kan şekeri düzeylerini etkilediği görülmedi. Araştırmacılar, gergin bir ilişkide bile bir partnerle yaşamanın olumlu sonuçlar göstermek için yeterli olduğunu bildirdi.

Ford, “Eş stresi ve desteğinin ortalama kan şekeri düzeylerini etkilememesi beklenmedik bir durumdu. Eş desteği ve stresi, diyabet teşhisini aktif olarak yönetenler için daha önemli olabilir.”

Ford, bu bağlantıları daha iyi anlamak için yaşlı yetişkinlerde evlilik ilişkileri ve sağlık davranışlarını araştırmaya devam etmeyi planladığını ekledi.

Tip 2 diyabet riskini azaltın

Bu çalışmanın kendi bildirdiğine ve bulguları için bir nedensellik oluşturamadığına dikkat etmek önemlidir, bu nedenle birlikte yaşamanın tip 2 diyabet geliştirme riskini azalttığı kesin olarak söylenemez.

Yine de sonuçlar – yalnız insanlarda tip 2 diyabet riskinin arttığını gösteren önceki araştırmaların yanı sıra – bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

AssistedLivingCenter.com’da kayıtlı bir hemşire ve yazar olan ve tip 2 diyabet ve diğer kronik rahatsızlıkları olan yaşlı yetişkinleri tedavi etme konusunda onlarca yıllık deneyime sahip olan Nancy Mitchell, Healthline’a yaşlı yetişkinlerin depresyon Suffer geliştirme riskinin yüksek olduğunu söyledi.

“Yaşlanmanın getirdiği keder ve sevdiklerini kaybetme, bilişsel gerilemenin etkileriyle birleştiğinde, yaşlı insanların zihinsel ve duygusal sağlığını etkileyebilir” diye açıkladı. “Depresyonun ayırt edici etkilerinden biri, hayatın normal yönlerine yönelik coşku kaybı veya ‘bırakma’dır. Sonuç olarak, yaşlanan popülasyonlar, sağlıklarını korumaya kararlı kalmak için sosyal desteğe veya arkadaşlığa en çok ihtiyaç duyan popülasyonlar arasındadır.”

Önemli diğerleri motivasyona yardımcı olabilir

Bunu göz önünde bulundurarak, bir partnerle yaşamanın insanların motive kalmasına yardımcı olabileceği mantıklıdır.

Mitchell, “Birlikte yaşamak, her iki ortak için de bir motivasyon kaynağıdır” dedi. “Aşk güçlüdür, çünkü bir kişi kendi başının çaresine bakmaktan çekindiğini hissettiğinde, yine de diğeriyle ilgilenmeye yönelir. Sağlığın korunması söz konusu olduğunda, genellikle karşılıklı bakıma yol açar. Örneğin, bir kıdemli, partnerini günlük yürüyüşlere davet edebilir, böylece her ikisi de düzenli olarak aktif olabilir. Başka bir durumda, eşlerden biri diğerine sağlıklı yemekler hazırlamak için zaman harcayabilir, ancak öğünleri paylaştıklarında her ikisi de fayda sağlar.

OKU  Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

Uzmanlar, bir eş veya partnerle yaşamanın bu psikolojik faydalarının, insanların tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmalarına yardımcı olabilecek yaşam tarzı seçimlerini teşvik etme etkisine sahip olabileceğini söylüyor.

Çalışma yazarları, eşini kaybetmiş yaşlı yetişkinlerin yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Aynı şekilde, daha önce bekar olan yaşlı insanlar, yeni bir kişiyle ilişki kurduktan sonra daha iyi sonuçlar gördüler.

“İki önemli mesaj, ortalama kan şekeri düzeylerinin, evlilik veya birlikte yaşama ilişkisini kaybetmiş yaşlı yetişkinler için potansiyel olarak kötüleşebileceğinin ve bekar yaşlı yetişkinler arasında yeni bir romantik partner bulmanın onlar için iyi olabileceğinin farkına varmaktır. Ortalama kan isteyen yetişkinleri bulmak şeker seviyeleri,” dedi Ford.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir