Oyun Haberleri

Amnezi: Sığınak bir son dakika gecikmesiyle daha vurdu, ama neyse ki kısa sürdü

Amnesia: The Bunker key art

Amnezi: Sığınak (yeni sekmede açılır), Frictional Games’in bir sonraki “bunu kendime neden yapıyorum” birinci şahıs korku oyunu, beklenenden biraz daha uzun sürecek. 23 Mayıs’ta başlaması planlanıyordu ancak stüdyo bugün bazı son dakika sorunları nedeniyle 6 Haziran’a ertelendiğini söyledi.

Stüdyo, “Amnesia: The Bunker’ın piyasaya sürülmesi, öngörülemeyen sertifikasyon sorunları nedeniyle iki hafta ertelendi.” söz konusu (yeni sekmede açılır). “Bu karar, oyunu bu sorunlarla göndermememizi sağlamak için çok önemli. Fazladan süre, sorunu düzeltmemize ve yayınlandıktan sonra mümkün olan en iyi oyun deneyimini sağlamamıza olanak tanıyacak. Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.”

“Sertifikalandırma”, Sony ve Microsoft’un oyunları kendi platformlarında piyasaya sürmelerine izin vermeden önce test etme sürecini açıklamak için kullanılan geniş bir terimdir. Steam gibi vitrinlerdeki PC oyunları için, bu daha çok bir “yayınla ve lanetlen” durumudur – ne olursa olsun olur – ancak konsol sürümleri için süreç çok daha titizdir. Bu, oyun içi hatalara veya performans sorunlarına yönelik bir kontrol değil, daha çok, kontrol cihazındaki üç veya daha fazla yön düğmesine aynı anda basılsa bile çalışmaya devam etmek gibi, belirli bir kararlılık ve işlevsellik temeli ile uyumluluğu sağlamak içindir. (Nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, işte Sony’nin eski Teknik Gereksinimler Kontrol Listelerinden biri.)

Yaratıcı lider Frederik Olsson, bir videoda, test sürecinde keşfedilen “tanımlanması, yeniden üretilmesi ve dolayısıyla düzeltilmesi çok zor olan çok sayıda nadir çökme” nedeniyle sertifikanın askıya alındığını söyledi.

Olsson, “Zamanında yetişemiyoruz,” dedi. “Elbette alternatif, ekipten hafta sonları veya geceleri çalışmasını istemek olurdu, ancak bu, Frictional’da yaptığımız bir şey değil.”

Daha fazla gör

Küçük sorunların bile çözülmesi uzun zaman alabilir çünkü hattın herhangi bir yerindeki bir arıza, düzeltme yapıldıktan sonra sertifikasyon sürecinin yeniden başlaması gerektiği anlamına gelir. Hinterland Games patronu Raphael van Lierop ilginç bir forum gönderisi yazdı (yeni sekmede açılır) 2017’de The Long Dark için PlayStation 4 ve Xbox One’da onaylanan yamaların alınması hakkında, bu da tüm sürecin ne kadar baş ağrısı olabileceğini gösteriyor.

OKU  Bu mod ile can sıkıcı bir Skyrim dükkânını devralın

Tüm bunların ortasında iyi haber şu ki, Amnesia: The Bunker 23 Mayıs’ta çıkmayacak olsa da, 22 Mayıs’ta Steam’de bir demo yayınlanacak. (yeni sekmede açılır).


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.