Sağlık

Tip 2 diyabet: neden birçok yararlanıcı Ozempic gibi tedaviler almıyor?

Tip 2 diyabet: neden birçok yararlanıcı Ozempic gibi tedaviler almıyor?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, tip 2 diyabetli birçok kişinin ihtiyaç duydukları tedaviyi alamadığını söylüyor. Kobus Louw/Getty Images
  • Araştırmacılar, tip 2 diyabetli ABD’li yetişkinlerin %80’inin uygun oldukları tedavileri almadıklarını bildiriyor.
  • Tedaviler, Ozempic ilacı dahil olmak üzere iki tür ilaç içerir.
  • Uzmanlar, maliyetin büyük bir sorun olduğunu söylese de, piyasaya daha fazla alternatif ve jenerik ilaç çıktıkça bariyerin düşeceğini umuyorlar.

Annals of Internal Medicine’de bugün yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde tip 2 diyabetli 10 yetişkinden sekizinden fazlası, şu anda yalnızca küçük bir kısmı reçete edilen bir çift ilaç tedavisinden yararlanabilir.

Araştırmacılar, 20 yaş ve üstü 1.330 hamile olmayan yetişkinden alınan verileri analiz ettiler ve tip 2 diyabetli %82’sinin – yaklaşık 22 milyon Amerikalının – ya glukagon benzeri peptid 1 reseptör agonistleri (GLP-1-RA’lar) ile tedaviye yanıt verdiğini bildirdiler. veya sodyum glükoz, kotransport protein 2 (SGLT2) inhibitörleriydi.

Ancak araştırmacılar, bu yetişkinlerin %4’ünden daha azının uygun GLP-1 RA tedavisini kullandığını keşfetti. SGLT2 tedavisi için uygun olan yetişkinlerin yalnızca yaklaşık %5’i bunu kullandı.

Çalışma yazarları, bu uygun popülasyonun tip 2 diyabetli neredeyse tüm Medicare yararlanıcılarını içerdiğini yazdı.

Tedaviler nasıl yardımcı olabilir?

Victoza ve Ozempic gibi marka isimleri altında pazarlanan GLP-1 RA’lar, kısa etkili veya uzun etkili formlarda kan şekerini kontrol etmek için kullanılır.

Invokana ve Farxiga gibi markalar altında satılan SLGT2 inhibitörleri de kan şekerini kontrol etmeye ve diyabet komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Çalışmalarda, aterosklerozu olan kişilerde inme, kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini azaltmak gibi bazı yan etkiler de gösterdiler.

“[These are] California Üniversitesi Irvine Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu’nda klinik sağlık bilimleri profesörü olan PharmD’den Joyce Yu-Chia Lee, “Son on yılda kullanıma sunulan heyecan verici yeni ilaç sınıflarından bazıları” dedi.

OKU  ALS: FDA, nadir hastalıklar için Tofersen ilacının onayını değerlendiriyor

Healthline’a verdiği demeçte, “Aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması ve bir miktar kilo kaybı ve böbrek koruması için ek faydaların güçlü kanıtları karşısında, tip 2 diyabet tedavisi için tedavi merdiveninin en üstüne hızla geçtiler” dedi.

Çalışma yazarları kabul etti.

Bu sonuçlara dayanarak, “klinisyenleri, tip 2 diyabetli hastalarının çoğunun bu ilaçlara aday olabileceğinin farkında olmaya teşvik ediyoruz ve hastaları, kendileri için en iyi tedavinin ne olduğu konusunda sağlık uzmanlarıyla konuşmaya teşvik ediyoruz.” Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde bir çalışmanın ortak yazarı ve sağlık ekonomisti olan PhD Shichao Tang, Healthline’a verdiği demeçte.

Maliyet önemli bir faktördür

Araştırmada araştırmacılar, bu iki ilaç sınıfının mevcut diyabet ilaçlarından önemli ölçüde daha pahalı olduğunu bulmuşlardır.

Rapor, ilaçların maliyet etkin olabilmesi için fiyatların %70’e kadar düşürülmesi gerekebileceğini öne sürüyor.

“Bu yeni ilaçlar, metformin, sülfonilüreler ve TZD’ler gibi eski tedavilerden çok daha pahalıdır. [thiazolidinediones]dedi Brandy Lipton, PhD, California Üniversitesi, Irvine Halk Sağlığı Programı’nda sağlık, toplum ve davranış alanında misafir doçent.

Healthline’a verdiği demeçte, “Medicare yararlanıcıları için ek ödemeler, özellikle Kısım D kapsamı boşluğu sırasında, bazı yeni ilaçların 30 günlük tedariki için 100 doları aşan maliyetlerle önemli olabilir” dedi. “Bu yeni tedaviler ve cepten ödemeler için Medicaid kapsamı eyalete ve yönetilen bakım planına göre değişir. Küçük cepten ödemeler bile, özellikle Medicaid kapsamındaki düşük gelirli kişiler arasında tüketim için caydırıcı olabilir.

Lipton, “Yeni tedavilerin eski ilaçlara kıyasla klinik olarak daha etkili olabileceğine dair kanıtlar var, ancak maliyet farkı büyük ve bazı sigortacılar bu yüksek maliyetlerin büyük kısmını karşılamaya istekli olmayabilir” diye ekledi.

“Bu ilaçların maliyet etkinliğini değerlendirmek ve yüksek maliyetleri dengelemenin en iyi yollarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bu ilaçların maliyet etkinliği hakkında daha fazla bilgi, bu tedavilerin sürdürülebilir maliyetlerle planlanmasına yardımcı olabilir” dedi.

OKU  Psilosibin kanser hastalarında depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir

gelecek için umut

Bununla birlikte, bu ilaçlar halihazırda çalışmanın gösterdiğinden daha fazla kişiye reçete edilmiş olabilir.

Bu iki ilaç sınıfı, çalışma döneminde olmadığı halde diyabet için potansiyel birinci basamak tedaviler olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca önümüzdeki yıllarda bu fiyatların düşeceği ve ilaca daha kolay ulaşılabilir olacağı yönünde bir umut var.

Hepsi olmasa da çoğu, bu bileşiklerin patent dışıdır ve bu, yüksek maliyeti açıklar, “dedi Lee. “Ancak, pazar münhasırlığı kaybolduğunda ve jenerik alternatifler mevcut olduğunda, ilaç fiyatlarının düşmesi muhtemeldir. Gelecekte hastaların bu ilaçların maliyet etkinliğinden faydalanması muhtemeldir, ancak şu anda yaratıcı olmamız ve bu yeni ilaç sınıflarından en çok fayda sağlayacak olanlara yardımcı olmak için ek adımlar atmamız gerekiyor.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir