Oyun Haberleri

Pathfinder: Paizo Yapay Zeka Sanatına Karşı Duruyor

pf paizo dungeons and dragons

Yakın tarihli bir Twitter gönderisinde, Yol Bulucu içerik oluşturucu Paizo, yapay zeka tarafından üretilen içerik konusundaki duruşunu bilinir hale getirdi. Paizo’ya göre, Yol Bulucu gelecekte ürünlerinde herhangi bir AI sanatını veya yazısını kullanmayacaktır.


Son birkaç ayda yapay zeka tarafından üretilen sanat, yazı ve diğer medya giderek daha yaygın hale geldi. Yapay zeka teknolojisindeki bu yükseliş bazı etkileyici harikalara yol açarken, masa üstü rol yapma oyunları da dahil olmak üzere yaratıcı endüstrilerde bazı ciddi ahlaki ikilemlere yol açtı.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Yapay Zeka, Todd Howard’a The Elder Scrolls 6 Hakkında Şüpheli Şeyler Söyletiyor

Şimdi ise Paizo, TTRPG’lerde AI teknolojisi hakkındaki görüşü hakkında bir açıklama yaptı. Paizo, başarısının serbest sanatçı ve yazarların yardımıyla inşa edildiğini iddia etti. AI içeriğinin ortaya çıkışının bu içerik oluşturucuların geçim kaynaklarını tehdit ettiğine ve teknolojiyi çevreleyen şu anda tanımlanmamış yasal ve etik çizgilerin yarardan çok zarar verebileceğine inanıyor. Bu nedenle, Yol Bulucu ürünlerinde yapay zeka tarafından üretilen sanat ve yazı kullanımını yasaklayacak ve Paizo, sözleşmelerine tüm işlerin bir insan tarafından yaratılması gerektiğini şart koşan yeni bir dil ekleyecek.

OKU  God of War Ragnarok Oyuncusu Gna'yı 13 Saniyede Yendi

Paizo’nun son zamanlarda haberlerde inisiyatif almak için birçok fırsatı oldu. Ocak ayında, Wizards of the Coast–Zindanlar ve Ejderhalar yaratıcısı ve Paizo için önemli bir rakip – Açık Oyun Lisansının yetkisini kaldırma girişimleri yüzünden kızgın sudaydı. Bir D&D. Paizo inisiyatif aldı ve herhangi bir TTRPG şirketi tarafından kullanılabilen ücretsiz bir belge olarak Açık RPG Yaratıcı Lisansının oluşturulmasına öncülük etti. Wizards of the Coast daha sonra geri adım attı, ancak Paizo daha büyük şirkete karşı çıktığı için topluluktan birçok puan kazandı.

Yol Bulucu hayranlar, Paizo’nun yapay zeka sanatına ve yazıya karşı bu duruşu almasına seviniyor. Bu yeni teknoloji daha yaygın hale geldikçe, birçok şirket maliyetleri düşürmek için bu teknolojiye güvenebilir ve bu süreçte sanatçılara ve yazarlara zarar verebilir. Paizo’nun bunu reddetmesi, yalnızca Wizards of the Coast gibi şirketlerin takip etmek zorunda kalabileceği bir emsal oluşturmakla kalmadı, aynı zamanda yaratıcıları koruyacağına güvenerek hayranlarının doğru kararı verdiğine dair güvence verdi.

Bununla birlikte, Paizo’nun bile sorunları var. Paizo, AI içeriğine karşı durarak sanatçılara sağlam bir katkı sağlasa da, serbest illüstrasyon için düşük ücretler ödemesiyle kötü bir üne sahipti. Ne yazık ki, Paizo’nun düşük oranları teknik olarak sektör için ortalama, ancak TTRPG devresi dışındaki çalışmalara kıyasla çok daha düşük. Umarız, sendika eylemi ve topluluk geri bildirimi sayesinde, Paizo’nun serbest çalışma ücretleri, sonunda AI içeriğine karşı son duruşunda gösterilen özeni ve düşünceyi yansıtabilir.

OKU  Çılgın bir modcu, Baldur's Gate 3'ün yarı gizli 'kötü' arkadaşını iyi adam oyunlarında çalıştırdı bile

Yol Bulucu 2. Baskı şu anda mevcut.

DAHA: En İyi Yol Bulucu: Doğru Yapıların Gazabı

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Üçüncü Yıldız Savaşları: Jedi oyunu Cal Kestis oyuncusu Cameron Monaghan tarafından onaylandı

Oyun Haberleri

Intel'in Meteor Lake çipleri sonuçta masaüstü bilgisayarlara geliyor

Oyun Haberleri

Bu nişancı oyununun CoD Zombies'in yeniden canlandırılması, co-op'ta harika, ama gerçekten oynamak için can attığım şey eğlenceli Franken modları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir